Nadjeżdża

2013-11-12
literatura polska
Inne

Nadjechał

Czytałam dzisiaj u fryzjera.
W trakcie pomyślałam, że wrócę do platyny sprzed czterech lat i tak zrobiłam.

P.S. Natomiast nie wiem czemu wstawiła się jedna gwiazdka - nie oceniałam.

Czytałam dzisiaj u fryzjera.
W trakcie pomyślałam, że wrócę do platyny sprzed czterech lat i tak zrobiłam.

P.S. Natomiast nie wiem czemu wstawiła się jedna gwiazdka - nie oceniałam.

Po prostu znakomity tomik, pełen werwy intelektualnej, gry z czytelnikiem, z samym sobą, ze słowami. Powinien przejść do historii literatury polskiej. Brawo!

Czytając ' Nadjeżdża ' uświadomiłem sobie jak krucha jest granica między przekleństwem a błogosławieństwem. Mój niepokój budzi nad-wybitność młodego poety i jego jak na wciąż młody wiek bogaty bagaż doświadczeń ( o ile jest prawdziwie przeżyty ). Przenikliwa złożoność obserwowanych rzeczywistości, zachowań i detali życia tworzyłaby zwyczajny tomik wierszy. Tam jest coś jeszcze...,geniusz o tajemniczym pochodzeniu. Czasami nie warto odkrywać tajemnicy. Jak dla mnie zbyt dużo wulgarnych zajawek. Życzę poecie wędrówek śladami młodości. Odkrywania zapachu papierówek, spontanicznych reakcji i ciszy.
Czekam na kolejne wiersze. dziękuję.

Nie ukrywam, że na początku, z różnych względów, byłam sceptycznie nastawiona. I bardzo się cieszę, że się pomyliłam :) Moja najlepsza "pomyłka" literacka od wielu miesięcy. Naprawdę znakomity tomik. Zna-ko-mi-ty!!!

W tytule tomiku Szymona Słomczyńskiego długo widziałam Nadieżdę. Pisownia w zasadzie nie pozostawia wątpliwości, ale zważywszy na częste dwuznaczności w wierszach krakowskiego poety, równie dobrze może chodzić o nadjeżdżającą Nadieżdę. Sprytny zabieg, który z jednej strony daje czytelnikowi więcej możliwości interpretacyjnych, z drugiej sugeruje, że autor ma poczucie humoru.

Słomczyński bawi się słowem i rolami, często bywa przewrotny. Bez zająknięcia potrafi zestawić w jednym utworze bułgarskie tirówki z muzyką Bartóka (Wysokie obroty),klienta baru mlecznego z biblijnym Izaakiem (DNA),Philipa Rotha z Czesławem Miłoszem (Mutacje),zawody łyżwiarskie z twórczością literacką (Oceny za styl. Brudnopis). Pozwala sobie na zapożyczenia i aluzje, charakterystyczne stają się wtrącenia i dygresje. Jest w tej poezji duża (do)wolność i lekkość, choć dokładne oględziny ujawniają dyscyplinę oraz precyzję. Nie tylko za sprawą powracającego wątku motoryzacyjnego wiersze Słomczyńskiego pełne są ruchu i „dziania się” – one żyją i przy całym swym liryzmie mocno przystają do mniej lub bardziej szarej codzienności.

„Nadjeżdża” zaskakuje i intryguje, a przy okazji dowodzi, że poezja nie musi być koturnowa, aby oddziaływać na czytelnika. Przeciwnie, świat Słomczyńskiego wydaje się bardzo znajomy. W moim odczuciu tomik jest doskonały – od tytułu i zdjęcia na okładce przez treść i formę aż po układ wierszy. Nie dziwi mnie, że w ubiegłym roku poeta znalazł się wśród finalistów Nagrody Nike – zapracował na to wyróżnienie. Brawo!

Nadjeżdża to dobry, nawet bardzo dobry tomik. Przywraca wiarę w to, że ktoś z przedstawicieli ,,młodej polskiej poezji'' może mieć coś do ciekawego do napisania i przy tym potrafi okrasić to świetnymi i zapadającymi w pamieć akrobacjami słownymi.Proszę Państwa, to naprawdę jest poezja. Podziwiam i zazdroszczę.

Nadjechało.

Nadjechało.