Drzwi percepcji. Niebo i piekło

Okładka książki Drzwi percepcji. Niebo i piekło
Aldous Huxley Wydawnictwo: Wydawnictwo Cień Kształtu publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
The Doors Of Perception. Heaven And Hell
Wydawnictwo Cień Kształtu
2012-04-01
1991-01-01
Data 1. wydania:
1969-01-01
Marta Mikita
meskalina lsd narkotyki psychodeliki halucynacje eksperyment podróż hippisi the doors filozofia

Oficjalne recenzje i

Nowe wspaniałe światy

Link do recenzji

926 60 40

Mało meskaliny w książce o meskalinie. Wiele dziwnych subiektywnych teorii przedstawianych jako prawdy objawione.

Książka prosta nie jest, ale zdecydowanie warto przeczytać. Doświadczenia i sam sposób myślenia autora jest dość ciekawy, poszerzyłem również swoją wiedzę o bardzo istotne wątki.

Książki dopasowują się do nas samych, przez nasze doświadczenia, przeżycia, wiedzę. Nie koniecznie Tobie, może podejść ta publikacja.

Nie była to lekka książka i szczerze mówiąc trochę mnie zawiodła. Z jednej strony otworzyła mi spojrzenie na rzeczy o których wcześniej nawet nie myślałam, ale z drugiej opis sztuki, w tym szczegółowe dane dotyczące niektórych obrazów sprawiały, że traciłam wątek. Dodatkowo nie wiem na ile autor znał się na temacie dotyczącym schizofrenii, który poruszał i jak bardzo jest on wciąż aktualny.
Do przeczytania książki zachęciła mnie twórczość zespołu The Doors

Książka składająca się z dwóch esejów. Pierwszy to rodzaj "trip raportu" po meskalinie, którą Huxley przetestował sam na sobie, a druga część to rozważania ogólne na temat powiązania wewnętrznej jaźni z doznaniami estetycznymi, kontemplowaniem sztuki i ludzkim zamiłowaniem do błyszczących przedmiotów ;)

Relacja z zażycia meskaliny bardziej mi się w sumie podobała, chociaż Huxley chyba jednak nie osiągnął jakoś szczególnie mocno zaawansowanego odmiennego stanu świadomości. Meskaliny nigdy nie próbowałem, ani nawet się nią szczególnie nie interesowałem, ale sięgając po tę lekturę spodziewałem się, że głębia doznań psychodelicznych czy dysocjacyjnych autora będzie większa, tym bardziej, że przecież zdecydował się napisać o tym książkę. Tymczasem, opisane psychonautyczne doświadczenie wydaje się raczej nieco mdłe.
Druga część, "Piekło i niebo" dość mocno mnie nużyła - znalazło się w niej trochę ciekawych obserwacji, ale niewiele takich fragmentów, które warto byłoby sobie zapisać w notatniku.

Ogólnie, mocno przeciętna książka.

Relacja z zażycia meskaliny bardziej mi się w sumie podobała, chociaż...

Skacze z tematu na temat. Język ciężki, czyta się wolno. W skrócie: nie wiem o czym jest ta książka

Wpierw pochwalę wydanie, bo jest świetne. Kolor czcionki nieznacznie nadaje immersji do całej treści. Zaś sam esej jest świetnym zbiorem informacji na temat sztuki, teorii kolorów. Z pewnością nie tylko można się dowiedzieć o meskalinie i jej wpływie na organizm, ale też można przypomnieć sobie co nieco o sztuce i obrazach lub dowiedzieć się czegoś nowego. Czytało się dobrze, choć czasem miałam wrażenie, że się zgubiłam (ale być może też taki zamysł). Krótka lektura, ale pełna informacji!

,,Drzwi percepcji", pomimo nieznacznej objętości, nie mogą być określone mianem pozycji lekkiej czy, o zgrozo, szybkiej w czytaniu. Huxley 140 stron swojego dzieła wypełnił ciekawymi, ale jakże wymagającymi intelektualnie treściami. Książka nieprzeznaczona z pewnością dla osób nieznających gruntownych podstaw euroazjatyckiej myśli filozoficznej, artystycznej oraz literackiej - podejrzewam, że dla osób takich lektura ,,Drzwi percepcji" byłaby po prostu asensowna.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydaje mi się jakby każdy przeczytał te książkę oraz spróbował doświadczyć tego co w niej zawarte na własnej skórze. Nasz świat byłby pięknym miejscem. Polecam. :)

Książka do delektowania się, nie zaś łapczywego połykania. Mimo bardzo niewielkiej objętości, można brnąć przez nią całymi godzinami. Osobiście w trakcie lektury przeżywałem momenty pewnych nieokreślonych uniesień jak gdybym sam znalazł się pod wpływem meskaliny - w takich sytuacjach jakoby zacinałem się, a czas niejako stawał w miejscu, pozwalając mi na pogrążenie się w refleksji. W taki właśnie stan wprowadzała mnie randka z dziełem Huxleya. Serdecznie polecam, uważam że potrafi otworzyć wiele furtek w ludzkich umysłach i doprowadzić do wielu zmian we własnej świadomości. Tak właśnie było w moim przypadku.

ciekawe

ciekawe