Hatszepsut. Kobieta faraon

1999-01-01
83-7179-137-2
Ewa Witecka
kobieta faraon starożytny Egipt

Bardzo wnikliwa i fascynująca biografia królowej Egiptu Hatszepsut.
Nazywano ją królem Egiptu (Faraonem Egiptu),była niezwykłą kobietą, kobiecym wcieleniem męskiej roli.
Przedstawiana jako kobieta i mężczyzna jednocześnie.
Ubierała się w męskie stroje, nosiła męskie akcesoria, a nawet przyklejała sobie zwyczajową brodę faraona.
Okres jej panowania to Nowe Państwo i XVIII dynastia.
Rządziła Egiptem przez ponad dwadzieścia lat.
Był to okres pokoju, monumentalnego budownictwa, jednym słowem Egipt pod jej rządami po prostu rozkwitł na nowo.
Jednakże po jej śmierci podjęto próbę wymazania jej imienia i postaci z dziejów Egiptu.
Dlaczego?

O tym właśnie dowiadujemy się m.in z tej książki.
Mnóstwo ciekawostek i faktów historycznych oraz pełnych zagadek odkryć.
Serdecznie polecam, szczególnie miłośnikom egiptologii. Napisana ciekawie i przystępnym językiem.

Bardzo wnikliwa i fascynująca biografia królowej Egiptu Hatszepsut.
Przedstawiana jako kobieta i mężczyzna jednocześnie.
Okres jej panowania to Nowe Państwo i...

Pierwsza polskojęzyczna biografia tej najsłynniejszej egipskiej faraonki.

Pierwsza polskojęzyczna biografia tej najsłynniejszej egipskiej faraonki.

Świetna monografia, bezstronnie prezentująca to, co można powiedzieć o tytułowej postaci. Autorka (tak samo jak w jej najnowszej pozycji o Tutanchamonie) wytyka również szereg fascynujących narracji autorstwa innych (w tym o nienawiści faraona do własnej płci i chęci obaleniu patriarchatu),wskazując słusznie, że są to bezzasadne w świetle źródeł imaginacje.

Starożytny Egipt to czasy i miejsca fascynujące nieznanymi obyczajami, ezoterycznymi rytuałami i wciąż możliwymo do dokonania odkryciami. Historia Hatszepsut, skomplikowana i pełna domysłów, jest tylko drobnym elementem w tej machinie, ale elementem równie fascynującym, jak całość. tym bardziej żałuję, że nie sięgnąłem po wydanie papierowe książki. Wersja audio, którą przeczytała Elżbieta Kijowska, jest przygotowana elegancko i rzetelnie, ale wymaga niesamowitego skuienia jak na ksiązkę popularnonaukową (zgubić się można już w genealogii Hatszepsut - i nie tylko dlatego, że kazirodztwo było w dawnym Egipcie na porządku dziennym). Nie udało mi się takiego skupienia osiągnąć, ale przekonany jestem, że z książki można zaczerpnąć i zapamietać znacznie więcej, niż mnie się to udało, niestety.

• Starożytny Egipt
  • Wszystkie lektury nadobowiązkowe