Nietzsche

Okładka książki Nietzsche Reginald John Hollingdale
Okładka książki Nietzsche
Reginald John Hollingdale Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Władysław Jeżewski
Friedrich Fryderyk Nietzsche Hollingdale Biografie Sławnych Ludzi

Polecam.

Polecam.

Bardzo dobrze napisana biografia filozofa żyjącego w XIX wieku, który wywarł niezmiernie wielki wpływ na XX wiek. Piszę dziewiętnastowieczny, gdyż umarł 25 sierpnia 1900 roku, były to nadal wiek XIX.
Autor stworzył swego rodzaju poradnik jak czytać dzieła Nietzsche – najlepiej w kolejności ich powstawania. Wskazał też na fakt przeinaczenia myśli filozofa. Nawoływał on do wojny, ale z samym sobą. Przeinaczenie nazistów i wiara w
Übermensch wyrządziła wiele krzywdy olbrzymim masą ludzi. Fakt, że przewidział powstanie nihilizmu i upadek starego porządku świata, polityki na wielką skale, a wraz ze śmiercią Boga zniknięcie wszelkiej podstawy moralności. Niezrozumienie jego filozofii stworzyło podwaliny pod antysemityzm, któremu on sam był przeciwny pisząc m.in. „Antysemici nie mogą przebaczyć Żydom, że ci mają „ducha” – i pieniądze. Antysemita – nazwa na określenie nieudacznika” (s. 260).
Polecam wszystkim, którzy chcą sięgnąć po najsłynniejsze dzieło F. Nietzsche’go „Tako rzecze Zaratustra”, aby najpierw sięgnęli po biografię napisaną przez R.J. Hollingdale.

Krótka i zwięzła biografia wielkiego filozofa. Nie ma tu lania wody ani wyszukanego języka, wszystko przedstawione w przejrzysty i dość przystępny sposób. Punkt ciężkości położony jest zdecydowanie na dzieło Nietzschego i jego filozofię, nie na życie prywatne (które, jak wynika z tej biografii, było raczej nudne),ale mimo to wyjaśnione są jego najważniejsze związki z ludźmi, szczególnie jeśli miały wpływ na jego filozofię (np. przyjaźń z Ryszardem Wagnerem). Autor broni filozofii Nietzschego, która, jak wiemy, została wykorzystana przez nazistów, przez co przylgnęła do niej łatka „nazistowskiej”, ale która z nazizmem miała niewiele wspólnego. Autor biografii stara się wyjaśnić te nieporozumienia. Zdecydowanie dobra książka na pierwsze spotkanie z Nietzschem i jego filozofią, choć nie jest to lektura specjalnie porywająca (i czasami trudna, bo koncentruje się na filozofii i dziełach Nietzschego, które nie należą do łatwych).

Fryderyk Nietzsche to jeden z największych umysłów i najbardziej intrygujących postaci jakie widziała historia. Biografia Hollingdale'a jest porządna, profesjonalna, uwzględnia wszystkie aspekty życia i twórczości filozofa.

Świetna biografia, rozbudziła u mnie zainteresowanie tym filozofem.

Świetna biografia, rozbudziła u mnie zainteresowanie tym filozofem.

w jeden wieczór i noc...

w jeden wieczór i noc...