100 osób, które zmieniły świat

2009-01-01
2009-01-01
978-83-7558-310-6
100 osób które zmieniły świat

Według szacunkowych danych na Ziemi żyło dotychczas około 107 mld przedstawicieli Homo sapiens. Sporo, a z tego należy wybrać tylko 100 osób. To trudne zadanie z powodzeniem wykonało wydawnictwo Axel Springer Polska. Decyzje w kilku wypadkach mogą się wydawać dyskusyjne, jednak w większości są niepodważalne. Każdej osobie poświęcono, tylko 2 strony. To nie wiele, ale wystarczająco dużo by zawrzeć notkę biograficzną, kalendarium, coś w rodzaju słowniczka i fotografię lub obrazek danej postaci. Książka w wielu przypadkach rozbudziła we mnie apetyt, by dowiedzieć się czegoś więcej, w innych niekoniecznie, ale są to takie ikony, że warto coś o nich wiedzieć. Jak zwykle intryguje mnie jedna rzecz. Nasza rodaczka i noblistka z chemii i fizyki figuruje jako Maria Skłodowska-Curie. Zgodnie z prawem francuskim na mocy, którego Pani Skłodowska wyszła za mąż, najpierw zapisuje się nazwisko męża, a potem panieńskie. Nie powinno, więc być Maria Curie-Skłodowska? To wyjątkowo wygodny zapis dla Francuzów, którym często zdarza się "zapominać" o polskim członie. Sama laureatka podpisywała się bardzo różnorodnie. Na akcie noblowski widnieje "Skłodowska-Curie". Zawsze mnie to zastanawia. Nie wiem, a chciałabym wiedzieć.
Lista osób, które zmieniły świat: Mojżesz, Cyrus III Wielki, Budda, Konfucjusz, Sokrates, Demokryt, Platon, Aleksander III Wielki, Arystoteles, Euklides, Asoka, Archimedes, Shi Huangdi, Juliusz Cezar, Cesarz August, Jezus Chrystus, Święty Paweł, Konstantyn I Wielki, Święty Augustyn, Attyla, Justynian I Wielki, Sui Wen Di, Mahomet, Karol Wielki, Wilhelm Zdobywca, Papież Urban II, Czyngis-chan, Jan Gutenberg, Królowa Izabela I, Krzysztof Kolumb, Leonardo da Vinci, Vasco da Gama, Francisco Pizzaro, Mikołaj Kopernik, Marcin Luter, Hernando Cortes, Jan Kalwin, Wiliam Szekspir, Francis Bacon, Johannes Kepler, Galileusz, Kartezjusz, William Harvey, Błażej Pascal, Jan III Sobieski, John Locke, Piotr I Wielki, Isaac Newton, Jan Sebastian Bach, Wolter, Jan Jakub Rousseau, James Cook, Leonhard Euler, Adam Smith, Antoine Lavoisier, Caryca Katarzyna II, Jerzy Waszyngton, James Watt, Napoleon, Thomas Jefferson, Ludwik van Beethoven, Simon Boliwar, Thomas Malthus, John Dalton, Louis Daguerre, M. Faraday, W. Morton, J. Maxwelle, Ch. Darwin, G. J. Mendel, N. A. Otto, L. Pasteur, A. Nobel, J. Lister, A. G. Bell, W. Roentgen, W. Lenin, T. Edison, M. Skłodowska-Curie, J. Piłsudski, G. Marconi, Z. Freud, A. Hitler, M. Planck, M. Gandhi, O. & W. Wright, J. Stalin, E. Fermi, A. Fleming, A. Einstein, J. F. Kennedy, J. R. Oppenheimer, W. Heisenberg, Mao Zedong, Jan Paweł II, N. Mandela, M. Gorbaczow, XIV Dalajlama, L. Wałęsa.

Fantastyczna książka. Przydatna do wszelkich prezentacji na forum klasy. Osoby opisane krótko i treściwie, ale nie brakuje ciekawostek z życia prywatnego i wyjaśnień najważniejszych terminów. Nieraz przeczytałam od deski do deski. Naprawdę bardzo interesująca.

Dobór osób bardzo dobry, pytanie mam tylko jedno dlaczego nie ma Fryderyka Chopina??
Co do książki to bardzo łądnie wydana i przejrzysta, dobrze się czyta, można się dowiedzieć trochę ciekawostek ale też nie za wiele bo każda osoba opisana jest na dwóch stronach wraz z zdjęciem.Jednak książka jak za tę cenę bardzo wartościowa.

• Inne
  • Wymienię