Recenzja

Robert Sudół
psychopata szaleniec ucieczka

Okładka książki Syn marnotrawny Kevin J. Anderson, Dean Koontz
Ocena 6,6
Syn marnotrawny Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Miasto nocy Ed Gorman, Dean Koontz
Ocena 6,4
Miasto nocy Ed Gorman, Dean Koo...

Do szału doprowadzały mnie dialogi na cztery nogi ojca z genialnym synem. Najpierw mnie bawiły, ale z czasem, gdy za plecami płonęły domy, wybuchały samochody i umierali ludzie, te rozmowy denerwowały mnie. Żadnego szoku, innej traumy czy niemocy. Nic. Robimy swoje. I kpinki sobie robimy i głupoty pleciemy. Taka rodzina. Twarda i nieprzemakalna. Artystyczna. Przyczyną nieszczęść wszystkich był ekscentryczny krytyk literacki Shearman Wax. Człowiek z mamusią i misją. Jednakże pisarz poczytny Cubby Greenwich, ojciec wspomnianego genialnego sześciolatka Mila, swą wyobraźnią, pomocą syna swego jedynego i psa będzie się starał wyjść z opresji cało. Żona też się przysłuży choć to kobieta. Penny. Też pisarka i ilustratorka. Jak to u Koontza jest również element nienaturalny oraz ważny dla rodziny i fabuły - pies. Całe szczęście chociaż on nie plecie głupot tzn. nie dowcipkuje na tle zgliszcz ani nad zwłokami. Chociaż tyle.

Pan Koontz nie przemówił do mnie.
Zbyt dużo tu zaskakujących i absurdalnych połączeń. Lekki, swobodny język, pełen humoru, połączony z makabrycznymi morderstwami nie jest dobrym rozwiązaniem. Tam, gdzie napięcie i śmierć dostajemy płytkie, śmiesznawe sceny, a ja oczekiwałabym powagi. Poza tym kryminał i thriller, w którym morderców unieszkodliwia teleportowany przez 6-letniego geniusza pies pokojowy to doprawdy za wiele.

I może jest tu stopniowanie makabry, jest nawarstwienie nienawiści prowadzące do odwetu, ale finisz tego wszystkiego z rozwiązaniem przyczyn zabójstw to całkowity absurd.

Niestety, autor ma mnóstwo książek w dorobku, ale zniechęciłam się.
Polecam tym, którzy są w stanie przetrawić niezły dowcip zabarwiony litrami krwi.

Pan Koontz nie przemówił do mnie.

Po genialnej "Prędkości" i "Intensywności" kolejne powieści D. Koontz'a zaczęły mnie zawodzić. Mnogość zjawisk nadprzyrodzonych, duchów itp. sprawiała, że zwyczajnie nudziłem się jakbym czytał książki dla dzieci. Być może są miłośnicy tak daleko idącej fantazji jednak to zdecydowanie nie była twórczość dla mnie i zrezygnowałem z kolekcjonowania tytułów tego autora na swojej półce. "Recenzja" trafiła mi się dość przypadkowo na kiermaszu. Cena była wręcz śmieszna, wybór niewielki i po przeczytanie opisu w którym wreszcie nie było nadmiaru zjawisk nadprzyrodzonych zdecydowałem się na zakup. Książkę o dziwo czytało się dość dobrze, potrafiła niejednokrotnie przytrzymać w napięciu i zdrowo zaskoczyć i tylko to zakończenie o którym nie wspomnę nie chcąc psuć innym lektury bardzo mnie zawiodło. Autor jak zwykle nie powstrzymał się przed zjawiskami paranormalnymi i daleko idącą fikcją, a to jak wspomniałem coś czego w książkach nie znoszę. Tak czy siak oceniając całość stwierdzam, ze to całkiem niezła lektura.

Szybko się czyta. Świetne połączenie grozy i humoru.

Szybko się czyta. Świetne połączenie grozy i humoru.

Durna i całkowicie niewiarygodna (w złym znaczeniu tego słowa), ale mimo wszystko szybko się czytało i nawet wciąga... Moze to dlatego, że mam sentyment do Koontza jeszcze z lat licealnych... Kolejne książkowe guilty pleasure ;)

Ten moment gdy książka jest tak dobra, że co chwila łapiesz się na tym, że zaciskasz zęby, i czytasz dalej i dalej aż w końcu orientujesz się, że to koniec i nadchodzi smutny czas szukania czegoś równie dobrego...

Książka warta przeczytania.Od pierwszej strony wciąga i nie pozwala odłożyć się na "potem". Thriller,horror i s.f w jednym czyli to co lubię u Koontza najbardziej.

Niestety- słaba książka. Absurdalne zachowanie głównych bohaterów, tak mnie irytowało, że ledwo dotrwałam do końca- równie absurdalnego. Nie polecam.

Nie wiadomo za którym to już razem za wszystkim u Koontza za wszystkim stoi jakaś organizacja. Mnóstwo akcji, mało wrażeń. Nie polecam.