Okładka książki Jednominutowy menedżer i przywództwo : przywództwo sytuacyjne i lepsza komunikacja na linii przełożony-podwładny Ken Blanchard, Patricia Zigarmi
Ken BlanchardPatricia Zigarmi Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
Leadership and the one minute manager : increasing effectiveness through situational leadership
MT Biznes
2008-01-01
2008-01-01
978-83-61040-27-9
Wojciech Sztukowski
Biznes Psychologia

Najlepsza z książek Blancharda, którą przeczytałem do tej pory. Jej największą zaletą jest to, że przestawione w książce Przywództwo Sytuacyjne można stosować nie tylko w pracy, ale także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z jakąkolwiek hierarchią - w domu, sporcie, itd.

Jedna z bardziej konkretnych książek z serii - zawiera powtórzenie wiedzy z poprzednich oraz dorzuca kilka praktycznych informacji, dotyczących stylu przywództwa.

Wybrany sposób opowiedzenia zasad mnie z początku irytował - rzekoma wizyta pani dyrektor u menedżera, ale szybko okazało się po prostu, że nadaje to czytaniu odpowiedniej dynamiki i pozwala na pominięcie nudnych opisowych przejść z jednego omawianego zakresu do innego.
Jestem świeżo po awansie i taka skondensowana wiedzą bardzo mi się przyda i forma podania jest bardzo przystępna. Zaznaczałam sobie fragmenty, porobiłam fiszki - łatwo będzie wracać do najważniejszych zasad. I ogólnie połknęłam książkę w kilka godzin, ciągiem. Nie żałuję zakupu. Polecam.

Typowy Blanchard - krótko, zwięźle, przydatne i na temat.

Typowy Blanchard - krótko, zwięźle, przydatne i na temat.

Książka prosta i przyjemna w czytaniu.
W bardzo krótki sposób autorzy przedstawiają zastosowanie przywództwa sytuacyjnego - systemu, w którym każdego pracownika traktuje się w inny, indywidualny sposób. W zależności od tego jakie umiejętności i wiedzę oraz doświadczenie ma dany pracownik,przełożony stosuje określone nastawienie i funkcje jakie pełni wobec niego. Książka łatwa i przyjemna ale zastosować takie podejście w realu na pewno jest trudne i wymaga od szefa niezwykłej dojrzałości i konsekwentnego podejścia do zarządzania ludźmi.

Książka prosta i przyjemna w czytaniu.

Książka ta przedstawia historię, gdzie bizneswoman przychodzi do Jednominutowego menedżera. Uczy się poprzez rozmowy z nim i jego pracownikami przywództwa sytuacyjnego. Jest to takie przywództwo, w którym trzeba być elastycznym do danej osoby. Trzeba stosować różne style przywództwa: dyrektywny - buduj, organizuj, ucz i nadzoruj ( osoby z niskimi kompetencjami i wysokim zaangażowaniem ),trenerski - kieruj i wspieraj ( osoby z niskimi kompetencjami i niskim zaangażowaniem ),wspierający - chwal, słuchaj i ułatwiaj ( osoby z średnim lub wysokim poziomem kompetencji i zmiennym zaangażowaniem ) i delegujący - przekazuj odpowiedzialność za podejmowanie codziennych decyzji ( osoby z wysokimi kompetencjami i wysokim zaangażowaniem ).

W skrócie co trzeba zrobić:
1. Ustal od 3-5 celów z każdym z pracowników,
2. Zdiagnozuj z podwładnymi i określ ich kompetencje oraz poziom zaangażowania,
3. Zawiąż z każdym z podwładnych partnerstwo i określ jakie style przywództwa są dla nich najlepsze,
4. Zaangażuj się w realizacji obranej strategii,
5. Pracuj dotąd, aż postępy podwładnych nie zaczną uzasadniać zmiany stylu.

Ulubione cytaty:
Każdy dysponuje potencjałem osiągania dobrych wyników, niektórym ludziom trzeba tylko trochę pomóc po drodze.
Przywództwo sytuacyjne to nie coś, co robi się ludziom, tylko coś, co robi się z ludźmi.
Kiedy najlepszy przywódca kończy pracę, ludzie mówią: "Zrobiliśmy to sami!".
Zaufanie jest dobre - kontrola jeszcze lepsza.
Nie ma jednego najlepszego stylu przywództwa.
Nie ma większej nierówności niż równe traktowanie nierównych.

Dobra książka dla każdego menedżera.

• Biznes
  • Rozwojowe
  • Rozwój osobisty

Ken Blanchard Jednominutowy menedżer i przywództwo : przywództwo sytuacyjne i lepsza komunikacja na linii przełożony-podwładny Zobacz więcej