Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach

Okładka książki Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach
John KotterPeter Mueller Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki My robimy to inaczej! John Kotter, Holger Rathgeber
Ocena 8,0
My robimy to i... John Kotter, Holger...

Bajeczka, strata czasu jak ktoś i tak lubi pracę zespołowa, rozumie , że każdy jest inny i ma jakoś rozwinięta inteligencję emocjonalną i doświadczenie.
Z drugiej strony na pewnym etapie może się ludziom ona przydać i uzmysłowić pewne rzeczy.

Uczestniczyłam w projekcie dotyczącym kompetencji zawodowych i otrzymałam sugestię zapoznania się z tą ,,wybitną'' książką. Ludzie z grupy szkoleniowej wykazywali uznanie dla efektów motywujących, jakie ona wywołuje. Ponadto miała skłaniać do refleksji. Po przeczytaniu aż głupio się poczułam, bo pragnęłam dołączyć do grona ,,wychwalaczy'' i podjąć dysputę z własnego punktu widzenia. Pozostałam z wrażeniem, że nie ma za bardzo o czym mówić. Rozumiem przesłanie i faktycznie, jest ono krzepiące, można się utożsamić z wybranymi bohaterami, ale spodziewałam się doświadczenia wyczekiwanej iskierki.
Jeśli poszukujecie sympatycznie przedstawionej metafory zmian i natchnienia dla siebie, a nie jesteście za bardzo zapoznani z literaturą, filmami i innymi materiałami dotyczącymi motywacji czy procesu zmiany, polecam.
U osób po kursach czy szkoleniach zawodowych, w każdym razie tych z wysypującą się teczką materiałów szkoleniowych lub przepchanym dyskiem komputerowym, ta książka raczej nie przyczyni się do narodzin wielkiej refleksji.

Po przeczytaniu tej książki pomyślałem - ile zwykle zapamiętujemy z książek pisanych typowo podręcznikowym językiem? Najczęściej są to jakieś resztki informacji.
W tym przypadku jak dla mnie zasób informacji jaki się utrwalił jest znacznie większy, a to dzięki zastosowaniu interesującej historii zamiast opisywania suchych teorii.
Imiona pingwinów, ich zachowania, nawyki czy dyskusje działają na wyobraźnię i zostają w pamięci na długo.
I chociaż zakres merytoryczny nie jest aż tak bogaty, to jednak daję wysoką ocenę za pomysłowość, formę i końcowy efekt.

Imiona pingwinów, ich zachowania, nawyki...

Bardzo przyjemna historia o zmianach w życiu pingwinów...Mądra i dająca do myślenia. Jeszcze nie wiem jak przełożyć jej treść na życie prywatne, ale do pracy przyda się na pewno. Wiem, że jeszcze do niej wrócę. W każdym razie polecam. Warto poświęcić ten jeden wieczór, bo książeczka jest niewielka, ale pełna mądrej treści.

Gdy góra lodowa topnieje - wprowadzenie zmian w każdych okolicznościach. Książka napisana w formie bajki dla dorosłych. Bajka ta opisuje przygodę stada pingwinów, które zamieszkują tytułową górę lodową. Pingwiny odkrywając powiększający się problem topniejącej góry musiały zdecydować się na zmianę i porzucić swoje dotychczasowe tradycje. Autor w sposób zabawny, a zarazem ciekawy przedstawia wszystkie zagadnienia związane z problematyką wprowadzania zmian na przykładnie topniejącej góry i zachowaniu pingwinów. Historia doskonale pokazuje problemy społeczne w grupie, z którymi możemy się zmierzyć w przyszłości. Dzięki swojej prostocie przekazu spraw pozornie trudnych czytelnik może się dowiedzieć jak radzić sobie w określonych sytuacjach, jak postępować i jak reagować na zachodzące zmiany. Zachęca do podjęcia kroku na przód, póki nie jest za późno. Książka napisana żywym i barwnym językiem, a ze względu na formę jest przyjemna w czytaniu i w odbiorze.

Pozycje książkowe z zakresu zarządzania, ekonomii, finansów itp są zwykle nużące, długie, ciężkie – to oczywiście subiektywna ocena kogoś, kto czyta je gdy musi:). Przedstawienie tych tematów za pomocą języka lekkiego, dowcipnego i alegorycznego to rzadkość. Dlatego historia stada pingwinów (w tym chłopięco przystojnego Bazylego – mojego idola!) prezentująca osiem kroków koniecznych do efektywnego i bezbolesnego "wprowadzenia zmian w każdych okolicznościach" to moje małe odkrycie. Nauka poprzez zabawę, skojarzenia nie tylko dzieciom przypada do gustu, zawsze jest fajna i wydajna i życzyłabym sobie więcej takich bajek dla dorosłych.

Historia w formie bajki o pingwinach, która w łatwo przysfajalny sposób tłumaczy, dlaczego niektórzy ludzie boją się zmian, innym zaś "przychodzą one z łatwością". Dzięki niej można zrozumieć różnice w postrzeganiu zmiany oraz nauczyć się właściwej kolejności wprowadzania zmian w orgazniacjach.

Pingwiny polują na kałamarnice zespołowo - w pojedynkę nie mają szans na wypełnienie brzuszka sprytnym pokarmem. Tego nie wiedziałam... ;-)

Natomiast obserwację, że ludzie są mniej skłonni zmieniać siebie i innych, kiedy mają do dyspozycji dane i analizy, niż gdy osobiście przeżywają ciekawe doświadczenia - znam z autopsji :-)

Książka ma nam ułatwić wprowadzanie zmian: jest więc osiem cudownych kroków, jest opowiadanie z użyciem mówiących pingwinów, są kolorowe obrazki i marketingowa "oklejanka" z zachwytów nawet autora książki "Kto zabrał mój ser?".

U mnie pozostawiła jedynie uśmiech na twarzy... dobre i to :-)

Książka ma nam ułatwić wprowadzanie zmian:...

Zaintrygowała mnie dzięki ładnym ilustracjom z uroczymi pingwinami. Fantastyczny pomysł przedstawienia podstawowych 8 zasad wprowadzania zmiany na podstawie opowieści-baśni. Nie ma tu raczej praktycznych porad czy wskazówek, ale chodzi o zrozumienie idei zmiany - dlaczego czasami są niezbędne i jak przez nie przejść organizując zespół i komunikując to wśród zainteresowanych. Przyda się do warsztatów, szkoleń czy dyskusji w temacie procesowania zmiany.

Niby wszystko jest oczywiste, ale sposób przedstawienia ciekawie ujmujący. Dodatkowa gwiazdka za imiona pingwinków ;)

Dodaj cytat z książki Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach