Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw

Okładka książki Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw Józef Wilkoń, Agnieszka Wolny-Hamkało
Okładka książki Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw
Józef WilkońAgnieszka Wolny-Hamkało Wydawnictwo: Hokus-Pokus literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Hokus-Pokus
2011-10-01
2011-10-01
32 min.
dla dzieci ilustrowane poezja zwierzęta paw

Okładka książki Notatnik Literacki 1(2)/2024 Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Weronika Gogola, Mateusz Górniak, Irek Grin, Urszula Honek, Piotr Janicki, Jakub Kornhauser, Edward Pasewicz, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Tomaž Šalamun, Paweł Sołtys, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (69) / 2023 Daniela Droscher, Mariusz Janik, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Dauthendey Max, Redakcja magazynu Pismo, Maggie Shipstead, Adrian Sinkowski, Douglas Stuart, Piotr Wójcik, Agnieszka Wolny-Hamkało
Pismo. Magazyn... Daniela Droscher, M...

Okładka książki Esterhazy. Historia o zającu Irene Dische, Hans Magnus Enzensberger
Esterhazy. His... Irene Dische, Hans ...
Okładka książki Co z ciebie wyrośnie? Maciej Byliniak, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Co z ciebie wy... Maciej Byliniak, Al...
Okładka książki Co tu jest grane? Katarzyna Bogucka, Anna Czerwińska-Rydel, Anna Niemierko
Co tu jest grane? Katarzyna Bogucka, ...
Okładka książki Słoniątko Gabriela Cichowska, Adam Jaromir
Słoniątko Gabriela Cichowska,...

Krótka, rymowana opowieść o pawiu, który zapatrzony w siebie wpadł do stawu.

Dla mnie dużo większą wartością książki są przepiękne, wyraziste, z rozmachem namalowane ilustracje Józefa Wilkonia, którego zainspirowały pawie z warszawskich Łazienek. Format działa zdecydowanie na korzyść tej publikacji - dobrze widać detale. Książka warta obejrzenia.

Krótka, rymowana opowieść o pawiu, który zapatrzony w siebie wpadł do stawu.

Inspirująca plastycznie, uwrażliwiająca na piękno historia. Jeżeli nieco zobojętnieliśmy na bogactwo świata, to mistrz Józef Wilkoń skutecznie nas przebudzi, dając przykład swojej malarskiej fascynacji doświadczonej na zwykłym spacerze z dzieckiem. Mnie ta lektura na nowo otworzyła oczy.

Książka wydana z rozmachem. Duży format świetnie wydobywa urok klasycznej typografii i piękno akwarelowych arcydzieł. Pawie należą do najbardziej kultowych i rozpoznawalnych prac w twórczości J. Wilkonia. Ależ to jest pierwszorzędnie namalowane! To niezbity dowód na to, że Józef Wilkoń nie przesadzał twierdząc, że pawie go zachwyciły.

Tekst Agnieszki Wolny-Hamkało ma swoje całkiem mocne fragmenty i kilka słabszych, co zawsze budzi we mnie niedosyt (że mogło być lepiej).

Podsumowując: nie jest to jakiś kanon obowiązkowy, ale dla osób poszukujących wyrafinowanych książek dla dzieci na pewno pozycja warta przejrzenia.

Ilustracje: 9/10
Tekst: 6/10

Zrobiłyśmy z córką pawia.
Można go obejrzeć na blogu (link na końcu recenzji).

Nasz paw nie jest aż tak zarozumiały, jak pawie Wilkonia.
Bo to o tych pawiach chciałam Wam opowiedzieć.
Tzn. niby w tekście jest jeden paw, ale na ilustracjach jest już całe mrowie pawi.
Cudnych! Dumnych! Pysznych!
Ten jeden - bohater wiersza - to narcyz nad narcyzami!
No, ale jeśli się wygląda jak jeden w pawi Wilkonia, to naprawdę można się w sobie zakochać ;-)

Mowa o książce "Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw"
z ilustracjami Józefa Wilkonia i tekstem Agnieszki Wolny-Hamkało
wydawnictwa Hokus-Pokus:

Głównym powodem naszego zainteresowania tą książką były właśnie pawie. Zachwycające!
O treści książki pisać nie będę, bo nie chcę odbierać Wam przyjemności czytania.
A poza tym, to rzecz wtórna...
Przepraszam za to sformułowanie, ale sam mistrz w krótkim wyjaśnieniu na końcu książki napisał,
że jego ilustracje były pierwsze.
To znaczy najpierw były ilustracje, dopiero potem wiersz.
A w dodatku nie ten wiersz, który jest w książce!
Intrygujące? Zanęciłam? Sięgnijcie po książkę, a wszystkiego dowiecie się sami ;-)

Zrobiłyśmy z córką pawia.
Można go obejrzeć na blogu (link na końcu recenzji).

Nasz paw nie jest aż tak zarozumiały, jak pawie Wilkonia.
Bo to o tych pawiach chciałam Wam opowiedzieć.
Cudnych! Dumnych! Pysznych!
Ten jeden - bohater wiersza - to narcyz nad narcyzami!
No, ale jeśli się...

Ciekawa, dowcipna, z rymami. Do wspólnego czytania i do zabawy. Naprawdę książka warta przeczytania.

• Ilustrowane
  • Dziecięco-młodzieżowe
  • Picture books/Komiksy
  • Przeczytane z dzieckiem w wieku 1-3
  • POSIADAM

Dodaj cytat z książki Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw