Scivias. Tom 1. Księga pierwsza i druga

Okładka książki Scivias. Tom 1. Księga pierwsza i druga św. Hildegarda z Bingen
Okładka książki Scivias. Tom 1. Księga pierwsza i druga
św. Hildegarda z Bingen Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Źródła monastyczne religia
religia
2011-07-01
1990-03-01
Justyna Łukaszewska-Haberkowa
chrześcijaństwo duchowość mistyka Średniowiecze

Lektura wizji św. Hildegardy jest interesująca. Można dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy. Przypomina trochę katechizm. Autorka porusza wiele zagadnień dotyczących Kościoła, wiary, Boga, a także zdrowia człowieka. Tematyka wizji jest zróżnicowana. Jest to lektura, po którą na pewno warto sięgnąć.

Nie powiem, nawet mi się te wizje podobały. Początkowo myślałem, że będą nie do przejścia, ale nie było tak źle. Wszystko jest całkiem klarownie wyłożone. Choć wymaga uważnej lektury. Pierwszy tom zawiera 2 księgi i 13 wizji (z lat 1141-1151). Sci vias (Domini). Poznaj drogi (Pana). Autorka była benedyktynką i czasami nazywa się ją Sybillą Renu. Tom zawiera nie tylko tekst, ale też średniowieczne (?) iluminacje wizji. Do uznania wizji przyczynił się święty Bernard z Clairvaux. Hildegarda jest świętą, która wywołuje moje mieszane odczucia. Kiedy czytam, że odmawiała przyjmowania do klasztoru panien o niższym statusie społecznym, to trudno mi czuć do niej sympatię. Z drugie strony mam też powody, by taką sympatię czuć. W pierwszej księdze jest zawarte 6 wizji dotyczących Stworzenia i jego Stwórcy. 7 kolejnych, w księdze następnej dotyczy Odkupiciela i Odkupienia. Możemy tu znaleźć ciekawe wyjaśnienia, dotyczące tego dlaczego szatan wybrał Ewę, a nie Adama. Lub też wskazanie, że właśnie Adam nie wypędził Ewy, więc tym bardziej ludzie nie powinni pragnąć rozwodów. Kto zaś nagle ze świata tego zabrany, znaczy że pożytek jego życia dopełnił się. W wizji czwartej z I księgi mamy scenę rażenia duszy z łuków (przez demony). Synagoga, jak Adam - najpierw przyjęła Boskie Prawo, a później zhańbiła się z Baalem. W piątej wizji z II księgi biel - oznacza duchowieństwo. Słońce - Syna Bożego, Księżyc - Kościół, gwiazdy - ludzi tworzących porządek Kościoła. Abel ukazany jako pasterz stada - na podobieństwo duchownych. Odrzucając rzeczy ziemskie naśladujemy chóry anielskie, które takich rzeczy nie pożądają. "Głód" Starego Przymierza - został nasycony w Nowym. Ciało pragnie rzeczy śmiertelnych, dusza nieśmiertelnych. Bóg czasami odbiera majątek ziemski, bo chce obdarować bogactwem Niebieskim. Strój mnichów symbolizuje wcielenie i złożenie do Grobu Syna Bożego. Siódma i ostatnia wizja z II księgi dotyczy szatana. Niektóre fragmenty wywoływały u mnie mieszane odczucia. Jednak czytając wizje miałem wrażenie obcowania z tekstem natchnionym. Muszę też dodać, że u mnie wkładki z iluminacjami już wypadły, tzn. wykleiły się.

• L. obca
  • źródła monastyczne