Scivias. Tom 2. Księga trzecia

Okładka książki Scivias. Tom 2. Księga trzecia św. Hildegarda z Bingen
Okładka książki Scivias. Tom 2. Księga trzecia
św. Hildegarda z Bingen Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Źródła monastyczne religia
religia
Źródła monastyczne
Scivias
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2011-07-01
2011-07-01
Justyna Łukaszewska-Haberkowa
chrześcijaństwo duchowość mistyka Średniowiecze

Drugi tom wizji zawiera 3 księgę - z 13 wizjami dotyczącymi cnót i historii zbawienia. Pierwsza z wizji jest jedną z moich ulubionych. W następnych, które często są bardzo skomplikowane góra oznacza Wiarę (wizja 2) - a nad nią Miasto Święte. Słońce jest znakiem Syna Bożego. Człowiek - w środku powinien być mocny i stały aby przez dar Ducha Świętego pociski dobrych uczynków wysłać przeciw zasadzkom diabelskim (wizja 4). Bóg nakłada na niektórych trudne do wytrzymania cierpienia, by nie porzucili związku z Nim. Gdyby bowiem napominał ich w lżejszy sposób, za nic mieliby Jego nagany (4). Wizja 5 odnosi się Bożej zazdrości (i gniewu). Hildegarda używa często słowa Akwilon - na określenie sił diabelskich - od łacińskiego aquilo, -onis - wiatr północny. Pokrewny wyraz to aquila - orzeł, a orzeł jest też symbolem Jana Ewangelisty. Możemy też dowiedzieć się z powodu jakich wad Bóg doświadcza Izrael (wizja 7) i że Izrael zewnętrznie pojmuje Prawo (wizja 10). Wizja 9 - to Wieża Kościoła. Często słabi ludzie ... sprawują władzę nad całym pożytecznym ludem, tak jak chwasty, które są czasem wyższe niż dobre rośliny. Bóg czasem to dopuszcza. Bardzo ważne są dary Ducha Świętego. Ludzie pozbawieni oświecenia Ducha Świętego stają się fałszywymi nauczycielami. Niebieskie Jeruzalem buduje się przez dzieło dane od Ducha Świętego (wizja 10). Niebieskie Jeruzalem - to Miasto położone na Górze. Diabeł jest najobrzydliwszym z fałszerzy. Wizja 11 dotyczy Antychrysta. Mamy w niej 5 bestii - ostatnia to szary wilk. Antychryst będzie chciał odmienić wiarę katolicką i będzie największym heretykiem. Dzień Ostateczny będzie jakby Siódmym Dniem Stworzenia. Wolałbym jednak wydanie w twardej oprawie i więcej ilustracji wizji.

• Lista mistrzowska
  • L. obca