Ta płeć (jedną) płcią niebędąca

Okładka książki Ta płeć (jedną) płcią niebędąca Luce Irigaray
Okładka książki Ta płeć (jedną) płcią niebędąca
Luce Irigaray Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego publicystyka literacka, eseje
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Ce sexe qui n'en est pas un
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323330486
Tłumacz:
Sławomir Królak
Tagi:
literaturoznawstwo feminizm gender
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
294
59

Na półkach: ,

O tym, kim Luce Irigaray jest, pisać nie trzeba. Istotne za to staje się to, by mówić o jej przekonaniach - na nowo je odkrywać i konfrontować ze współczesnymi realiami. W tej książce zebrano prace Francuzki pochodzące z lat 70 (w tym głośny esej "Rynek kobiet").
Tytuł to rzeczywiście motyw przewodni - płeć dualna w opozycji do braku płci. Jak to rozumieć? Irigaray określa kobiecą płeć subtelną metaforą dwóch całujących się nieustannie warg. Kobieta zbudowana jest z seksualności mnogiej, indywidualizmu, enigmy. To zupełne zaprzeczenie myśli Freudowskiej - nie jest ona wykastrowanym mężczyzną, nie-całym człowiekiem. Filozofka uwypukla wrażliwość kobiet oraz ich niepowtarzalność.
Cóż jednak z tego, skoro żyliśmy, żyjemy i być może zawsze będziemy żyć w kulturowym modelu fallicznym? Irigaray nie ma złudzeń: rozkosz kobieca może nigdy nie zostać wypowiedziana, bowiem dyskurs męski nigdy jej na to nie będzie chciał pozwolić. Kobiety-towary są przedmiotami transakcji mężczyzn, którzy wymieniają się nimi między sobą ze względu na prywatny i społeczny użytek. Wszystkie towary podporządkowane są mężczyznom, są przez nich naznaczone. Mimo tego Irigaray po cichu wierzy, że kobiety stworzą kiedyś swój własny język, nie będą wyłącznie pełnić użytkowych ról dziewic, matek lub prostytutek.
Francuzka zadaje wiele istotnych pytań panującemu porządkowi, formułuje szereg odpowiedzi, ale ostatecznie nie dostarcza nam klucza, który otworzyłby drzwi do świata jej fantazmatu. Minęło już prawie 50 lat, kobiece pisanie ma się dobrze, zmieniło się wiele, ale w zasadzie ciągle nie można zaprzeczyć temu, że rynek kobiet istnieje, chociażby w minimalnym stopniu.
Dla zainteresowanych tematyką feministyczną obowiązkowa. Fragmenty prozy poetyckiej niejako oprawiające analityczne eseje nie przypadły mi do gustu, ale właściwa treść książki, z naciskiem na "Rynek kobiet" oraz "Powrót do psychoanalizy", to niesamowicie błyskotliwe manifesty w tak ważnej sprawie, jaką jest kwestia kobiet w całej historii świata.

O tym, kim Luce Irigaray jest, pisać nie trzeba. Istotne za to staje się to, by mówić o jej przekonaniach - na nowo je odkrywać i konfrontować ze współczesnymi realiami. W tej książce zebrano prace Francuzki pochodzące z lat 70 (w tym głośny esej "Rynek kobiet").
Tytuł to rzeczywiście motyw przewodni - płeć dualna w opozycji do braku płci. Jak to rozumieć? Irigaray określa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
361
31

Na półkach:

Książka-manifest projektująca (prekursorsko) konieczną społeczną zmianę.

Książka-manifest projektująca (prekursorsko) konieczną społeczną zmianę.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    87
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    6
  • Feminizm
    3
  • Ulubione
    2
  • Tak bardzo zabija mi ta książka klina
    1
  • Studia kulturowe i nie tylko
    1
  • Feminizm/Gender
    1
  • 2018
    1
  • Feministyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ta płeć (jedną) płcią niebędąca


Podobne książki

Przeczytaj także