Tako rzecze Zaratustra

Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinene
Wacław Berent
Meandry Kultury
Nietzsche Zaratustra Nadczłowiek Filozofia nowożytna Filozofia życia Wola mocy

2021 ocen

I tak nie będziesz Übermensch.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Za szumnymi ideami ukrywa się słaby, zakompleksiony człowiek. Tak to odbieram.

Pozycja ta, będąca najlepszą i zarazem najbardziej wymagającą kochanką wąsów Nietzschego, jest właśnie jak ona, jak kochanka, miłość życia, która wytrwała przy czytelniku na tyle długo i była tak spokojna, że nie czyniąc cyrków bez problemu zachowała swój tytuł, ale i żadna inna nigdy jej go nie odebrała. Rzadkość to wśród rodzaju kobiecego, a zatem ocena nie może być inna...

Męczyłem się naprawdę długo, żeby to skończyć. Traktat nie wiem właściwie jak to opisać może utwór literacki Fryderyka Nietzsche jest bardzo trudny w odbiorze. Mam jednak wrażenie, że nie przez skomplikowane treści, a raczej zawiłość formy. Mamy do czynienia z bardzo patetyczną wariacją na temat ksiąg religijny, gdzie autor z jednej strony trochę je parodiuje, a z drugiej...

Bardzo ładnie napisana książka przedstawiająca najważniejsze poglądy Nietzschego w postaci historii tytułowego Zaratustry. Język jest bardzo charakterystyczny, co może być wadą dla niektórych jak i powtarzalność tez przedstawianych w książce. Nie umniejsza to stanowczo ocenie lektury.

Na treść narzekać nie mogę, o poglądach Nietzschego słyszałam, więc w tym aspekcie wiedziałam na co się piszę (chyba nie fair byłoby mieć pretensje do treści książki, jeśli już na starcie głęboko nie zgadzasz się z wizją świata jej autora, a do czytania nikt nie zmuszał). Moim największym problemem w odbiorze książki to styl pisania (lub tłumaczenia).

Ocenianie tej pozycji chyba nie ma większego sensu. Ktoś i tak będzie chciał ja przeczytać, nawet z czystej ciekawości, lub będzie do tego zmuszony kierunkiem naukowym który obrał. Książka nie łatwa i ciężka do ocenienia, dlatego zastawiam ją bez oceny.

Książka, która swego czasu pomogła mi przemóc nihilizm w moim życiu. Trzeba więc jej przyznać, że spełniła swoją rolę, bo właśnie odpowiedzią na XIX-wieczną tendencję popadania w duchowy marazm i beznadzieję było między innymi "Tako rzecze Zaratustra". Forma przedstawienia idei moim zdaniem jest nad wyraz atrakcyjna i skuteczna, a to ze względu na poetyckość i...

Jeśli mam być szczery to dla mnie ta książka to totalny bełkot, w dodatku lewicowy.

Abstrahując od tego czy ktoś jest wierzący czy nie, to wydaje mi się, że nic ciekawego nie można tutaj znaleźć. W dodatku książka jest pisana mało zrozumiałem językiem dla współczesnych.

Mąci w głowach doktryną nadczłowieczeństwa, demoralizuje młodzież

3 273
    3 020