Pieśni Osjana

James Macpherson Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] literatura piękna
The poems of Ossian
literatura piękna
Seweryn Goszczyński
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
literatura szkocka literatura XVIII wieku

Nudy, nudy, nudy. W kolejnych opowiadaniach wciąż te same wątki i motywy, nawet niekoniecznie w różnych konfiguracjach. Występuje dwoje bohaterów: męski i żeński, każdy w wielu osobach różniących się wyłącznie imionami (o, imiona ładne, to plus tej książki), ewentualnie kolorem włosów (sorry, kędziorów). Wszystko opowiedziane za pomocą kilkunastu (no, może trzydziestu)...

Wyborny wstęp z BN.

Do przeczytania tej książki zachęciły mnie dziwne imiona, które pojawiały się w Komedii Ludzkiej autorstwa Honore de Balzac. Zaciekawiło mnie, co to za książka, że rodzice decydowali się nadać imiona z tej książki dzieciom.

Czytałam to po angielsku i bardzo dobrze się czytało! Zachwyciły mnie opisy przyrody - jako mrocznej i niebezpiecznej.

Akcja rozgrywa się w III...

Dość tajemniczy utwór, gdyż nie wiadomo do końca kto jest autorem „Pieśni Osjana”. Macpherson jedynie zredagował te celtyckie mity w późniejszym czasie.

Całość to zbiór legendarnych opowiadań, sławiących dokonania słynnego wojownika. Nastrój jest wzniosły, w stylistyce średniowiecznych romansów rycerskich, charakteryzujący się wyrafinowaniem literackim np. „Dam córkę...

Tego się nie da czytać. Próbowałam, więc wiem co mówię. Nie zrozumiałam zupełnie nic. Może jestem głupia, ale wolę myśleć, że to wina Macphersona. Ilość nazw własnych czyni tę lekturę niemożliwą do ogarnięcia. Starałam się bardzo, poległam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zapamiętane głównie dzięki fascynującemu wstępowi z BN-ki.

Doskonała mistyfikacja:>>> to właśnie mnie przypadło zrobienie z niej notatek; możliwa do ćwierć-zrozumienia jedynie po znieczuleniu i rozmyciu otaczającej rzeczywistości:>>>

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Polonistyka