Historia Szkocji

2000-01-01
2000-01-01
83-87227-07-2
historia szkocja wielka brytania

Niestety książkę wypada ocenić jako słabą. Konstrukcja pracy jest bardzo chaotyczna: Autor próbował streścić historię Szkocji ale niezbyt mu się to udało. W rezultacie otrzymaliśmy dzieło gdzie niektóre fakty zostały podane dość wybiórczo a inne zostały pominięte lub ledwo zarysowane. Najsłabszą częścią książki jest część pierwsza. Bardzo ciekawy okres szkockiego wczesnego Średniowiecza i pełnego Średniowiecza jest żenująco słabo przedstawiony.

Rzecz traktuje o historii Szkocji od czasów starożytnych aż do unii realnej z Anglią, co daje lekko licząc, dwa tysiące lat historii. Truizmem będzie powiedzieć, że gdy chcemy zmieścić tyle czasu na niecałych 300 stronach, to pewne tematy (czyt: prawie wszystkie) będzie trzeba potraktować dość pobieżnie. Autor niestety zbyt wiele postanowił jednak "wcisnąć" do książki, niejako na siłę. Skutek jest taki, że większość narracji to niekończąca się litania dat i nazwisk królów i wielmożów oraz bitew i sporów kościelnych. Naprawdę rzadko jakieś nazwisko powtarza się więcej niż 1-2 razy i naprawdę trudno jest się w tym wszystkim połapać.
Uważam, ze książka jest napisana po prostu źle - autor niepotrzebnie topi czytelnika w powodzi często niezbyt znaczących dat i nazwisk, zamiast spróbować dokonać choć minimalnej syntezy, rezygnując przy tym z powodzi faktograficznej.
Po książkę sięgnąłem przed urlopem w Szkocji, by lepiej wiedzieć dokąd jadę. Po 2 tygodniach męczenia się z "Historią Szkocji" wiem o tej historii nieco więcej, niż wyniosłem ze studiów, ale pozostał mi duży niedosyt i przekonanie, że zmarnowałem sporo czasu na lekturze.

Książka jest pełna błędów. Niestety. I to bardzo podstawowych. Pomijając literówki, które się zawsze mogą zdarzyć, to języki celtyckie są wymieszane ze sobą, terminy się nie zgadzają. Może książka nie jest o tym, ale są to błędy, których nie powinno być i które sprawiają, że książka automatycznie przestaje być wiarygodnym źródłem.

Wbrew obiegowej opinii uważam, że książki historyczne potrafią być pasjonujące - i co za pech, że właśnie ta nie jest. Przebrnięcie przez Historię Szkocji kosztowało mnie dwa miesiące: nużące wyliczenie kolejnych władców, okazjonalnie przetykane nie mniej nużącymi opisami schizm i sporów kościelnych, powstań i walk o władzę potrafi obrzydzić każdą książkę. Szkoda, że tak mało miejsca poświecono kulturze Szkocji, ten brak nadrabia ostatni rozdział, ale uczucie niedosytu zostaje.

• Szkocja/Anglia/Irlandia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Kultura
  • Ze Szkocją w tle