Dwaj panowie Sieciechowie

Okładka książki Dwaj panowie Sieciechowie Julian Ursyn Niemcewicz
Okładka książki Dwaj panowie Sieciechowie
Julian Ursyn Niemcewicz Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana klasyka
40 str. 40 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1950-11-12
Liczba stron:
40
Czas czytania
40 min.
Język:
polski
ISBN:
8324202412
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
84
23

Na półkach:

Książka szumnie nazywana powieścią mieści raczej kategorii opowiadania. Mimo upływu dwustu lat poniekąd pozostaje wciąż aktualna, skłaniająca do refleksji nad przemijaniem. Polecam osobom zainteresowanym historią. Sam autor przedstawia zaskakująco duży dystans do otaczającego go świata, a głębszą myśl potrafi przybrać w lekką formę. Pewną trudnością dla współczesnego czytelnika będą liczne latynizmy jakie pojawiają się w tekście (opatrzone jednak rzeczowymi przypisami). Koncept polegający na zestawieniu dwóćh pamiętników młodzieńców żyjących w zupełnie różnych realiach historycznych okazuje się równie prosty jak oryginalny. Duży plus za ograniczenie do minimum roli narratora. Można powiedzieć, że jest to pięknie odmalowany obraz dwóch epok. Niemcewicz interpretację pozostawia czytelnikowi dzięki czemu luźna opowieść doskonale nadaje się do czytania także dziś pomimo upływu przeszło dwustu lat...

Książka szumnie nazywana powieścią mieści raczej kategorii opowiadania. Mimo upływu dwustu lat poniekąd pozostaje wciąż aktualna, skłaniająca do refleksji nad przemijaniem. Polecam osobom zainteresowanym historią. Sam autor przedstawia zaskakująco duży dystans do otaczającego go świata, a głębszą myśl potrafi przybrać w lekką formę. Pewną trudnością dla współczesnego...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
441
286

Na półkach:

Narratorzy mają to do siebie, że czasem wyprawiają dziwne rzeczy - na przykład czekają, aż goszcząca ich staruszka zaśnie, a potem przeszukują prywatną szafę z pamiętnikami rodzinnymi. Wydawałoby się, że gospodarz powinien uraczyć takiego delikwenta chłodnym "tam są drzwi", jednak ten nie tylko nie wyraża swojej dezaprobaty, a pozwala jeszcze Narratorowi owe pamiętniki zabrać do poduszki i przepisać co ciekawsze fragmenty. Tak oto powstaje krótki zbiór zapisków sporządzonych swego czasu przez Wacława Sieciecha - młodego szlachcica wybierającego się na służbę u magnata - oraz Stanisława Sieciecha, prawnuka wyżej wspomnianego.

Koncept prosty, acz oryginalny i interesujący - zestawić pamiętniki dwóch młodzieńców z różnych wieków, a dotyczące podobnych spraw. W efekcie rodzi się interesujący kontrast, jednak Niemcewicz (na szczęście!) nie bawi się w "ciemnogrodzki wiek XVIII vs szlachetny młodzieniec lat naszych". Autor daje sobie radę i wtedy, gdy rozchodzi się o tło epoki (znać rękę historyka),i gdy idzie o język (ostrzegam, by nie brać wersji bez przypisów, bo zadławicie się łaciną Wacława). I wreszcie sfrancuziały kuzynek nie jest przedstawiany jako ostatnia plaga i źródło upadku Ojczyzny, ale jako sympatyczny, choć nieogarnięty młodzieniec.

Pozycja, niestety, cieniuchna - szkoda, bo aż się prosi o szerszą panoramę obu epok, a tak dobrego pomysłu szkoda. Polecam na pół wieczorku, nie zniechęcajcie się początkiem.

Narratorzy mają to do siebie, że czasem wyprawiają dziwne rzeczy - na przykład czekają, aż goszcząca ich staruszka zaśnie, a potem przeszukują prywatną szafę z pamiętnikami rodzinnymi. Wydawałoby się, że gospodarz powinien uraczyć takiego delikwenta chłodnym "tam są drzwi", jednak ten nie tylko nie wyraża swojej dezaprobaty, a pozwala jeszcze Narratorowi owe pamiętniki...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    80
  • Chcę przeczytać
    31
  • Posiadam
    5
  • Lektury
    3
  • 2021
    2
  • Studia
    2
  • 2012
    2
  • 2019
    2
  • Literatura polska
    2
  • Filologia polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwaj panowie Sieciechowie


Podobne książki

Przeczytaj także