Odkrywcy i rabusie starożytności

Okładka książki Odkrywcy i rabusie starożytności Eva Lorenz
Okładka książki Odkrywcy i rabusie starożytności
Eva Lorenz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Grabräuber, Raubgräber, Archäologen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1977-01-01
1977-01-01
Jadwiga Lipińska
archeologia kradzież dóbr kultury

To takie moje retro-eskapady, bo książka po części być może już nieaktualna chociaż....akurat taki temat powiedziałabym raczej bezpieczny. No bo kto kradł to kradł tu nic odkrywczo wybielającego się raczej nie powie. Każdy kto chociaż z raz był w którymś z wielkich europejskich muzeów będzie wiedział o co chodzi. NO bo przecież w tych salach w ciula rzeczy które np. Do brytyjskiej historii nie należą. Ale temat jednocześnie trudny i ciekawy no bo z jednej strony nie oszukujmy się Europejczycy kradli na potęgę co się tylko dało od małych skarbów po kilkunastometrowe obeliski, posągi czy marmury często gęsto kupowane na czarnym rynku albo pochodzące z grabieży. A z drugiej strony gdyby nie ta banda światowych złodziei to cześć tych rzeczy mogła zostać po prostu przemielona albo przetopiona bo dopiero w XX w powoli zaczęło docierać do miejscowych że to może być jednak ich dziedzictwo narodowe. A wojny ? Które nie oszczędzały archeologii i zabytków, gdyby nie ci odkrywcy i rabusie to wielu rzeczy nie mielibyśmy okazji oglądać. Niestety taka smutna prawda. A że teraz prawowici właściciele dopominają się o zwrot swoich zabytków no cóż chyba takie ich prawo zwłaszcza jeżeli rzeczywiście zabytek został wywieziony nielegalnie. Ale jak wynika to z tej lektury jest to temat bardzo trudny do udowodnienia. Jak świat światem ludzi kradli, kradną i będą kradli pytanie tylko czy nad takim czarnym rynkiem handlu zabytkami da się jakoś zapanować?

Książka z zakresu historii archeologii, zainteresuje każdego, kto lubi tę tematykę. Autorka nie aspirowała do całościowego czy systematycznego przedstawienia tematu – i dobrze, bo książka ma dzięki temu charakter popularny – ale, wybrała kilka ciekawych historii i opisała je barwnym, przystępnym językiem, tak że czyta się je niemal jak opowiadania przygodowe. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie dosyć mętne rozważania autorki na temat tego, czy ci, którzy prowadzili dzikie wykopaliska w poszukiwaniu skarbów lub niszczyli zabytki po to, aby je uchronić przed zniszczeniem (klasycznym przykładem jest lord Elgin, który zdewastował Partenon, aby zachować fryz dla potomnych),postępowali moralnie, czy nie i czy można ich usprawiedliwiać. Całe szczęście rozważania te stanowią tylko niewielką część książki i można je zignorować, czerpiąc przyjemność z czytania o tym, co naprawdę interesujące – o historii odkryć.

1970

Jako że tematyka niszczenia i grabieży dzieł sztuki bardzo mnie interesuje, cieszyłam się jak gwizdek, kiedy wreszcie przyszła zasłużona kolej na lekturę tej książki. Tym większe było rozczarowanie z każdymi kolejnymi przeczytanymi stronami :(

Książka jest zwyczajnie nudna. Autorka powtarza się, pisze ogólnikami, rozlegle cytuje wspomnienia archeologów, często odbiegając od tematu w kierunku spraw ogólniejszych. Konkretnych przykładów, jak na dość obszerne w sumie opracowanie, podaje niewiele. Całość psuje dodatkowo chaotyczność, brak doprecyzowania ram czasowych opisywanych wydarzeń i brak obiektywizmu (szczególnie gdy chodzi o opis dokonań "dzielnego narodu radzieckiego" oraz zignorowanie zniszczeń wskutek "rewolucji kulturalnej" w Chinach).

Wynotowałam sobie z tej książki kilka informacji, ale żeby upewnić się co do ich rzetelności, muszę odnieść się do innych źródeł. Jak dla mnie nie jest to więc jakieś miarodajne opracowanie.

Ciekawa książka - troszkę nierówno napisana. Pierwsza część - bardzo przyjemna w czytaniu, ale im bliżej końca, tym trudniej mijały strony.

• Starożytność
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • Literatura austriacka
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Odkrywcy i rabusie starożytności