Sekret Tudorów

Okładka książki Sekret Tudorów Christopher W. Gortner
Okładka książki Sekret Tudorów
Christopher W. Gortner Wydawnictwo: Książnica Cykl: Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I (tom 1) Seria: Wyrwane z kart historii powieść historyczna
powieść historyczna
Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I (tom 1)
Wyrwane z kart historii
The Tudor Secret
Książnica
2012-01-01
2012-01-01
Michał Madaliński
Tudorowie Elżbieta I

Przyznam, że do lektury tej powieści podchodziłem dosyć sceptycznie. Okładka, choć ma swój urok, kojarzy się raczej ze średnimi czytadłami pisanymi z przeznaczeniem dla pań. Autor jednak nieźle mnie zaskoczył.

Akcja książki osadzona jest w czasach panowania Tudorów, a dokładniej w ostatnich dniach niesamodzielnych rządów Edwarda VI Tudora (syna Henryka VIII). Pod koniec zahaczamy też o czas Jane Grey zwanej dziewięciodniową królową i obalenie jej przez Marię Tudor.

Moja miłość do rodu Tudorów zaczęła się od serialu z 2007 roku i trwa nieprzerwanie do dziś, więc tym bardziej książka Gortnera jest czymś dla mnie.

Obawiałem się, czy autor nie pójdzie w stronę romansideł dworskich, ale na szczęście tak się nie stało. Powieść pełna jest arystokratycznych intryg, śledzenia, skradania się ukrytymi korytarzami i ukrywania za szkarłatnymi kotarami.

Gortner ma bardzo ciekawy styl pisania. Próbuje lekko stylizować język na ten XVI-wieczny, jednak nie w takim stopniu, że podczas czytania męczą nas archaizmy.

Choć od czasu do czasu w powieści pojawiały się błędy logiczne, a sam wątek romantyczny jest okropnie słaby to mimo to proza Gortnera mnie chyba w jakiś dziwny sposób zaczarowała. Pochłonąłem książkę w naprawdę krótki czas, a przy tym genialnie się bawiłem. Jeśli macie ochotę na wieczór z dobrą literaturą historyczną z drobnym dodatkiem fikcji i domysłów to ten tytuł jest zdecydowanie dla Was ;).

Nie ma znaczenia, że część głównych bohaterów powieści jest fikcyjna. W. Gortner w charakterystykę owych postaci włożył ogrom pracy i stworzył wiarygodnych ludzi tamtej epoki. Jak zaznaczył w posłowiu zrobił wszystko aby rozbudzić naszą wyobraźnię według motta "co by było gdyby...". Jestem pewna, że nie tylko ja zachwycam się jak bardzo autorowi TO się udało. Bardzo ciekawa pozycja, lekka w przekazie i zajmująca od pierwszego akapitu do końcowej kropki. Chętnie sięgam po dalsze losy córek Henryka VIII, ich dam dworu, polityków tamtej epoki i rzecz jasna głównego bohatera. Epoka Tudorów była bardzo ciekawym czasem w dziejach Wielkiej Brytanii i zawsze chętnie sięgam po powieści opisujące tamte czasy...

Panowanie Tudorów to czasy bardzo niespokojne. Spiski, intrygi, mroczne knowania były na porządku dziennym. Dzisiejszy przyjaciel jutro stawał się wrogiem, a czasem i z wrogiem trzeba było zawrzeć tymczasowy sojusz, by osiągnąć zbieżne cele.
Nic więc dziwnego, że pan Gortner właśnie ten okres wziął „na tapetę” i w nim umieścił akcję powieści „Sekret Tudorów”. Zarys historyczny się zgadza; faktycznie koniec krótkiego panowania Edwarda VI wywołał niemałe zamieszanie i objęcie władzy przez jego siostrę Marię I Tudor wcale nie było taką oczywistą oczywistością, jakby mogło się dziś wydawać. Za to plejada postaci pierwszoplanowych, na czele z Brendanem Prescottem i ich przygody to czysta fikcja literacka. Trzeba jednak zaznaczyć, że ciekawie wymyślona i przyzwoicie napisana.
Jedynym zgrzytem w powieści jest krótki czas, w jakim rozgrywa się akcja, a co za tym idzie trudno uwierzyć, że młody chłopak, który na co dzień jest raptem chłopcem stajennym w przeciągu dosłownie tygodnia, czy dwóch od momentu pojawienia się na dworze królewskim tak dobrze orientuje się w zawiłych kombinacjach ścierających się ze sobą obozów, że poprawnie odgaduje ich cele i pobudki działań. Przy tym nie tylko, że nie traci przy tym głowy (o co wtedy nie było szczególnie trudno),ale zyskuje sympatię Marii i Elżbiety Tudor, względy urodziwej kobiety, do tego rozwiązuje zagadkę swojego pochodzenia. Doprawdy godna podziwu umiejętność poruszania się w sieci matactw i gierek rozgrywanych przez potężnych arystokratów i królewskich krewniaków.
Za plus z kolei trzeba uznać opisy strojów, wnętrz, czy Londynu (śmierdzącego ściekami i zawalonego górami śmieci) z pierwszej połowie XVI wieku.
Nie uznałabym tej książki za najlepszej w dorobku autora, ale jest całkiem przyjemną lekturą.

Zadziwiająco, jak na Gortnera bardzo słabo, wolno i bez większych emocji czytało Mi8 się tę książkę. Sięgając po nią byłam pewna niezwykłych emocji, czytania o sekretach, spiskach, szpiegach i skrytobójcach czyhających na życie wrogów. Niestety, te wątki się pojawiły ale w bardzo rozwlekłej formie, bez szybkiej akcji czy większego napięcia.

Przyjemna książka. Nie porwała mnie jakoś specjalnie, choć nie ukrywam, że powieść o Elżbiecie Tudor i innych postaciach historycznych (choć to nie Elżbieta jest główną bohaterką) była dla mnie miłą odskocznią, tym bardziej, że drugą córkę Henryka VIII darzę przeogromną sympatią już od długiego czasu.

Na plus idzie zdecydowanie zgodność historyczna - wiadomo, "Sekret Tudorów" jest jedynie powieścią historyczną a nie żadną kroniką czy pamiętnikiem i niektóre rzeczy są zwyczajnie urozmaicone, żeby całą historię lepiej się czytało, natomiast sam szkielet głównego wątku jest bardzo zgodny z tym co działo się na dworze angielskim u schyłku panowania Edwarda VI.

Jedynym, co mi zgrzytało, był wątek miłosny pomiędzy głównym bohaterem a jedną z pobocznych postaci. Akcja powieści toczy się w przeciągu kilku dni i przez ten krótki okres Brendan, bo tak ma na imię główny bohater i narrator zarazem, zdążył się zakochać i to z wzajemnością. Jest to dla mnie o tyle niewygodne, że chłopak i jego wybranka rozmawiali ze sobą ledwie kilka razy.

Pomijając jednak ten jeden mankament, cała reszta tworzy spójną i przyjemną całość. Nie wiem czy przeczytam inne książki autora, na pewno nie w najbliższym czasie, natomiast jeśli są one napisane podobnym stylem co ta, to być może jeszcze kiedyś się skuszę.

Na plus idzie zdecydowanie zgodność historyczna - wiadomo, "Sekret...

Czasy panowania Tudorów to chyba najciekawszy okres brytyjskiej historii. Intrygi, spiski i zabójstwa były na porządku dziennym. Trafić w tamtych czasach na dwór królewski było zaszczytem, jednak jeden fałszywy ruch mógł skończyć się utratą głowy...

Gortner przedstawia świat dworskich zawirowań, oczami młodego sieroty i podrzutka Brendana Prescotta. Młodzieniec, który większość swojego życia spędził jako chłopiec stajenny, nagle trafia na królewski dwór - pełen intryg, kłamstw i niebezpieczeństw. Musi wniknąć w ten świat, rozróżnić wrogów od przyjaciół oraz dowiedzieć się jaką tajemnicę skrywa jego własna przeszłość.

Dobra, wciągająca książka gdzie polityczna gra, kłamstwa i zbrodnie prowadzą do coraz bardziej zaskakujących zwrotów akcji. To taka prawdziwa Gra o tron!

1964

Jak przyznaje sam Autor, fakty historyczne mieszają się w tej powieści z fikcją. Skoro jednak nie są to pamiętniki ani kronika, to chyba czytelnik nie ma takich oczekiwań. Myślę, że to właśnie fikcja i wątki poboczne, np. uczuciowe powodują, iż powieść „Sekret Tudorów” zainteresuje nie tylko znawców historii Anglii. Poznajemy nietuzinkowe postaci z czasów Edwarda i jego przyrodnich sióstr – Marii i Elżbiety. Intryga goni intrygę. Dodajmy, niektóre zupełnie nie są w dworskim stylu. Wraz z kolejnymi stronami czytelnik coraz bardziej angażuje się, czuje się uczestnikiem akcji. Podświadomie staje się sojusznikiem Brendana Prescotta. Przez jednych nazywanego podrzutkiem, przez innych – bękartem. Niby nic nie znaczącego, a wprowadzającego pewne poruszenie, zamieszanie swoim pojawieniem się na dworze. Jakie tajemnice przyjdzie mu rozwikłać? Czy pomogą mu one w odkryciu własnej tożsamości?

Myślę, że zdecydowanie otworzę się w przyszłym roku na powieści historyczne, a w szczególności tego autora.
Spotkanie z Tudorami to moje pierwsze spotkanie z twórczością C.W. Gortner i wydaje mi się, że nie ostatnie. Podczas najbliższej wizyty w bibliotece planuję poszerzyć swoje horyzonty dzięki temu autorowi.
Bardzo dobra charakterystyka postaci, do których można zapałać sympatią, przystępny język i takie prowadzenie akcji, że aż sama miałam ochotę zgłębiać bardziej "podręcznikową" wiedzę na temat tej Dynastii.
Rozwiązanie gdzieś drzemało z tyłu głowy, ale nie w pełnej krasie. Czuję się zatem świetnie "wodzona za nos" przez samego autora.
Polecam więc wszystkim, nawet tym, którzy nie przepadali za wykładami historii w dzieciństwie.

Bardzo dobra charakterystyka postaci, do których można zapałać...

Bardzo ciekawa książka. Czytając nie można się oderwać.
Głównym bohaterem jest chłopak Brendan Prescott, który jest sierotą i podrzutkiem wychowywanym przez rodzinę Dudleyów.
Potem jako giermek trafia na dwór angielski. Ma powierzoną pewną tajną misję. Jako, że na dworze nie brakuje ciągłych intryg, kłamstw i zbrodni dużego kalibru, misja ta jest bardzo trudna i wymagająca.
Czytając książkę można dowiedzieć się, jak wyglądało życie na dworze królewskim.

Bardzo ciekawa książka. Czytając nie można się oderwać.

nie żeby zupełnie słabo, ale tez bez polotu wypadła fabuła. Akcja niby jest, ale tak przesadzona, że momentami chciało się rzucić książkę w kąt. Bohaterowie momentami jak herosi prosto ze stronic książek s-f , dla mnie byli bez smaku jak surowy liść karczocha ;) A te dialogi pomiędzy plebsem a królami, w to tylko dzieci mogą uwierzyć.

• Historyczne
  • Powieść historyczna