Drzwi percepcji. Niebo i piekło

- Tytuł oryginału:
- The Doors Of Perception. Heaven And Hell
- Data wydania:
- 2012-04-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1991-01-01
- Liczba stron:
- 142
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788360685150
- Tłumacz:
- Marta Mikita
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Cień Kształtu
- Tagi:
- meskalina lsd narkotyki psychodeliki halucynacje eksperyment podróż hippisi the doors filozofia
- Tytuł oryginału:
- The Doors Of Perception. Heaven And Hell
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Data wydania:
- 2012-04-01
- Liczba stron:
- 142
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788360685150
- Tłumacz:
- Marta Mikita
- Tagi:
- meskalina lsd narkotyki psychodeliki halucynacje eksperyment podróż hippisi the doors filozofia
Meskalina – substancja o właściwościach halucynogennych, występująca w naturze w niektórych gatunkach kaktusów, np. w pejotlu, znana była Indianom od stuleci. W laboratorium wytworzono ją pod koniec XIX wieku, ale jej działanie długo jeszcze pozostawało dla naukowców zagadką. Aldous Huxley (1894–1963) – brytyjski powieściopisarz, poeta i eseista – postanowił osobiście poznać skutki jej zażycia i wyruszyć w najdalszą podróż wgłąb własnego umysłu, do świata wizji i znaczeń ukrytych przed naszym codziennym wzrokiem.
Co wynikło ze zderzenia niezwykle wrażliwego umysłu pisarza z halucynogenną substancją?
Owocem tego eksperymentu stały się eseje Drzwi percepcji (1954) i Niebo i piekło (1956). Huxley dokładnie opisał i zinterpretował swoje wizje. Wyciągnął z nich daleko idące wnioski, a samo psychodeliczne doświadczenie na zawsze odmieniło jego sposób patrzenia na otaczającą go rzeczywistość, religię, sztukę i innych ludzi. Bowiem czy drzwi percepcji, które raz zostaną uchylone, można będzie całkowicie zamknąć?
Tekst ten stał się biblią hippisów, a Jim Morrison pod wpływem jego lektury postanowił nazwać swój zespół „The Doors”. Zatem weźmy tę książkę do rąk i uchylmy raz jeszcze za Aldousem Huxleyem owe tajemnicze drzwi percepcji...
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Nowe wspaniałe światy
„Gdyby oczyścić drzwi percepcji, każda rzecz ukazałaby się człowiekowi, jaka jest: nieskończona”.
William Blake
W 1886 roku niemiecki farmakolog, Louis Lewin, opublikował pierwszą wyczerpującą monografię kaktusa, który dla pierwotnych religii oraz Indian z Meksyku i z południowo-zachodniej Azji był odwiecznym przyjacielem. A właściwie czymś więcej niż przyjacielem. Oni jedzą korzeń, który nazywają pejotlem i który czczą, jakby był bóstwem. Dlaczego mieliby czcić go jak bóstwo? To już w roku 1953 stanie się jasne dla Aldousa Huxleya, angielskiego powieściopisarza, nowelisty, eseisty i poety, który przeprowadzi eksperyment z meskaliną, aktywnym związkiem chemicznym, występującym w pejotlu.
Pewnego jasnego majowego poranka połknąłem cztery dziesiąte grama meskaliny rozpuszczonej w połowie szklanki wody i usiadłem, by czekać na rezultat. Huxley, chętny do bycia królikiem doświadczalnym (dodatkowo posiłkujący się argumentem, że meskalina jest substancją, o której właściwie bardzo niewiele wiadomo), spodziewał się ujrzeć wielobarwne geometryczne kształty, ożywioną architekturę i krajobrazy z heroicznymi postaciami. W rzeczywistości (hmmm... czy to aby odpowiednie słowo?) jego doznania okazały się nieco inne. Jakie? O tym właśnie traktuje dzieło „Drzwi percepcji”. Dostajemy całą masę zadziwiająco plastycznych opisów: począwszy od ochoczych przygotowań do eksperymentu, po szczegółowe przedstawienie jego przebiegu. Czynności takie jak wpatrywanie się w bukiet kwiatów i studiowanie nóg krzesła nigdy jeszcze nie były tak fascynujące: (...) te nogi krzesła były nogami krzesła i zarazem były św. Michałem i wszystkimi aniołami. Pod wpływem narkotyku czas i przestrzeń tracą jakiekolwiek znaczenie; liczy się tylko to, że można poznać i s t o t ę świata, bez niepotrzebnego filtra w postaci rozumu ludzkiego. Czy to miłe? - ktoś spytał (...). Ani miłe, ani niemiłe - odpowiedziałem. - Po prostu j e s t.
Esej „Niebo i piekło”, następstwo „Drzwi percepcji", stanowi próbę wyjaśnienia, czego Huxley właściwie doświadczył i dlaczego wyglądało to tak, a nie inaczej. Dla kogoś, w kim nigdy nie zapaliła się spontanicznie 'świeca widzenia', doświadczenie meskalinowe jest podwójnie oświecające - stwierdził. W słowach eseju próbuje zaprezentować, mniej lub bardziej systematycznie, rezultaty tego nowego zrozumienia. Skupia się na wyszczególnianiu związków między światłem, kolorem i kształtem. Kluczowe są tutaj „antypody” - pewne rejony umysłu, które człowiek może odkryć dzięki medytacji, hipnozie, odczuć jako skutek niedoboru witamin czy z pomocą substancji takich jak meskalina albo LSD. Rejony, w których jesteśmy mniej lub bardziej wyzwoleni z języka, przebywamy poza systemem myślenia pojęciowego. Autor uważa, że eksperiencje mistyczne i wizyjne to dwie zupełnie różne kwestie: Doświadczenie mistyczne znajduje się poza dziedziną przeciwieństw. Zaś doświadczenie wizyjne ciągle w niej pozostaje. Niebo nie góruje nad piekłem i 'pójść do nieba' oznacza nie większe wyzwolenie niż zstąpienie w otchłań. Niebo jest tylko dogodniejszym punktem, z którego jaśniej widać boskie terytorium niż z poziomu zwykłej, indywidualnej egzystencji.
Kultowe utwory Huxleya wciąż pozostają aktualne, skłaniając do stawiania nowych pytań oraz refleksji nad rolą środków psychoaktywnych we współczesnym świecie. Odwołania do religii, filozofii i sztuki czynią dzieło niezwykle ciekawym, wnikliwym i wielowymiarowym. Dość trudny, pełen specjalistycznych pojęć język wymaga od czytelnika pełnej uwagi i skupienia, jednak kiedy już „poczujemy klimat”, eseje czyta się naprawdę przyjemnie. Ogromna erudycja autora oraz sprawna żonglerka myślami robi wrażenie. Osobiście wynotowałam sobie pokaźną listę intrygujących huxleyowskich spostrzeżeń. Oprócz powyższych, dla przykładu: Widzimy więc, że chrześcijaństwo i alkohol nie mogą i nie idą ze sobą w parze. Znacznie bardziej kompatybilne wydaje się chrześcijaństwo i meskalina.
„Drzwi percepcji” oraz „Niebo i piekło”, przetłumaczone na nowo i wydane - zieloną czcionką - w jednym tomie przez Wydawnictwo Cień Kształtu (wraz z atrakcyjnymi załącznikami, w których spotykamy m.in. 'malarza koni i wariatów' Théodore'a Géricaulta), tworzą interesujący i bogaty obraz początków tego, co z całą mocą wybuchnie w latach sześćdziesiątych, kiedy rewolucja narkotykowa stanie się faktem. Czy jest to biblia hippisów czy nie i bez względu na to, co wywnioskował z niej Jim Morrison - warto poeksperymentować z Huxleyem.
Marta Gęsigóra
Cytaty za: „Drzwi percepcji. Niebo i piekło”, Aldous Huxley, Wydawnictwo Cień Kształtu, 2012.
Popieram [ 20 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 2 220
- 1 524
- 400
- 92
- 55
- 38
- 11
- 8
- 8
- 7
Cytaty
W świecie, w którym edukacja jest w głównej mierze słowna, bardzo wykształceni ludzie nie są w stanie skierować uwagi na cokolwiek poza słow...
RozwińSystematyczne rozumowanie jest czymś, bez czego nie możemy, jako gatunek lub indywidualności, się obyć. Jednak jeśli chcemy pozostać przy zd...
RozwińNiezliczona liczba ludzi jest spragniona autotranscendencji i z zadowoleniem odnalazłaby ją w kościele. Ale, niestety, "głodne owieczki czek...
Rozwiń
Opinie [66]
Książka do delektowania się, nie zaś łapczywego połykania. Mimo bardzo niewielkiej objętości, można brnąć przez nią całymi godzinami. Osobiście w trakcie lektury przeżywałem momenty pewnych nieokreślonych uniesień jak gdybym sam znalazł się pod wpływem meskaliny - w takich sytuacjach jakoby zacinałem się, a czas niejako stawał w miejscu, pozwalając mi na pogrążenie się w...
więcejciekawe
Pokaż mimo toDrzwi percepcji. Niebo i piekło, Cień Kształtu 2018, tłum. Marta Mikita.
więcejPozycja dość trudna w odbiorze dla takich prostych ludzi, jak ja, ale mam wrażenie, że gdyby ktokolwiek dokonał korekty po tłumaczce - składnia i interpunkcja, eseje byłyby łatwiejsze w percepcji.
Co do samych esejów to bardzo spodobały mi się odniesienia do sztuki, literatury, a zwłaszcza do...
Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony uważam, że ciężko się czyta tą pozycję jeśli nie jest się biegłym w literaturze, sztuce i filozofii. Co kilka zdań muszę korzystać z google, żeby wiedzieć o czym autor w ogóle pisze. Z drugiej strony myślę, że Huxley próbuje opisać doświadczenia pod wpływem meskaliny, co napewno nie jest łatwę i bardzo dobrze sobie z...
więcejOczekiwania od książki miałam dość wysokie, niestety bardzo się zawiodłam. Oczekiwałam traktatu naukowego. Czegoś co łączyłoby zarówno subiektywne wrażenia jak i naukowe objaśnienia tego co się dzieje z organizmem po podaniu halucynogenu. Tymczasem spędziłam godzinę na czytaniu pseudopsychologicznych teorii wysnutych pod wpływem meskaliny.
Pokaż mimo toMoże miałem nie takie oczekiwania do tej książki, ale wg mnie przeczytanie jej było kiepską inwestycją czasu.
więcejZamiast rzetelnego lub chociaż koherentnego raportu o wpływie meskaliny na percepcje w krótki jak i długim przedziale czasu, otrzymałem , ciekawą poniekąd, ale zbędną chyba listę malarzy i mnóstwo odnośników do mistycznej buddyjskiej symboliki, do której nie...
Jedna z 3 najlepszych książek, jakieże w życiu przecztałam. "Drzwi percepcji" są dla mnie jak objawienie. Ukazują pełny obraz świata i uświadamiają, że poza naszym ubogim pojmowaniem rzeczywistości istnieje coś jeszcze, coś więcej. Są traktatem o doświadczaniu rzeczywistości i o tym, czym jest przwdziwe patrzenie. Ta książka zmieniła moje życie. Już od dłuższego czasu...
więcejZachwycona "Nowym wspaniałym światem", "Raportem 30 lat..." oraz "Wyspą", sięgnęłam po "Drzwi do percepcji". I tutaj poczułam lekkie rozczarowanie. Książka jest OK. Nie polecam, ale nie twierdzę, że jest słaba. Nie jest to mój rejon zainteresowań.
więcejJest dość ciekawa, NIE żałuje spędzonego na nią czasu. Jednakże myślę, że można ją spokojnie pominąć i skupić się na innych...
Łatwo nie jest, szczególnie w pierwszym eseju, który dla mnie był prawdziwym wyzwaniem. Warto jednak poświęcić trochę energii na przeprawę przez dygresje i wyobraźnię autora, aby dotrzeć do naprawdę fascynujących i wartościowych treści.
więcejPolecam czytać oglądając jednocześnie przytaczane dzieła sztuki. Dziwi mnie, że współczesne wydanie książki, tak przesyconej...
Książka, która otwiera oczy. Może nie tak dobrze jak meskalina, ale zawsze coś ^^
więcejNiniejsza pozycja to dwa traktaty filozoficzne Huxleya o świadomości człowieka i jej relacji ze światem fizycznym i metafizycznym. Opierając się na swoich doświadczeniach po zażyciu meskaliny, Huxley odkrywa przed czytelnikiem, w jaki sposób wszystkie doświadczenia człowieka w historii,...