Lato nagich dziewcząt

Okładka książki Lato nagich dziewcząt Stanisława Fleszarowa-Muskat
Okładka książki Lato nagich dziewcząt
Stanisława Fleszarowa-Muskat Wydawnictwo: Edipresse Seria: Mistrzyni powieści obyczajowej literatura piękna
Mistrzyni powieści obyczajowej
Edipresse
2012-01-19
1960-01-01

W sumie nie wiem dla kogo ta książka. Dziwny, chwilami wulgarny język i skąd ta chęć do rozbierania. Jak dla mnie bez sensu.

Grzegorz jest rzeźbiarzem, który chce wystawić swoją rzeźbę na konkurs, ale dzieło dopiero powstaje w czym mają pomóc Be, Kamyk, Ula i Marek, młodzi ludzie, którzy wciąż nie wiedzą czego chcą od życia. Dla dziewcząt rzeźbiarz to obiekt porządnia mimo różnicy wieku, a może właśnie dlatego. Dla chłopców Grzegorz daje im chwilę wytchnienia i skosztowania czegoś nieznanego. Ich losy co chwilę rozchodzą się krzyżują i schodzą,a gwoździem w sprawie jest pies właśnie o imieniu Gwóźdź.
Książka o której nie wiem co myśleć, z jednej strony ciężko mi było się wciągnąć w całą historię z drugiej, gdy już mnie zaciekawiła to chociaż słownictwo nie odbiega od dzisiejszego, czuć w tej historii mocno oddech czasu.

Urokliwa, bezpretensjonalna, dla miłośników wakacji nad morzem. Fleszarowa-Muskat była swego czasu bardzo popularną autorką, szkoda, że dziś jest trochę zapomniana.

Na lato oczywiście najlepsza książka w letnim klimacie, gorąco od emocji i temperatur w kurorcie wypoczynkowym - mamy lata 50-te i pruderię. A jednak pewne dziewczyny chętnie zrzucą z siebie przyodziewek, by dać się odtworzyć w rzeźbie głównemu bohaterowi. Ale może jednak głównym bohaterem okaże się jego pies, Gwóźdź? To on jest w zasadzie gwoździem tej historii.

Nie jestem jakimś wielkim fanem autorki, ale tę powieść bardzo lubię. Może dlatego że sam wychowałem się nad morzem i często bywałem na plaży, również i w Sopocie.

Książka niebywale "lekka", zabawna i wciągająca. Książka z subtelnym pazurem, lecz eleganckim dowcipem. Bardzo zachęca aby sięgnąć po inne pozycje autorki.

Na Stanisławę Fleszarową-Muskat trafiłam w bibliotece podstawówki. Zaczęłam od "Pozwólcie nam krzyczeć", którą przeczytałam wielokrotnie i która do dzisiaj jest dla mnie jedną z najpiękniejszych książek, które czytałam.
"Lato nagich dziewcząt" to banalna opowieść, ale nie można powiedzieć, że płytka. Czytając czuje się piasek pod stopami, zapach moża, czuje się tłok panujący na dancingu i słyszy się jazz na koncercie. Jako opowiastka na letnie wieczory nadaje się doskonale.

Wyzwanie LC sierpień 2020 zaliczone. Uff... Rzadko zaglądam do romansów, niech świadczy o tym fakt, że dla tej książki musiałem założyć wirtualną półkę ;)
Miałem dylemat, który romans wybrać. Odrzuciłem te wszystkie Greje, 365 tygodni czy dni, Zmierzchy itp. Nie chciałem też przeginać w drugą stronę - patrz "Trędowata" czy "Między ustami a brzegiem pucharu". I w końcu wybrałem ulubioną autorkę mojej śp. Teściowej - Stanisławę Fleszarową-Muskat. Czytała i chwaliła, a byle czego nie czytała... A jak czytała, to zawsze przyznawała że to badziewie... Ale spokojne badziewie. A zawsze powtarzała, że w czasie wojny dosyć się naoglądała przemocy i nie przepada za nią w książkach.
Ale do rzeczy. Muszę przyznać, że książka bardzo mi się podobała. Ot, historia znanego rzeźbiarza, który wyjeżdża nad morze by znaleźć wenę do kolejnego dzieła. A przy okazji oczywiście znajduje miłość. Typowe, ale bardzo ciekawie, delikatnie, staromodnie napisane. I może dlatego wzruszyło me stwardniałe na SF i horrorach serce. No i Gwóźdź, wodołaz, bez którego też książka by wiele straciła.
Nie ma w nie prawie w ogóle polityki (chociaż rzecz dzieje się w latach pięćdziesiątych XX wieku),tu gdzieś się wspomina powrót z niewoli, tu powstanie, ale niewiele poza to. Takie czasy.
(Choć nie zawsze... Ostatnio przypomniałem sobie "Z życia zwierząt" Jana Żabińskiego i w jednym z opowiadań, bodajże o złotej rybce, przemycił on informację, że brał udział w walkach 1919-1920. Jak to cenzura przepuściła? Pewno nie szukali dat w książce o zwierzakach).

"Lato nagich dziewcząt" to literatura zatem teoretycznie dla pań, ale i ja się przy niej dobrze bawiłem. Aha, uprzedzam, nagości w niej jak na lekarstwo ;) Przynajmniej nagości w dzisiejszym tego słowa rozumieniu.

Powoli się rozkręca, ale w ogólnym rozrachunku warta przeczytania 😉

Powoli się rozkręca, ale w ogólnym rozrachunku warta przeczytania 😉

Okładka
ja mam inną
skąd
od znajomej z LC
moja opinia
Takie,by ly lata 50.Przyjmniej w powiśći.To lekka powieść,szybko się czyta.

Okładka
ja mam inną
skąd
od znajomej z LC
moja opinia
Takie,by ly lata 50.Przyjmniej w powiśći.To lekka powieść,szybko się czyta.

• Obyczajowe

Stanisława Fleszarowa-Muskat Lato nagich dziewcząt Zobacz więcej