Tak mówił Zaratustra

Okładka książki Tak mówił Zaratustra
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wielkie dzieła filozoficzne
Also sprach Zarathustra
Zielona Sowa
2005-06-01
2005-06-01
Grzegorz Sowiński
filozofia - 19 w.

Moja pierwsza książka, którą oceniam tak nisko. Dawno nie męczyłem się tak podczas lektury. Kolejne wersy w wielu miejscach nie miały żadnego powiązania i sensu.

chujowe

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa lektura, jest to podróż, filozoficzna, ale także (quasi?_)mistyczna, choć jest to książka anty-chrześcijańska, to zawiera m.in. bardzo życzliwie zarysowane spotkanie tytułowego bohatera z pustelnikiem, który jeszcze nie słyszał o "śmierci Boga". Na pewno nie jest prosta i zrozumiała, autor ucieka się non stop do przypowieści i nie polecam jej jako początek przygody...

1968

Książka filozoficzna, do której trzeba dojrzeć psychicznie, intelektualnie.

Przerost formy nad treścią.

Normalnie mnie paliło jak to czytałem.

Książka ta zawiera ponadczasowy motyw filozofii woli okraszony genialnym kunsztem literackim i pamiętliwymi aforyzmami. Komplementuje cały dorobek filozoficzny Nietzschego, przez co warto to od niej zacząć zgłębianie myśli autora. Moim zdaniem powinna zajmować wyższą półkę niż Biblia.

...przekład młodopolskiego poety Wacława Berenta sprawia, że czyta się to równie intensywnie co jeżdzi po Legionów w Łodzi...ale dzięki temu ma ta lektura poetycką energię, którą da się polubić, jeśli ma się odrobinę sympatii dla braku komfortu.
...Nadczłowiek i smierć Boga to główne motywy tej opowieści; ten pierwszy funkcjonuje w zbiorowej swiadomości w zwulgaryzowanej...

Była to pierwsza książka filozoficzna jaką przeczytałem. Być może powinienem zacząć od Schopenhauera lub Smitha, ale tak się nie stało. „Tako rzecze Zaratustra" jest napisane w formie poematu, co według mnie, pozwala na łatwiejszy odbiór dzieła. Zawiera wiele przydatnych cytatów. Książka ta jest manifestem nietzscheańskiego kultu życia, w którym nie ma miejsca na smutek,...

I tak nie będziesz Übermensch.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

3 384