Pan Swen albo wrocławska abrakadabra

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Książnica Pomorska
- Data wydania:
- 2012-05-11
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-05-11
- Liczba stron:
- 124
- Czas czytania
- 2 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- Tagi:
- opowiadania proza
Pan Swen albo wrocławska Abrakadabra to zbiór opowiadań odwołujący się do tradycji prozy surrealistycznej. Zarówno tej, która ma za patrona Henri’ego Michaux jak i Brunona Schulza czy Franza Kafkę. Ale Kamiński nie koncentruje się na surrealistycznych efektach czy budowaniu nastroju niesamowitości. Interesuje go raczej poetyckość oraz dziwność opisywanego świata. Świata zarazem bardzo rzeczywistego, zaludnionego żywymi ludźmi. A także pełnego szczegółów związanych z czasem akcji oraz konkretną, wrocławskią topografią, co pozwala umieścić opowiadania z tego zbioru w obszarze realizmu magicznego. Przestrzeń magiczną stanowi tu jednak Wrocław niepokazywany w turystycznych przewodnikach. Szary, zaniedbany, ale zaskakujący, stwarzający możliwość podróżowania w czasie postaciom występującym na kartach książki. Choćby tytułowemu panu Swenowi, który jest dziedzicem barona Münchhausena i potomkiem literackich bohaterów literatury małych ojczyzn.
Artur Daniel Liskowacki
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 8
- 5
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
W chwili uniesienia czuł podświadomie, iż stapia się z otaczającą go przyrodą, że jest podobny do giętkiej brzozy, smukłej topoli i czerpie ...
RozwińMuszę wam wspomnieć, że Żydom po wejściu w życie "ustaw norymberskich" zakazywano bardzo wielu rzeczy, a praktycznie rzecz biorąc wszystkieg...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
"Pan Swen czyli wrocławska abrakadabra" to książka niezwykła z kilku powodów. Pierwsze co mnie urzekło, to miejsce akcji - wszystkie opowiadania rozgrywają się na jednym podwórku, w jednym z wrocławskich domów. Widać silne przywiązanie autora do miejsca, w którym żyje. Jest ono źródłem niekończących się inspiracji.
Gabriel Kamiński bawi się, w surrealistyczny sposób przygląda się światu. W każdym opowiadaniu z taką samą czułością i troską dba o swoich nieporadnych bohaterów. Żongluje tożsamościami - i już nie wiadomo czy pisze o breslauerach, czy o Żydach z Breslau, a może o współczesnych wrocławianach, którzy rozpaczliwie próbują się zakorzenić? Ta zabawa tożsamością, w niezmiennym otoczeniu ulicy Przodowników Pracy jest cudna, bardzo kreatywna i działająca na wyobraźnię.
Dzieje się tam wiele, autor ożywia nieożywione, tylko po to, by dodać kolorytu i tak już barwnym postaciom. Najpiękniejsze jest trwanie, niezmienność ludzi i rzeczy. Nawet jeśli muszą odejść, Kamiński miłosiernie pozwala im przyjąć inną formę istnienia.
Wiele ze scen wykreowanych w tej książce zostaje w pamięci na długo. Aż chciałoby się pójść na to wrocławskie podwórko sprawdzić, czy udzieliła się tam magia.
Polecam.
"Pan Swen czyli wrocławska abrakadabra" to książka niezwykła z kilku powodów. Pierwsze co mnie urzekło, to miejsce akcji - wszystkie opowiadania rozgrywają się na jednym podwórku, w jednym z wrocławskich domów. Widać silne przywiązanie autora do miejsca, w którym żyje. Jest ono źródłem niekończących się inspiracji.
więcej Pokaż mimo toGabriel Kamiński bawi się, w surrealistyczny sposób...
Kiedy zbiór opowiadań zmienia się w powieść, musi powstać coś niezwykłego.
Kiedy zbiór opowiadań zmienia się w powieść, musi powstać coś niezwykłego.
Pokaż mimo toDzieciństwo ma w sobie wiele magii, nierealności, zachwytu nad umiejętnościami dorosłych. Zaczarowany świat jest na wyciągnięcie ręki. Zwłaszcza w szarym, nudnym świecie wśród blokowisk lub kamienic. Znikome możliwości urozmaicenia sobie czasu przyczyniają się do rozbudowania wyobraźni, podglądania sąsiadów i wymyślania o nich niezwykłych historii. Tak właśnie jest w przypadku bohatera zbioru opowiadań „Pan Swen (albo wrocławska abrakadabra)”, w której świat uchwycony pamięcią dziecka jest powyginany, czas zakrzywiony, granica między własną wyobraźnia, a rzeczywistością zatarta.
Gabriel Leonard Kamiński świetnie nakreśla świat, który już umknął. Chłopców fascynują proste sztuczki pana Swena, nauka nowych umiejętności manualnych na zajęciach miniaturyzacji, dziecięcych popisów, turlania się z górek, a nawet bańki mydlane. Wszystko ma w sobie znamię tajemnicy i niezwykłości.
Autor w swoich opowiadaniach zabiera nas w surrealistyczną podróż po ulicach Wrocławia przepełnionego niezwykłym postrzeganiem świata, z jakim mamy do czynienia w opowiadaniach Brunona Schulza.
Zbiór polecam miłośnikom nasączonych nierealnymi elementami podróży do czasów dzieciństwa.
Dzieciństwo ma w sobie wiele magii, nierealności, zachwytu nad umiejętnościami dorosłych. Zaczarowany świat jest na wyciągnięcie ręki. Zwłaszcza w szarym, nudnym świecie wśród blokowisk lub kamienic. Znikome możliwości urozmaicenia sobie czasu przyczyniają się do rozbudowania wyobraźni, podglądania sąsiadów i wymyślania o nich niezwykłych historii. Tak właśnie jest w...
więcej Pokaż mimo to