Niedołęga

Okładka książki Niedołęga
Patricia Highsmith Wydawnictwo: Noir sur Blanc Seria: Proza kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
978-83-7392-283-9
Jan Kraśko

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Fantastyczna analiza ludzkich zachowań. Jak bardzo impuls może kierować postępowaniem człowieka i dlaczego nie zawsze można wytłumaczyć motywy swojego działania. Polecam

Wynudziłam się. Powieść w starym stylu, trochę mi przypominała kryminały Ruth Rendell, jednak "Niedołęga" to zdecydowanie powieść psychologiczna (choć blurb sugeruje fabułę kryminalną).

Zaczyna się od zbrodni, którą antykwariusz Kimmel popełnia na swojej żonie. Główny bohater, Stackhouse, zaintrygowany okolicznościami morderstwa, skrycie wyobraża sobie, że zabija swoją żonę w taki sam sposób. Niestety jego żona ginie w okolicznościach przypominających morderstwo żony Kimmela, a policja zaczyna go podejrzewać. Także pomysł na fabułę jest dość intrygujący, ale akcja ciągnie się w ślimaczym tempie, a bohaterowie nie wzbudzają większych emocji (oprócz żony Stackhouse'a, która ginie na początku powieści).

Nie wiadomo właściwie dlaczego tłumacz zdecydował się na e ruchome w odmianie nazwiska "Kimmel", drażniło mnie to.

Świetnie napisany kryminał psychologiczny, wciągający czytelnika w wir wydarzeń do pierwszej strony. Mroczna atmosfera, trochę przypominająca scenariusz filmu "Fargo". Książka bardzo mi się podobała, dlatego sięgam po następne powieści Patrycji Highsmith. Polecam.

Jako że książkę czytałam dawno, nie jestem w stanie stworzyć konstruktywnej recenzji. Niemniej jednak, powieść bardzo mi się podobała, - jak zresztą wszystkie przeczytane przeze mnie pozycje Patricii Highsmith - i polecam ją miłośnikom psychologicznych kryminałów. Myślę, że po "Niedołęgę" sięgnę jeszcze raz.

Nie kryminalny kryminał, tak to określę.

Nie kryminalny kryminał, tak to określę.

Dodaj cytat z książki Niedołęga