714 wzywa pomocy

Okładka książki 714 wzywa pomocy
John CastleArthur Hailey Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Flight into Danger
Wydawnictwo Iskry
1981-01-01
1974-01-01
8320703751
Jan Zakrzewski
samolot lot pasażerowie katastrofa

Wbiło mnie w fotel, na szczęście nie lotniczy.
Historia ma sześćdziesiąt parę lat, także technikalia się zmieniły, ale emocjonalnie i fabularnie jest to kawał dobrej sensacji.

Wbiło mnie w fotel, na szczęście nie lotniczy.

Powieść trzyma w napięciu, pomimo lotniczej terminologii. Rzecz dzieje się w Kanadzie, a polski tłumacz używa naszej deklinacji do nazw własnych miast. Zupełnie mi to jednak nie przeszkadzało, raczej potraktowałam ten zabieg jako ciekawe doświadczenie wobec powszechnej anglicyzacji języka polskiego.

Powieść katastroficzna. Pilot samolotów wojskowych musi zmierzyć się z pilotażem samolotu pasażerskiego. Klasyk gatunku. Powieść nie najmłodsza, ale przeczytałam ją z przyjemnością ponownie. Napisana sprawnie, motyw nie jest najświeższy, ale autorzy stworzyli niezłe małe cacko. Akcja toczy się jak u Hitchcocka, szybko i wciągająco. Są akcenty humoru i grozy.

- Naprawdę nie czytałeś tej książki? - spytał mój tata i wręczył mi stare rozsypujące się wydanie na pożółkłym papierze. - Ja czytałem już chyba trzy razy - dodał.
No więc przeczytałem. Oczywiście widziałem fragmenty filmu na jej podstawie i ze dwa razy "Czy leci z nami pilot?", więc wiedziałem z grubsza co się będzie działo. A mimo to książka wciąga. Bardzo dobrze napisana i pomimo upływu lat wciąż się broni, zarówno w warstwie dialogów, wykreowanych postaci, jak i tempa fabuły. Uroku dodawało również archaiczne tłumaczenie. Wiecie, że kiedyś samoloty latały do Vancouveru a nie do Vanocuver?
Polecam.

Pomysł ciekawy w swojej prostocie. Akcja nie była zbyt porywająca, ale końcówka była całkiem napięta. I zakończenie jakieś takie nie tuzinkowe.

Książka bardzo stara, ale czytając ją naprawdę się tego nie czuje. Łatwy język, niestety fabuła już średnio mi się podobała. Były momenty, które ciekawily tym co będzie, dalej. Były też jednak fragmenty bardzo nudne. Ogółem książka cieniutka, więc czytaj się ją naprawdę szybko. Jeżeli ktoś lubię książki O dziwnych przypadkach I katastrofach W przestworzach to jak najbardziej polecam.

Niewielka książeczka- staruszka, która niespodziewanie na 3 godziny wprost przymurowała mnie do fotela, bo od pierwszych słów wiedziałam, że muszę natychmiast ją skończyć:))
Świetnie napisana, dostarczyła dużej dawki adrenaliny. I chyba przydatna, bo w dużym stopniu pomogła mi w walce z lękiem przed lataniem:)).

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Książkę czyta się jednym tchem, czekając na dalszy rozwój wypadków, z pewnością może ona obrzydzić:) łososia ale nie podniebną podróż, Polecam wszystkim miłośnikom latania:)

Biblioteka Taty

Biblioteka Taty

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodaj cytat z książki 714 wzywa pomocy