Biały hotel
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- The White Hotel
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2012-04-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 1994-01-01
- Liczba stron:
- 312
- Czas czytania
- 5 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-7839-119-7
- Tłumacz:
- Wojciech Antałowski
- Tagi:
- psychoanaliza Freud terapia
- Inne
Przenikliwy obraz chorób naszego wieku i próba zagojenia ran, które przyniósł.
Początek XX wieku. Zygmunt Freud prowadzi terapię niezbyt znanej śpiewaczki operowej, która na potrzeby kuracji przyjmuje pseudonim Anna G. Frau Anna cierpi na tajemnicze bóle, dręczą ją też wizje – ucieczka przed umundurowanymi mężczyznami, las, szukanie schronienia wraz z małym chłopcem, również ukrywającym się przed żołnierzami. Freud podejrzewa, że wizje oraz bóle psychosomatyczne mają związek z dzieciństwem Frau Anny i traumą, której kobieta nie chce wyjawić. Prawda okazuje się jednak bardziej zaskakująca i skomplikowana niż psychoanalityczne metody słynnego psychiatry…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Fabularna mikstura
Brytyjski pisarz, poeta i tłumacz, D. M. Thomas, nie należy do autorów, których twórczość byłaby w naszym kraju powszechnie znana. W Polsce ukazały się jedynie dwie jego powieści, w tym najsłynniejszy „Biały hotel”, zdobywca kilku nagród i nominowany do prestiżowego Bookera.
„Biały hotel” jest powieścią przedziwną, do tego stopnia, że trudno ją jednoznacznie ocenić, a nawet opisać. Zgodnie z notą okładkową ukazuje terapię, jaką pod okiem Zygmunta Freuda przechodzi Elisabeth Erdman, śpiewaczka operowa, borykająca się z traumami czasów dzieciństwa i młodości, skrywająca – zarówno przed swym terapeutą, jak i samą sobą – liczne tajemnice. Nękają ją uporczywe bóle, których medycyna nie jest w stanie racjonalnie wyjaśnić, a także wizje mające związek z jej przeszłością i przyszłością. Niech jednak nikogo to wprowadzenie nie zwiedzie – w utworze D. M. Thomasa psychoanaliza wcale nie odgrywa głównej roli.
Powieść składa się z kilku części różniących się od siebie zarówno formą, jak i poruszaną problematyką. Rozpoczyna ją wymiana kilku listów, które szybko urywają się i ustępują miejsca tekstom pisanym przez główną bohaterkę – zarówno poemat, jak i fragment prozatorski, traktują o jednej z wizji kobiety. Jej majaki określić można jedynie jako „skrajny przypadek lubieżnej fantazji” – jak stwierdza powieściowy Freud – pełne erotycznych scen, często rozgrywających się na tle wydarzeń okrutnych bądź nierealistycznych.
Kolejną część historii czytelnik poznaje z perspektywy Zygmunta Freuda. Jest to studium choroby Elisabeth, przeznaczone do zaprezentowania innym naukowcom. Następny rozdział ukazuje dalsze życie Frau Erdman, a tradycyjna narracja przeplatana jest fragmentami epistolarnymi. Na scenę wkracza więcej postaci drugoplanowych, choć ich udział w historii jest marginalny. Pełnią one rolę rekwizytów, mających obnażyć określone cechy, postawy czy wybory bohaterki – ale tylko ona została w pełni zarysowana przez autora.
Zaskakują ostatnie części książki – tak różne od wcześniejszych. Nie uchodzi zdradzać, o czym traktują, ale trzeba jednak uprzedzić, że nie mają bezpośredniego związku ani z psychoanalizą, ani z Freudem, ani z erotyką. W rozdziale przedostatnim jest to raczej krok w kierunku wizji przejmujących, wręcz bolesnych, ociekających ludzkim okrucieństwem. Thomasowi udał się ten fragment najlepiej ze wszystkich – tyle że znacznie odstaje on w swym nastroju od reszty książki. Samo zakończenie można zaś podsumować jedynie jako dziwaczne, będące krokiem w jeszcze inną stronę.
Istnieje rzecz jasna powiązanie fabularne między początkiem, środkiem a końcem „Białego hotelu”, który najkrócej można określić jako historię życia Elisabeth. Problemem jest jednak to, że trudno zrozumieć, co tak właściwie autor próbował swym utworem przekazać, czemu służyć miało przeskakiwanie między kolejnymi formami i rozdźwięk między wątkiem poruszanym przez pierwsze i ostatnie rozdziały. Do tego dodać należy pojawiające się tu i ówdzie elementy fantastyczne, jak dar jasnowidzenia, które komplikują odbiór jeszcze bardziej.
Patrząc na całość powieści, ma się przed oczami przedziwny kolaż – i trudno ocenić go jednoznacznie. Połączenie, jakie serwuje czytelnikom Thomas, jednych zachwyci, innych rozczaruje bądź wprawi w konsternację. W „Białym hotelu” widać ogromny potencjał, docenić trzeba także umiejętność tworzenia zarówno nastroju epatującego zmysłowością, jak i strachem czy bólem. Mnie jednak nie ujął, zapisał się w pamięci jako ciekawostka, która nie potrafiła podążyć w żadnym określonym kierunku i koniec końców – nie przekazała żadnej ważnej myśli.
Marta Najman
Oceny
Książka na półkach
- 216
- 141
- 40
- 4
- 4
- 3
- 3
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Wstyd przyznać, ale dzięki tej książce dowiedziałam się co to jest Babi Jar.
Wstyd przyznać, ale dzięki tej książce dowiedziałam się co to jest Babi Jar.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBiały hotel
Dawno nie czytałam tak złożonej powieści. Książka składa się z trzech części połączonych osobą głównej bohaterki. Anna, bo taki pseudonim przyjmuje jako pacjentka Freuda, jest jednocześnie "przypadkiem medycznym", żyjącą kobietą i częścią tragiczniej historii XX wieku. Pierwsza część to realistyczna opowieść o jednej z pacjentek Zygmunta Freuda. Ale sposób przedstawienia jej historii jest niezwykły, zaczyna się bowiem od napisanego przez Annę ,na prośbę lekarza, poematu, który jest jak post narkotyczna wizja pobytu w tytułowym Białym Hotelu pełnym dziwnych zdarzeń, nieprzeciętnych gości i pulsującego erotyzmu ( szczerze mówiąc to ociekającego scenami mocno seksualnymi). A to dopiero początek opowieści gdzie przeszłość i przyszłość mieszają się i są nierozerwalne. Zmieniają się miejsca, narratorzy tej powieści, ale na każdej kartce jest podobny rytm czegoś co może się wydarzyć i co niepokoi czytelnika.Oniryczny świat i przerażająca rzeczywistość.
Biały hotel
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDawno nie czytałam tak złożonej powieści. Książka składa się z trzech części połączonych osobą głównej bohaterki. Anna, bo taki pseudonim przyjmuje jako pacjentka Freuda, jest jednocześnie "przypadkiem medycznym", żyjącą kobietą i częścią tragiczniej historii XX wieku. Pierwsza część to realistyczna opowieść o jednej z pacjentek Zygmunta Freuda. Ale sposób...
7 / 10
7 / 10
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMam ogromny problem z oceną tej książki. Wynika on z tego, że powieść Thomasa jest wielowarstwowa i właściwie jej warstwy są od siebie tak odległe, że chwilami miałam wrażenie, że czytam kilka powieści jednocześnie. Pierwsza warstwa, za którą obniżyłam ocenę o dwie gwiazdki, to przedstawienie Freuda, jego pacjentki i psychoanalizy. Co prawda autor zaznaczył, że to, co dotyczy twórcy psychoterapii jest tutaj fikcją, ale aż tak przekłamywać prawdę, to już dla mnie za dużo. Nie dość, że opisana forma psychoterapii i tak jest już dość kontrowersyjna, to jeszcze sugerowanie, że wygląda w taki, a nie inny sposób, chociaż wiadomo, że była trochę czymś innym, jest krzywdzące. Trzeba jednak autorowi przyznać, że poszedł w dobrą stronę, od seksu do historii rodzinnych. A nie odwrotnie. Hm... zastanawiam się czy te wszystkie niedociągnięcia terapeutyczne są wynikiem braku wiedzy, czy też były zamierzone, żeby pokazać coś innego. To pozostanie dla mnie zagadką nierozwiązaną. I przyznaję, że to najsłabsza strona książki. Najsłabsza, ale dzięki temu skłoniła mnie do rozmyślań na temat etyki w psychoterapii, która jest tak ważna, a przez wielu tak przerażająco lekceważona. Sądzę jednak, że to lekceważenie wynika z braku wiedzy i ignorancji. Warstwa numer dwa to kwestie żydowskie. I tutaj już było o wiele lepiej. Od samego początku jest wyraźnie podkreślane, że to bardzo istotne, kto Żydem jest, a kto nie i jakie to ma znaczenie, aż do prawie finałowego przedostatniego rozdziału, gdzie kwestia ta osiąga swoje apogeum. Tutaj było wstrząsająco i skończyło się w zaskakujący sposób, bo kierunek powieści nie wskazywał, że autor może to rozwiązać w ten sposób. Już tutaj miałam wrażenie, jakby to były dwie różne powieści i każda poszła w inną stronę. I jeszcze trzecia istotna warstwa. Studium przypadku konkretnej osoby na tle jej systemu. Po prostu historia życia kobiety, jakich wiele. Delikatnie ujęta, a jednocześnie dość brutalnie, ciekawa historia, trochę niezależna od warstwy pierwszej, psychoanalitycznej. To już jak najbardziej powieść obyczajowa. Nie nudna i nie wyjątkowa, zwyczajna. Całość składająca się z trzech głównych warstw, ciekawie przemieszanych, wbrew pozorom czytających się całkiem zgrabnie. Inspirująca i zmuszająca do myślenia. Cóż, w sumie 7 gwiazdek.
Mam ogromny problem z oceną tej książki. Wynika on z tego, że powieść Thomasa jest wielowarstwowa i właściwie jej warstwy są od siebie tak odległe, że chwilami miałam wrażenie, że czytam kilka powieści jednocześnie. Pierwsza warstwa, za którą obniżyłam ocenę o dwie gwiazdki, to przedstawienie Freuda, jego pacjentki i psychoanalizy. Co prawda autor zaznaczył, że to, co...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNieważne, czy czytałeś chociaż jeden wykład Freuda, czy masz jego teorie w małym palcu lub też Twoja wiedza o psychoanalizie opiera się tylko na podstawach (id, ego i superego). Niewiele to daje do czytania 'Białego hotelu'.
Muszę przyznać, że to bardzo trudna w odbiorze książka. Początek przypomina senny koszmar, aby potem mieć w sobie więcej realizmu, przez co czytelnik praktycznie nie wie, o co chodzi w fabule. Pod względem stylizacji (mamy poemat, trochę pornograficznych opisów, aby zaraz przejść do dziennika i 'zwyczajnego' opowiadania historii) muszę chylić czoło przed autorem, ale myśląc o całej opowieści... Nawet nie potrafię odpowiednio określić swoich odczuć po lekturze. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to bałagan. Bałagan myśli zaczynających się od pytania 'po co mi było czytanie tej książki?'
Czytacie na własną odpowiedzialność. W moim przypadku do liczby przeczytanych pozycji dołącza tytuł, który niczego do mojej wiedzy czy moich emocji nie wnosi.
Nieważne, czy czytałeś chociaż jeden wykład Freuda, czy masz jego teorie w małym palcu lub też Twoja wiedza o psychoanalizie opiera się tylko na podstawach (id, ego i superego). Niewiele to daje do czytania 'Białego hotelu'.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMuszę przyznać, że to bardzo trudna w odbiorze książka. Początek przypomina senny koszmar, aby potem mieć w sobie więcej realizmu, przez co czytelnik...
Gdyby koleżanka nie kazała doczytać do końca to bym nie dała rady. A warto dla końca... Mocne i zaskakujące uderzenie w przedostatnim rozdziale.
Gdyby koleżanka nie kazała doczytać do końca to bym nie dała rady. A warto dla końca... Mocne i zaskakujące uderzenie w przedostatnim rozdziale.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toopis książki niezwykle mnie zainteresował - trochę Freuda, trochę chorób psychicznych, trochę analizy - naprawdę ciekawa mieszanka!
spodziewałam się zupełnie czegoś innego, ale nie zawiodłam się mimo tego, od pierwszych stron książka mną zawładnęła, początek bardzo oryginalny i na pewno zostanie w pamięci, dalej mamy już same wyjaśnienia, aby sytuacja przedstawiona na początku nam się rozjaśniła
książka jest oryginalna i na pewno nie dla wszystkich, ale mnie urzekła, dawno nie czytałam nic tak specyficznego, a zarazem dobrego, świetne przeanalizowanie samej osoby głównej bohaterki, jak jej postępków w przeszłości, co daje nam możliwość podejrzewania, jak postąpi w przyszłości
z książki niewiele dowiedziałam się o samej psychoanalizie, w końcu jest to tylko powieść, ale utwierdziła mnie w przekonaniu, że większość córek czuje żal do swoich matek (różnie to okazują, z różnych powodów),które usłyszałam na zajęciach z psychologii
zakończenie dobitne, genialne i dające czas na refleksję
opis książki niezwykle mnie zainteresował - trochę Freuda, trochę chorób psychicznych, trochę analizy - naprawdę ciekawa mieszanka!
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tospodziewałam się zupełnie czegoś innego, ale nie zawiodłam się mimo tego, od pierwszych stron książka mną zawładnęła, początek bardzo oryginalny i na pewno zostanie w pamięci, dalej mamy już same wyjaśnienia, aby sytuacja przedstawiona na...
Sięgając po "Biały hotel" liczyłam się z tym, że może być dziwnie, trudno i niezrozumiale, i faktycznie tak było.
Z okładki wyczytałam, że "ta powieść jest przenikliwym obrazem chorób XX wieku i próbą zagojenia ran, które przyniósł". Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Przez pięć rozdziałów przedzierałam się przez chaotyczne wydarzenia z pogranicza jawy i snu, które kręcą się wokół jazdy pociągiem, kopulowania i picia mleka z piersi. Potem ni z gruszki, ni z pietruszki rozdział szósty jest o zagładzie Żydów. Dorabianie do słabej książki wielkiej ideologii. Żerowanie na emocjach.
Sięgając po "Biały hotel" liczyłam się z tym, że może być dziwnie, trudno i niezrozumiale, i faktycznie tak było.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ okładki wyczytałam, że "ta powieść jest przenikliwym obrazem chorób XX wieku i próbą zagojenia ran, które przyniósł". Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Przez pięć rozdziałów przedzierałam się przez chaotyczne wydarzenia z pogranicza jawy i snu, które kręcą...
Nawet nie bardzo wiem jak opisać tą książkę, tzn. jej fabułę, 150 stron upewniło mnie w przeświadczeniu, że jeśli nie mamy stałego kontaktu z zaświatem i psychiatrą nie należy tej książki czytać. Może bardziej przyda się w bibliotece, choćby dla zapełnienia regału, w poniedziałek oddam ją w prezencie. To moje najgorzej wydane 17 zł w życiu.
Nawet nie bardzo wiem jak opisać tą książkę, tzn. jej fabułę, 150 stron upewniło mnie w przeświadczeniu, że jeśli nie mamy stałego kontaktu z zaświatem i psychiatrą nie należy tej książki czytać. Może bardziej przyda się w bibliotece, choćby dla zapełnienia regału, w poniedziałek oddam ją w prezencie. To moje najgorzej wydane 17 zł w życiu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce, gdy wypożyczałam ją z biblioteki. Umieściłam ją na liście Chcę przeczytać już jakiś czas temu, więc powody też jakoś w pamięci się zatarły. Powieść zaskakująca pod każdym względem. Np.forma. Zastanawiałam się, po co udająca poemat szokująca erotycznie cz.I. Ale czekałam. II cz, powtórzenie i rozwinięcie w formie prozatorskiej cz.I? Szalone, absurdalne i katastroficzne wizje przeplatane z realistycznymi scenami. Następne części wszystko wyjaśniają, układają w sensowną całość, uzasadniając obecność tych szokujących, czasem wręcz groteskowych obrazów z początku powieści w formie korespondencyjnej psychoanalizy. A potem ta porażająca Historia przez duże H wkracza w życie bohaterki, aż wgniata w fotel - II wojna światowa. I śmierć, która uwalnia wszystko. Paradoksalnie nadaje sens, łagodzi, wyjaśnia. Mieszanka uczuć, gdy objąć całość lektury. Coś innego, zaskakującego.
Nie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce, gdy wypożyczałam ją z biblioteki. Umieściłam ją na liście Chcę przeczytać już jakiś czas temu, więc powody też jakoś w pamięci się zatarły. Powieść zaskakująca pod każdym względem. Np.forma. Zastanawiałam się, po co udająca poemat szokująca erotycznie cz.I. Ale czekałam. II cz, powtórzenie i rozwinięcie w formie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to