Wojna beocka 379–371 p.n.e. Koniec hegemonii Sparty

- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 191
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389943835
- Wydawnictwo:
- INFORTeditions
- Tagi:
- Historia Starożytność Grecja Okres klasyczny Wojna beocka IV wiek p.n.e. Sparta Teby Ateny Leuktry
- Kategoria:
- historia
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 191
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389943835
- Seria:
- Bitwy/Taktyka
- Tagi:
- Historia Starożytność Grecja Okres klasyczny Wojna beocka IV wiek p.n.e. Sparta Teby Ateny Leuktry
Linia spartańska wygięła się do tyłu, spychana przez napierających w 25 zwartych szeregach Tebańczyków. W „strefie śmierci” panował dziki chaos. Większość włóczni pękała z trzaskiem na dwoje już w czasie pierwszego starcia, uderzając w tarcze przeciwników: „oszczepów łamanych rozlega się trzask” (Ajschylos, Agamemnon, 63). Wówczas hoplici chwytali za ich ułamki i walczyli dolnymi ostrzami; inni chwytali za swoje krótkie miecze, starając się ciąć przeciwnika w nieosłonięte tarczą nogi. Mimo iż obie strony starały się za wszelką cenę utrzymać linię i nie dopuścić do rozerwania muru z tarcz, walka w pierwszych szeregach przeobraziła się w szereg pojedynków. Na polu walki zapanował taki ścisk, że włócznie stały się praktycznie bezużyteczne. Spartańscy promachoi, ci, którzy walczyli w pierwszym szeregu, starali się zbliżyć jak najbliżej do przeciwnika, aby zadać mu krótkim xiphos mordercze pchnięcie w brzuch. Niektórzy jako broni używali tarcz, by ich pchnięciem zwalić przeciwnika z nóg. Inni uderzali kolanami w krocze przeciwnika lub zadawali razy swymi łokciami w odsłoniętą przypadkiem skroń lub gardło. Ci, którzy padli, byli tratowani przez nieprzyjaciela lub swoich towarzyszy. Jednak siła impetu Tebańczyków nie malała i parli oni niepowstrzymanie do przodu, po ciałach zabitych i rannych nieprzyjaciół. Następne szeregi kroczyły po ciałach nieprzyjaciół, dźgając leżących Spartan tylnymi szpikulcami swych włóczni i dobijając ich rannych... (fragment opisu bitwy pod Leuktrami).
Spis treści:
Prolog
I Wojna z Olintem
II Wyzwolenie Teb
III Kampania 378 roku
IV Kampania 377 roku
V Kampania 376 roku
VI Wojna na Morzu Jońskim
VII Starcie pod Tegyrą
VIII Wojna na Korkyrze
IX Zdobycie Platejów przez Beotów
X Pokój 371 roku
XI Bitwa pod Leuktrami
Epilog
Zamiast zakończenia
Aneksy
Spis map i schematów
Podstawowa bibliografia
Indeks osobowy
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [2]
b. dobra pozycja. Zawiera genezę wojny, opis tła politycznego oraz podsumowanie w którym przedstawia wiedzę na temat jak naprawdę mogła wyglądałć walka dwóch armii hoplitów. Bogato okraszona cytatami ze źródeł, jedocześnie nie przegadana i przy sporej dawce wiedzy i informacji stosunkowo krótka, co dla mnie jako osoby nie mającej za dużo czasu także stanowi wartość nie do...
więcejNa temat pierwszej połowy IV stulecia p.n.e. nie powstało w języku polskim zbyt wiele prac. Tematyka jest spychana na dalszy plan przez V-wieczne wojny perskie oraz ateńsko-spartańskie, a także przez wojny Filipa i Aleksandra. Tymczasem ten ważny okres w dziejach, jakim była pierwsza połowa IV w. p.n.e. w dużej mierze ukształtował sytuację, która umożliwiła podbój...
więcej