Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać65Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant1Artykuły
Przeczytaj fragment najnowszej książki Aleksandry Troszczyńskiej – „Miasto grzechu“LubimyCzytać1Artykuły
Mole książkowe, czyli co pożera nasze książki. Uwaga! ZdjęciaAnna Sierant8
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paweł Hohmann

1
7,8/10
Pisze książki: literatura piękna, czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,8/10średnia ocena książek autora
10 przeczytało książki autora
23 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Iskra i kamień Paweł Hohmann 
7,8

Kim jest Piotr Kłosowski? Jego historia i postrzeganie jego osoby zmienia się w zależności od tego, kto o nim opowiada. Tylko czy tą napisaną przez autora można uznać za jedynie prawdziwą i wiarygodną?
Zaczynając lekturę książki nie wiedziałam, że reżyser, który jest jej bohaterem, to postać fikcyjna, a autor tak dalece realnie przedstawia jego postać, że zaczęłam szukać informacji o nim w google. Dopiero gdy nie znalazłam doczytałam, że taki człowiek faktycznie nie istnieje. Już samo to, może Wam powiedzieć dużo o realizmie i rozmachu z jakim pisze autor.
Książka jest zatem próbą, choć raczej subiektywną, przedstawienia człowieka barwnego, budzącego kontrowersje i zbierającego diametralnie różne opinie. Postrzeganego zarówno jako genialny twórca, jak i beztalencie. Próbą odniesienia się do opinii innych, ale również napisania najbardziej prawdziwej biografii, co dzięki podawaniu wielu nieprawdziwych informacji na swój temat przez głównego bohatera, jest bez wątpienia niełatwym zadaniem.
"Ta pogarda dla homo sapiens. Tak, to ona zdominowała całą twórczość Piotra Kłosowskiego".
Autor przybliża nam twórczość Kłosowskiego, jego kolejne dzieła wywołujące emocje kolejno we władzach PZPR, w Cannes, jak i w USA. Spostrzeżenia, którymi autor wielokrotnie zaskakuje są bardzo trafne, czasem podszyte ironią, sugerując wnikliwą obserwację zarówno człowieka, jak i kultury masowej tego okresu.
Autor nie mówi jednym głosem. W książce jest miejsce na wypowiedzi przyjaciół reżysera, często niezbyt pochlebne recenzje jego twórczości, ale również przemyślenia autora.
Dawno nie czytałam tak zaskakującej pod względem konstrukcji i treści książki. Nie jest ona łatwa w odbiorze i wymaga niewątpliwie skupienia, ale z pewnością warta każdej spędzonej z nią chwili.
Iskra i kamień Paweł Hohmann 
7,8

Błyskotliwa i zaskakująca biografia fikcyjna twórcy, który mógłby istnieć, który mógłby prowokować, mógłby zachwycać.
Wraz z Pawłem Hohmannem zanurzymy się w nieco prześmiewczą, postmodernistyczną opowieść, w której prawdę, fikcję i ich subiektywny odbiór oddziela cieniutka, niemal niewidzialna bariera. W końcu taki Piotr Kłosowski mógłby istnieć, mógłby tworzyć, mógłby tańczyć na językach krytyków, reporterów, miłośników jego twórczości. Mógłby być jedną z legend współczesnego kina. Nieco zakurzoną, nieco zapomnianą, odkrywaną wciąż na nowo przy okazji kolejnych biografii. W świecie prozy Pawła Hohmanna istnieje jednak i tworzy swoje własne, unikatowe uniwersum.
Autor zanurza się w biografii, ukazując jakże fascynujący związek twórcy, w szerszym ujęciu – człowieka – ze sztuką. Kłosowski ucieka zza żelaznej kurtyny, w poszukiwaniu wolności słowa i wolności obrazu. Oddaje się eksperymentom, poddaje ocenom, obnaża swoje wnętrze krytykom zachodniego świata. Staje się i znika, rodzi i umiera, tak jak jego twórczość akurat odbierana jest przez kolejne pokolenia komentatorów.
Biografia twórcy natomiast stanowi intrygujący, zamknięty obraz artystycznych wizji XX wieku. Poprzez uporządkowane fakty z życia reżysera, przez recenzje jego filmów, przez postacie ludzi, z którym przez lata obcował wyłania się paradoksalnie portret całej minionej epoki – chaotycznej i rozchwianej, wciąż trudnej do uchwycenia, która otworzyła możliwości niezliczonych interpretacji i równie niezliczonych odniesień.
Z "Iskrą i kamieniem", a w zasadzie z Piotrem Kłosowskim, trudno się rozstać – Paweł Hoffman zmusza do przemyśleń, do wnikliwej analizy naszego świata, do szerszego spojrzenia na świat kultury, w którym się obracamy i naszego w nim miejsca. Nie sposób będzie o nim zapomnieć.