Po sobie

2007-06-18
44 min.
978-83-60602-39-3

Okładka książki Cegła: Podłóż cegłę Redakcja Magazynu Cegła, Julia Szychowiak
Cegła: Podłóż ... Redakcja Magazynu C...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 (23) / listopad 2019 Andy Beckett, Grzegorz Bogdał, Dorota Borodaj, Juliusz Ćwieluch, Karol Grygoruk, Magdalena Lemańska, Jakub Majmurek, Hania Rani, Julian Sojka, Michał Szczęch, Wojciech Szot, Julia Szychowiak, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Ilona Wiśniewska
Pismo. Magazyn... Andy Beckett, Grzeg...

Ciekawe, oszczędne, oryginalne formy poetyckie.

Ciekawe, oszczędne, oryginalne formy poetyckie.

Poezja aforystyczna, lingwistyczna, skondensowana. Chciałoby się, żeby pewne wiersze-szlagworty rozwinąć w pełną formę poetycką, ale może to właśnie stanowi o ich sile. Kilka z nich porusza, jeden lub dwa zapadają w pamięć, a to już coś.

Chwytam trzeci tomik, spośród szóstki upchniętej w ostatnim pakiecie bookrage. Wcześniej w rękach miałem pisaninę pana Uzdańskiego, która nie spodobała mnie się wcale, i tę od pani Lech, która w pewien sposób mnie zafascynowała, ale przez brak jakiegoś ukierunkowania, przyjąć musiała miano „takiej sobie”. Przychodzi czas na Julię Szychowiak i jej „Po sobie”. Czytajmy.

Tomik ten, to nieco ponad trzydzieści wierszy, raczej krótkich, w formie dość prostej, przez co przebiega się przezeń bez większych problemów w kilka chwil. Rzecz jasna jednorazowy trucht przez zbiór nie pozwala na jakiekolwiek uchwycenie jego istoty, toteż zrobiłem tutaj kilka okrążeń i odczuwam teraz umiarkowane zadowolenie.

Bohaterka tomiku przygląda się głównie sobie samej, stara się odpowiedzieć na to pytanie, kto to właściwie jest: ja? Owo ja unosi się tutaj gdzieś na granicy snu i jawy, istnienia i nieistnienia, przeszłości i teraźniejszości, a my, wraz z poetką staramy się je schwycić, złapać. I co nam z tego wychodzi? Sporo tu zagubienia: Nie pamiętam tej kobiety, w której chodzę / i z którą sypiam. Cudzym oddycham, w cudze / włosy wsuwam dłonie. Kim piszę, / kim będę to czytać? Gdy pojawia się temat spojrzenia na siebie samą, autorka ucieka w jakieś dziwne out of body experience. Dalej: Gdziekolwiek wychodzę, jestem / daleko od siebie. Owo ja rozciąga się niejako poza nią, dzieje się gdzieś obok. Śledzi się to miło, miło wychwytuje z kolejnych wierszy.

Świat zewnętrzny zdaje się być spychany na margines, ważne są relacje na linii ja – ja, ja – ty (jakiś kryjący się w cieniu ty),ja – sen. Dużo tu tego snu (Gdybym mówiła przez sen, / wiedziałabym, / co powiedzieć.). Ten tomik idzie właśnie w stronę jakiejś nieoznaczoności, nieobecności, snu walczącego ze świtem.

Zarzuty. Zarzut najmocniejszy, szczególnie widoczny w zestawieniu z poetyką pani Joanny Lech: pewien brak ostrości. Tam wszystkie krawędzie raniły już przy spoglądaniu na nie, od czytania język bolał, oczy łzawiły. Tamten świat był pęknięty na pół, niepojęty, a opisany z chirurgiczną precyzją. Tutaj wszystko unosi się w jakiejś próżni, dzieje się dużo z wspomnianym już wcześniej „ja”, ale czytelnik nijak nie może tego nigdzie umiejscowić. Do tego dużo rzeczy niejasnych, dźwięczących w tych korytarzach echem z lekka pustym.

I taki jest ten tomik, to takie puste miejsce „po sobie”, pełne nagłych zabłyśnięć, ale i zwolnień, ślepych zaułków, z których trzeba się cofnąć i przy kolejnym wierszu stwierdzić: ach, więc to tędy. Dla tych jasnych momentów sięgnąć warto, zwłaszcza że (jak mówiłem na początku) tomik nie wymaga od czytelnika ani sporych ilości czasu, ani ogromu sił. Oceniam średnio, z małym plusem.

Ten i inne teksty także tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2016/03/po-sobie-o-sobie-bez-siebie.html a więcej o literaturze, kinie, muzyce i malarstwie tutaj: https://www.facebook.com/archiwumkotafranza

Nie było mowy o niczym

Chciałam cię całować pod niebem głośnym,
że spływa po brodach, zagłuszając tętno.

Ten bezruch to tango, które tańczysz od lat,
pieści od środka jak płód ten piach.

albo:

Ranne niebo będzie jak deska, z której można
usłyszeć pukanie tętna. Jakby się słyszało
pieśń, co zagląda do środka.

Wers hit: Aż się rozpłakały ryby w tym jeziorze

Albo to jest straszne, albo nie znam się na poezji, już sama nie wiem.

Nie było mowy o niczym

Chciałam cię całować pod niebem głośnym,
że spływa po brodach, zagłuszając tętno.

Ten bezruch to tango, które tańczysz od lat,
pieści od środka jak płód ten piach.

albo:

Ranne niebo będzie jak deska, z której można
usłyszeć pukanie tętna. Jakby się słyszało
pieśń, co zagląda do środka.

Wers hit: Aż się rozpłakały ryby w tym...

• Poezja
  • Liryka współczesna