Oczy alchemika i inne opowiadania

Okładka książki Oczy alchemika i inne opowiadania Robert Azderball, Honoré de Balzac, Gustav Sandgren
Okładka książki Oczy alchemika i inne opowiadania
Robert AzderballHonoré de Balzac Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Złota Podkowa literatura piękna
Złota Podkowa
Wydawnictwo "Śląsk"
1959-09-01
1959-09-01
Tadeusz Boy-Żeleński
opowiadania

Kolejna książka z serii Biblioteka złotej podkowy za mną i byłem ciekawy co tym razem dostanę. Zawiera dłuższa nowelkę i dwie krótkie opowiadania o różnej tematyce. Jednak jak zwykle lubię książeczki z tej serii i chętnie po nie sięgam.

Robert Azderball Oczy alchemika - historia pod ciekawym brzmiącym tytułem nie jest jakąś opowieścią z dreszczykiem o alchemikach, tylko kryminalno - sensacyjną opowieścią o popełnionej zbrodni i śledztwu prowadzonym przez milicjantów. Mamy więc poszlaki, znalezione ślady i mylenie tropów w czasie dochodzenia. Pojawiają się podejrzani, których jest pewna liczba, ale dopiero pod koniec poznajemy prawdę. Autor napisał zgrabny kryminał osadzony w czasach PRlu ze swoimi wadami i zaletami. Poszukiwanie mordercy i motywów dzieli się z wywiadowczą obserwacją podejrzanych mogącą przynieść zwrot akcji przybliżającej do rozwiązania zagadki. Dobry kryminał z naleciałościami z tamtego okresu, milicjantami gotowymi do poświęceń i pracy jaką muszą wykonać, aby odkryć prawdę i motywy przestępcy. Zakończenie było za to dobre i ciekawe.

Honoriusz Balzac Poronienie - opowieść obyczajowa z dawnych czasów dotycząca lekarza i jego pacjentki. Smutna historia o wyborach i jego konsekwencjach jakie przedstawia w tej krótkiej opowieści sam autor. Dobrze napisana, wywołująca emocje, krótkie opowiadanie, które spodobało mi się.

Gustaw Sangren Anna - ostatnia krótka opowiastka o potańcówce i dwóch przyjaciołach. Historia o dziewczynie jaka wpadła im w oko, nadziei na taniec i jej poznanie. Przyjemna i lekkie opowiadanie obyczajowe na sam koniec.

Książka Oczy alchemika jest pozycją, gdzie znajdziemy kryminał i opowiadania obyczajowe. Najwięcej miejsca zajmuje tytułowe opowiadanie Oczy alchemika, które jest kryminalno - sensacyjną opowieścią osadzoną w czasach PRlu Śledztwo prowadzone przez bohatera pomału nabiera tempa, ale dopiero pod koniec tak naprawdę poznajemy sprawcę oraz motywy zbrodni. Samo zakończenie jest dobre i podobało mi się. Na pewno można przeczytać przymrużając oko na wstawki autora dotyczące tamtych czasów lub relacją jakie wtedy panowały. Druga historia Poronienie jest niezwykłą opowieścią o wyborach i smutnym zakończeniu jakie dostajemy. Pomimo nie dużych rozmiarów czyta się świetnie. Pozostawia po sobie współczucie i smutek po przeczytaniu zakończenia. Końcowe opowiadanie jest opowieścią obyczajową, lekko napisaną i dobrze czyta się. Sięgając po kolejny zbiorek opowiadań nie spodziewałem się, ze dostanę dobry zbiór w sam raz na wieczór lub dwa, przy którym można spędził miło czas. Kryminalna zagadki i historia wciąga, opowieści obyczajowe są ciekawe i dobrze czyta się. Zbiorek, który mnie nie zawiódł i dostałem znów ciekawe historie. Kolejna książka z serii Biblioteczka złotej podkowy za mną i nie żałuje czasu poświęconego na czytanie. Dostałem dobrą pozycje z tej serii, ciekawą i wciągającą. Poznałem nowych autorów i bawiłem się dobrze w czasie czytania. Lubię takie zbiorki i ten tutaj sprawdził się dobrze. Dlatego kiedyś znów sięgnę po serie Biblioteczki złotej podkowy z chęcią.

• Strata czasu
  • 2017
  • Wyzwanie 2017: z półki, 30+ książek
  • Może kiedyś 🐡
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Oczy alchemika i inne opowiadania