Nowa Fantastyka 357 (6/2012)

Okładka książki Nowa Fantastyka 357 (6/2012) Redakcja miesięcznika Fantastyka
Okładka książki Nowa Fantastyka 357 (6/2012)
Redakcja miesięcznika Fantastyka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tagi:
nowa fantastyka fantastyka czasopismo miesięcznik fantasy science fiction
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 457 (10/2020) Łukasz Czarnecki, Phenderson Djèlí Clark, Krzysztof Matkowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk, Vandana Singh, Marta Sobiecka, Witold Vargas
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Łukasz Czarnecki, P...
Okładka książki Nowa Fantastyka 456 (09/2020) Paweł Majka, Aleksandra Radlak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar
Ocena 6,4
Nowa Fantastyk... Paweł Majka, Aleksa...
Okładka książki Nowa Fantastyka 455 (08/2020) John R. Fultz, Ina Goldin, Alix E. Harrow, Dave Hutchinson, Marta Magdalena Lasik, Radek Rak, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... John R. Fultz, Ina ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 454 (07/2020) Ina Goldin, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Szyda, Daniel H. Wilson
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Ina Goldin, Tomasz ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
566
438

Na półkach: ,

Teraz przeniesiemy się troszkę w przeszłość, gdyż ostatnio miałam takie usypisko książek, że na recenzję "Nowej Fantastyki" niestety nie znalazłam czasu - trochę wstyd się przyznać, ale przynajmniej mam na to odwagę. Tak, więc wracamy do czerwca, zbliżających się wakacji, które tak naprawdę już przemijają, i tamtejszego numeru.

Zacznę morze od krótkiego materiału Jerzego Rzymowskiego, albowiem już na wstępie mnie zaintrygował. Krótka wypowiedź tego Pana nosi tytuł "Niecierpliwy mózg" i opowiada o objawach, które pewnie i niektórzy z was zauważyli podczas np. czytania książek, czy przeglądania Internetu. Polegają one na tym, że nasza dociekliwość - szczególnie przy czytaniu ciekawych dla nas rzeczy - wzmaga się powodując, że nasz mózg omija nudne szczegóły, często bardzo ważne. Ta wnikliwość może być z czasem uporczywa i powodować, że stajemy się wygodni - nie potrafimy odnaleźć prostych rzeczy w innych źródłach, niż te najłatwiejsze, jak przykładowo wcześniej wspomniany nieszczęsny Internet. Zauważyliście coś podobnego u siebie? Ja owszem, tak!

Następny - równie intrygujący - jest felieton Jakuba Ćwieka. Autor opisuje w nim swój punkt widzenia na temat wychowywania dzieci i zarażania ich swoją pasją. Zainteresowało mnie to, bo choć sama dzieci nie mam - i nie planuję ich mieć - kiedyś dzieckiem byłam. Podobnie jak pociechy Pana Ćwieka oglądałam "Gwiezdne Wojny" - nie rozumiałam jeszcze o co w nich gra się toczy, oglądałam aby posiedzieć do północy - i między innymi dzięki nim uwielbiam teraz fantastykę. Oczywiście do zakochania się w tym gatunku przyczynił się w dużej mierze "Harry Potter", "Władca Pierścieni", ale to od "Gwiezdnych Wojen" się rozpoczęło. Ciekawa jestem co bym teraz robiła, gdyby rodzice nie zachęcali mnie do oglądania tych ekranizacji, czytania książek? Ciekawe czy w ogóle pisałabym tę recenzję i czytała "NF"?

Trochę z mniejszym zainteresowaniem przeczytałam artykuł o "Prometeuszu". Serię "Obcy" traktuję z przymrużeniem oka, nigdy nie powodowała ona u mnie wielkiego entuzjazmu - stąd mój brak zachwytu tym artykułem. Tak czy siak fanów tych ekranizacji pewnie ucieszy fakt, że film bazuje na wszystkich pozostałych, nie jest jednak konkretnie z ich półki - to zupełnie inna, oddzielna historia.

"Królewna Śnieżka i Łowca" - reżysera Ruperta Sandersa - budzi wielką sensację wśród wielbicieli kina, fantastyki i Kristen Stewart - gwiazda "Sagi Zmierzch" wcieliła się w główną bohaterkę, Królewnę Śmieżkę. Wedle Marcina Zwierzchowskiego film ten ma wiele innych atutów, którymi są: oryginalność, piękne widoki, kostiumy oraz różnorodność potworów. Obecnie dzieło nazywane jest "nowym śródziemiem" - taki tytuł nosi również artykuł. Czy film jest taki wspaniały? Cóż, aby się przekonać trzeba iść na niego do kina!

W badawczym artykule "Różni jak klony" możemy dowiedzieć się troszkę o klonowaniu, które ma miejsce najczęściej w filmach, albo książkach - bardziej w tych pierwszych. Punkt myślenia autora udowadnia nam - czego pewnie wielu z was nie zauważyło - że klony zazwyczaj przypominają siebie nawzajem jedynie z wyglądu, gdyż zachowanie mają zupełnie inne. Zjawiska te można zaobserwować w wersjach filmowych podanych przez twórcę artykułu, ale również w "Gwiezdnych Wojnach", co głównie z klonami się kojarzy - w swojej sadze George Lucas klonom może nie poświęcił dużo czasu, ale w serialu dla dzieci "Wojny klonów" można na ich temat dowiedzieć się wiele więcej i zauważyć wspomnianą różnicę.

Przeglądając dalej czerwcowy numer "Nowej Fantastyki" możemy natknąć się na artykuł poświęcony całej serii książek "Metro". Kiedy Dmitrij Głuchowski - twórca "Metro 2033", "Metro 2034" - zgodził się na opublikowanie przez innego autora powieści z świata jego książek, wszyscy byli tym bardzo zdziwieni, teraz, jak patrzy się na liczbę książek już wydanych, spokojnie można stwierdzić, że nie był to dla autora taki wielki problem, jak co niektórzy sądzili.

"Nie odpuszczam realiom" - taki tytuł nosi wywiad z autorem Robertem M. Wegnerem. Możecie w nim przeczytać m.in. o twórczości pisarza, jego dziełach i o tym jak najlepiej tworzy mu się nowe historie. Ze swojej strony polecam - naprawdę ciekawe pytania i odpowiedzi padły w tej rozmowie.

"Agenci paranoi" - artykuł Piotra Mirskiego napisany nie tylko z powodu nowej części "Facetów w czerni", ale stworzony dla czegoś większego - warty przeczytania.

"Nieuchronność pomysłu", "Groźny nadmiar wiedzy" - to dwa, ostatnie w tym numerze felietony Rafała Kosika i Petera Wettsa. Pierwszy musicie przeczytać sami, gdyż mojej uwagi nie przyciągnął on do siebie na tyle, aby wgłębić się w niego bardziej, drugi nawiązuje trochę do wcześniejszej wypowiedzi Jerzego Rzymowskiego o ciekawym mózgu - tym razem będziecie mogli zauważyć ciemną stronę naszej wiedzy i ciekawości z innego punktu widzenia i dotyczącą zupełnie czegoś odwrotnego - złego.

Jeżeli rozchodzi się o opowiadania i materiały nigdy nie publikowane pisarzy, które zawsze do każdego numeru twórcy "Nowej Fantastyki" dokładają, to tym razem zaszczycili nas m/in.: Anna Brzezińska, Jeffrey Ford, Bartosz Działoszyński, Ken Liu, Damian Drabik, Charlie Jane Anders.

Z recenzji - dla mnie stanowiących priorytet przy czytaniu "NF" - znajdziemy: "Las zębów i rąk", "Śmiercionośne fale" - Carrie Ryan, "Bezwzględna" - Gail Carriger, "Pan Potwór" - Dan Wells, "Wrzawa śmiertelnych" - Eric Nylund i dużo, dużo więcej.

Oczywiście oprócz recenzji książek, spotkamy się również z recenzjami filmów, komiksów, gier, dużą liczbą reklam, konkursów - które tylko uwydatniają ten miesięcznik.

"Nowa Fantastyka - 357" bardzo mi się spodobała - zauważam, że co numer jest lepsza, przynajmniej w moim odczuciu. Naprawdę cieszę się, że zaczęłam czytać ten miesięcznik, bo teraz jest on dla mnie nieodłącznym towarzyszem gdziekolwiek jestem - pewnie już w którejś recenzji o tym pisałam, to jednak tylko potwierdza moje odczucia.

Teraz przeniesiemy się troszkę w przeszłość, gdyż ostatnio miałam takie usypisko książek, że na recenzję "Nowej Fantastyki" niestety nie znalazłam czasu - trochę wstyd się przyznać, ale przynajmniej mam na to odwagę. Tak, więc wracamy do czerwca, zbliżających się wakacji, które tak naprawdę już przemijają, i tamtejszego numeru.

Zacznę morze od krótkiego materiału Jerzego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
750
204

Na półkach: , , ,

Z każdym nowym numerem uświadamiam sobie, jak bardzo zżyłam się z tym czasopismem. Pamiętam, że jako dziecko zaciągałam mamę do kiosku, by tylko chociażby móc przejrzeć te pełne magii strony. Dzisiaj, "Nowa Fantastyka" jest dla mnie swoistym synonimem rozrywki i wiedzy w jednym. A wszystko to na jedynie 80 stronach...

Felieton Jakuba Ćwieka, po raz kolejny dał mi do myślenia. Może i rodzicem, na razie planować nawet nie zamierzam, a co dopiero nim zostawać, zastanowiłam się, przez chwilę jak ja bym chciała swoje dziecko wychować. Bardzo mądry i szczery felieton skłania do dłuższej refleksji, zwłaszcza że tak niedawno był Dzień Dziecka :)

Z zapartym tchem przeczytałam artykuł o "Prometeuszu". Seria "Obcy" odkąd tylko pamiętam, była (jest i będzie!) jedną z tych, które uwielbiam niemalże od momentu, w którym obejrzałam wszystkie części od początku do końca. Gdy tylko dowiedziałam się, że film ten (patrz okładka numeru czerwcowego!) zostanie nakręcony, z zapartym tchem czekałam na trailer i jakieś konkretne informacje. Ucieszyła mnie wieść, że w filmie zagra Charlize Theron (jedna z moich ulubionych aktorek),a zdziwiła, po przeczytaniu tego właśnie artykułu informacja, że właściwie "Prometeusz" bazuje tylko na uniwersum "Obcego", nie jest jego bezpośrednim prequelem, tylko jakby całkiem inną historią. Nie mniej, wybiorę się na ten film do kina, jak tylko starczy funduszy i czasu.


Natomiast artykuł Marcina Zwierzchowskiego na temat filmu "Królewna Śnieżka i Łowca" tylko dodatkowo zachęcił do obejrzenia filmu (widziałam i polecam!),bowiem któż by się nie skusił na film, który ma być "nowym śródziemiem" pełnym magii? Zwłaszcza, że reżyser podszedł do filmu, jakby miał zamiar kręcić film wojenny. Muszę przyznać, że oglądając film, podziwiałam głównie przepiękne zdjęcia, istoty pojawiające się w filmie zachwyciły swoją różnorodnością. Ponadto (gdybym wcześniej nie przeczytałam artykułu, nawet bym tego nie zauważyła!),w filmie występuje ośmiu 'krasnoludków'! Ciekawostka związana z prawami autorskimi w posiadaniu Disney'a na tę historię ;)

Klonowanie. Metoda ta, tak skomplikowana, że do tej pory ludzie do końca sobie z nią nie radzą. Dopiero dzięki artykułowi Wawrzyńca Podrzuckiego, uświadomiłam sobie jak trudne, nadal jest klonowanie. W artykule możemy dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy, np. tego, że klony, które uda się 'stworzyć', tak naprawdę nie będą nigdy identyczne z pierwowzorem- natura tak nas zaprogramowała, aby różnorodność wygrywała w każdych warunkach. Bardzo ciekawe i bardzo pouczające.

Faceci w czerni, do tej pory jawili mi się jako synonim agentów, którzy wtajemniczeni w wiele niezwykłych a także super tajnych informacji, bronią (bądź wręcz przeciwnie) ludzkości przed szeregiem zagrożeń. Do tej pory Faceci w czarnych, eleganckich garniturach i ciemnych okularach kojarzyli mi się wyłącznie jako dwa przeciwieństwa: bohaterów ludzkości albo katów/maszyny do zabijania etc. Ale to minęło. Teraz, po przeczytaniu artykułu Piotra Mirskiego, faceci w czerni nabierają całkiem innego sensu. Stają się bowiem synonimem paranoi i ludzkiego lęku przed globalnym spiskiem. Naprawdę warto przeczytać i zaznajomić się z tą społeczną paranoją.

To tylko garstka z tego, co możecie znaleźć w tym numerze, ale wydaje mi się najważniejsza, choć to moja tylko, subiektywna ocena. Jeden z lepszych numerów, jakie miałam okazję czytać.

Polecam serdecznie!

Moja ocena: 5
[http://biblioteczka-pandorci.blogspot.com/2012/06/nowa-fantastyka-357-62012.html]

Z każdym nowym numerem uświadamiam sobie, jak bardzo zżyłam się z tym czasopismem. Pamiętam, że jako dziecko zaciągałam mamę do kiosku, by tylko chociażby móc przejrzeć te pełne magii strony. Dzisiaj, "Nowa Fantastyka" jest dla mnie swoistym synonimem rozrywki i wiedzy w jednym. A wszystko to na jedynie 80 stronach...

Felieton Jakuba Ćwieka, po raz kolejny dał mi do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    12
  • Czasopisma
    6
  • Egzemplarze recenzyjne.
    1
  • Wymiana
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę posiadać
    1
  • Czasopisma literackie
    1
  • Brakujące tomy serii
    1
  • S-F
    1

Cytaty

Więcej
Ken Liu Nowa Fantastyka 357 (6/2012) Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 5 (65) / 2023 Nora Bossong, Natasha Brown, Ulrike Draesner, Magdalena Kicińska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Artur Kurasiński, Karolina Lewestam, Emilie Pine, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Nora Bossong, Natas...
Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,3
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...
Okładka książki HERITO nr 49 / 2023 Łukasz Galusek, Natalia Iwanowa, Katarzyna Kotyńska, Kaja Puto, Redakcja kwartalnika HERITO, Wojciech Stanisławski, Serhij Żadan
Ocena 7,0
HERITO nr 49 /... Łukasz Galusek, Nat...
Okładka książki Karta nr 114 / 2023 Juozas Baltušis, Tatiana Czernawina, Antoni Dudek, Zbigniew Gluza, Aleksandra (Ola) Hnatiuk, Jan Józef Lipski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Małgorzata Sopyło
Ocena 7,0
Karta nr 114 /... Juozas Baltušis, Ta...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (64) / 2023 Marek M. Berezowski, Jonas Eika, Magdalena Heydel, Karolina Jonderko, Patrick Radden Keefe, Magdalena Kicińska, Julian Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Marcin Orliński, Evan Osnos, Zośka Papużanka, Redakcja magazynu Pismo, Jakub Szczęsny, Ocean Vuong, Marta Zdzieborska
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...

Przeczytaj także