Mój kolega czarownik

Kazimierz Dziewanowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
Wydawnictwo Iskry
Kongo Republika Konga Demokratyczna Republika Konga Kinszasa Brazzaville
literatura podróżnicza
Naokoło Świata
Kongo Republika Konga Demokratyczna Republika Konga Kinszasa Brazzaville

Mimo, że pół wieku upłynęło i jeszcze trochę od tamtych wydarzeń, to niektóre wiadomości są wciąż aktualne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niegościnna jest Afryka. Niby słoneczko świeci i miłe ciepełko, a to złuda. I te pioruny nie wiadomo skąd. Na dodatek robale i choroby. A lekarz to prawie Bóg ciągle tam na wagę złota.

Liczyłam chyba na trochę więcej ciekawostek medycznych i tych wynikających z rozmów z tubylcami o innej kulturze, jak i zarówno relacji w grupie lekarzy, ale jak na książkę o stosunkowo niewielkim formacie - w porządku.

Mój kolega czarownik to książka opisująca relacje grupy lekarzy polskich przebywających w Kongo w latach reform, destabilizacji i przewrotów jakie wtedy tam następowały. Polscy lekarze pomimo zagrożeń i podejrzeń mieszkańców starali się pomóc ze wszystkich sił nie zważając nieraz na niebezpieczeństwa. Szpitale dobrze początkowo zaopatrzone w sprzęt lub w leki cierpiały...

Po lekturze “Jądra Ciemności” Josepha Condrada i “Wytępić całe to bydło” Svena Lindqvista wracam na te skrwawione ziemie w momencie kluczowym, przełomowym.
Książka jest bardzo ciekawą relacją z pobytu polskich lekarzy w Kongo (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Jest to świeże spojrzenie na kraj w okresie transformacji i dekolonizacji, tuż po odzyskaniu niepodległości....

Dyskusje

• Naokoło Świata
  • Afryka
  • Naokoło świata
  • Literatura podróżnicza
  • Medycyna
  • Literatura faktu
  • FORMA: Publicystyka, felietony, eseje, reportaże

Dodaj cytat z książki Mój kolega czarownik