Antologia tekstów filozoficznych. Wiek XVII, oświecenie, romantyzm. tom II
- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Wydawnictwo:
- Siedmioróg
- Data wydania:
- 2004-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2004-01-01
- Liczba stron:
- 269
- Czas czytania
- 4 godz. 29 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 83-7162-442-5
- Tłumacz:
- brak, danych, tłumaczenia z różnych języków
- Tagi:
- filozofia teksty źródłowe
Tom II Antologii tekstów filozoficznych przeznaczony jest dla uczniów klasy drugiej szkoły średniej. Czytelnik znajdzie w nim fragmenty pism myślicieli, którzy nadawali kształt epokom oświecenia i romantyzmu. Każdy z tekstów poprzedzony został krótkim, napisanym prostym językiem wprowadzeniem, przybliżającym sylwetkę omawianego filozofa i związki jego myśi z literaturą jednego bądź drugiego z okresów. Całość rozpoczynają fragmenty dwóch dzieł powstałych jeszcze w XVII wieku, ale silnie oddziałujących na twórców późniejszych - Myśli Pascala i Rozprawy o metodzie Kartezjusza. Spośród myślicieli wieku światła w wyborze tym znalazły się niezwykle ważne dla kultury europejskiej prace Woltera, Rousseau, Locke'a, reprezentatywne urywki Encyklopedii, niektóre z listów perskich Monteskiusza czy wreszcie cytowana wielokrotnie rozprawa Kanta Co to jest Oświecenie? Część poświęcona romantyzmowi koncentruje się na dwóch zagadnieniach. Pierwsze dotyczy estetyki i znamiennego dla początków tej epoki w Polsce sporu romantyków z klasykami. Przy omawianiu poglądów Mochnackiego, Śniadeckiego i Brodzińskiego przywoływane są idee wielkich filozofów niemieckich, których bunt przeciwko racjonalizmowi i empiryzmowi oświecenia poprzedzał szereg tego typu zjawisk w literaturze. Drugie z zagadnień szczególnie istotne stało się w okresie dojrzałego romantyzmu, kiedy po klęsce powstania listopadowego czołowe pióra Wielkiej Emigracji podjęły refleksję nad przyczynami klęski i kreśliły wizję przyszłości. Mowa, rzecz jasna, o mesjanizmie. Doskonałym uzupełnieniem lekcji dotyczących III cz. Dziadów stać się mogą prezentowane w Antalogii obszerne fragmenty pism Towiańskiego i Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego Mickiewicza.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 8
- 4
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Antologia tekstów filozoficznych. Wiek XVII, oświecenie, romantyzm. tom II
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Antologia stworzona przez Grzegorza Radomskiego to bardzo dobre opracowanie obszernych fragmentów tekstów szczególnie ważnych dla zrozumienia rozwoju filozofii w wiekach XVII, XVIII i XIX. Muszę przyznać, że wprowadzenia poprzedzające każdy z fragmentów zawsze były niezwykle treściwe i pomocne - od biedy można się nimi nawet posłużyć jako samodzielnymi streszczeniami.
Wybór samych tekstów jest b.rozsądny, jedynie co do zapełnienia rozdziału poświęconego romantyzmowi można mieć wątpliwości. Wybór fragmentów "Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego" Mickiewicza jest oczywiście zasadny, natomiast nie jestem w stanie powiedzieć tego samego o urywkach z pism Goethego o barwach (zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, że antologia przeznaczona była dla uczniów liceów). Tak czy owak, książka ta stanowiła dla mnie ciekawą lekturę poszerzającą wiedzę o myślicielach w minionych wiekach.
Polecam zainteresowanym tematem, którzy nie planują czytać zamieszczonych tu dzieł w całości, ale równocześnie chcieliby z nich coś-niecoś "liznąć". Poza tym fragmenty dobrane są w tak umiejętny sposób, że osoby, które przeczytały dany "tekst źródłowy" w całości, lecz już zdążyły zapomnieć jego najważniejsze treści, teraz szybko i skutecznie je sobie odświeżą (jak było ze mną i "Rozprawie o metodzie" Kartezjusza).
Antologia stworzona przez Grzegorza Radomskiego to bardzo dobre opracowanie obszernych fragmentów tekstów szczególnie ważnych dla zrozumienia rozwoju filozofii w wiekach XVII, XVIII i XIX. Muszę przyznać, że wprowadzenia poprzedzające każdy z fragmentów zawsze były niezwykle treściwe i pomocne - od biedy można się nimi nawet posłużyć jako samodzielnymi streszczeniami....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to