Mitologia Wysp Brytyjskich

1994-01-01
83-7120-261-X
Zofia Ziółkowska
mitologia Celtowie legendy Brytania Germanie

Słusznie napisała tu jedna z czytelniczek - po książce mieniącej się "mitologią" oczekiwać można raczej uporządkowanych mitów, wierzeń czy podań o półboskich bohaterach, a w przypadku "Mitologii Wysp Brytyjskich" faktycznie zasadniej byłoby zamienić tytuł z "mitologii" na "leksykon mitologii".
Trzeba jednak przyznać, że szczegółowość haseł i poziom ich opracowania może robić wrażenie, bo znalazło się tu miejsce nawet dla najbardziej pobocznych i poślednich postaci w niektórych mitologiach jedynie wzmiankowanych. Tyle tylko, że cały ten ogrom wiadomości dla początkującego czytelnika będzie raczej utrudnieniem niż ułatwieniem.

Trzeba jednak przyznać, że szczegółowość haseł i poziom ich opracowania może...

Zacznijmy od tego,że tytuł jest trochę mylący.
Biorą do ręki książkę,zatytułowaną "Mitologia Wysp Brytyjskich",spodziewałem się szkicu religijno-historycznego,ewentualnie zbioru mitów,tymczasem publikacja ta ma formę leksykonu.
Jako że było to moje pierwsze spotkanie z tą mitologią,strasznie ciężko było mi podążać śladem odsyłaczy przy każdej z postaci,żeby poskładać z ich opisów jakąś spójną opowieść.
To tyle marudzenia.
Do niewątpliwych zalet tej książeczki trzeba zaliczyć to,że jest naprawdę starannie opracowana i można z niej wyłapać wiele ciekawostek,rzadko (jeśli w ogóle) wspominanych w innych dostępnych w Polsce publikacjach (np. kim był Tomek Podglądacz).

Reasumując: w moim odczuciu to bardzo dobra pozycja,ale raczej dla kogoś,kto już miał styczność z mitologią Wysp Brytyjskich i pragnie poszerzyć swoją wiedzę.Dla laika może okazać się skokiem na trochę zbyt głęboką wodę.

Zacznijmy od tego,że tytuł jest trochę mylący.

Mitologię Wysp Brytyjskich przyrównać można do wspaniałego gobelinu utkanego z niezliczonych wątków kultur,języków,obyczajów i wierzeń,które przez stulecia wplatały kolejne fale przybyszów.
Splatające się ze sobą nici różnorodnych tradycji - irlandzkiej,szkockiej,walijskiej,arturiańskiej - utworzyły jedną z najbogatszych i najbardziej fantastycznych mitologii,jakie znamy.
Przebudzeni śpiący królowie,czarownice zamienione w dziewice,kobiety z Zaświatów,cudowne insygnia obdarzone własną mocą,straceńczo odważni bohaterowie,karzełki,elfy i wróżki,upiorne Dzikie Zastępy - cały ten korowód barwnych postaci,archetypów,wątków i zdarzeń tworzy niepowtarzalne,dzikie piękno nieśmiertelnej tkaniny brytańskiej mitologii.
Doskonałym przewodnikiem po meandrach tego magicznego świata niech będzie niniejszy leksykon.Dzięki niemu znów ożyją pradawne legendy dodając blasku naszej wyobraźni.

• Celtowie
  • Mitologie