Pustynia miłości

Okładka książki Pustynia miłości
François Mauriac Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Le desert de l'amour
Instytut Wydawniczy PAX
1984-01-01
1984-01-01
Stefania Zgórska
miłość

Na pustyni miłości ojciec i syn mogą kochać się w tej samej babce. Tragedia wcale nie murowana, bo siła rodzimy pomoże przezwyciężyć ten kryzys. Bez momentów, ale za to z niezłą szkołą hipokryzji. Można by się uczyć...
Świetnia postać Rajmunda, głównego bohatera.

Świetnia postać Rajmunda, głównego bohatera.

Kolejna z mocniejszych książek Mauriaca, tym razem poświęcona przede wszystkim miłości i namiętności, a także temu, jak wielka może być różnica między tym, jak sami siebie postrzegamy, i jak postrzegają nas inni. Nieoczywisty, nigdy nieskonsumowany trójkąt miłosny, żywe postaci i jak zwykle jasny, czysty język Mauriaca.

1973

Nie dla wszystkich.
Specyficzny, nieco archaiczny język. Smakosze literatury docenią.

Nie dla wszystkich.
Specyficzny, nieco archaiczny język. Smakosze literatury docenią.

Kiedy dwóch mężczyzn z tej samej rodziny zakochuje się w tej samej kobiecie... Niezłe.
O sporze w rodzinie i sile więzi - "Jakaś tajemna zmowa kazała wszystkim gasić ten ogień. Zmysł rodzinny wpajał w nich głęboki wstręt do wszystkiego, co zagrażało równowadze ich współżycia."

Wspanialy jezyk, smak i subtelnosc w przedstawieniu historii, w ktorej jeden czlowiek, czesto nieswiadomie, ma ogromny wplyw na bieg zycia drugiego czlowieka. Literatura duzego formatu, dokladnie tak, jak "Klebowisko zmij" tego samego autora.

Skostniała proza o wydumanej tematyce napisana w zupełnie pozbawionym ikry stylu. Poplątane relacje ojca, syna, matki i utrzymanki ojca, a wszystko to w przygnębiającej scenerii nudnego życia wszystkich ich łącznie i każdego z osobna. Ble. Podobno "Kłębowisko żmij" jest lepsze, ale mimo wszystko nie wiem czy, po "Pustyni miłości" chcę to czytać.

Nie jestem przekonana, czy w tej książce do końca chodzi o zrójnowanie życiorysu, bardziej o jego świadomy wybór. To jak w obliczu rozczarowania cała siła emocji zmienia się w negatywną masę, która daje upust na życiorysach innych ludzi. W jaki sposób? W książce tej spotkamy osoby, które będą sobie z tym radzić w mniej lub bardziej trafny sposób.

Książka, która może irytować osoby niewrażliwe na ten typ wrażliwości uczuć przedstawiony w moim zdaniem świetnej opowieści o miłości/obsesji i jej możliwych skutkach duchowych. Dla tych, którzy eksplorują ten często kluczowy dla losów człowieka moment - co takiego się dzieje, że ktoś może nas do siebie przywiązać duchowo, uczuciowo, emocjonalnie, intelektualnie? Co to jest? Dlaczego nadużywamy tu tego tajemniczego słowa "miłość"?

Historia ludzkich namiętności. Ukazuje ona w jaki sposób zrujnować sobie życie poprzez przelotny romans.

Dodaj cytat z książki Pustynia miłości