historyk nauki i pisarz. Pracownik naukowy Uniwersytetu Bar Ilan, specjalizujący się w teorii ewolucji oraz wzajemnych oddziaływaniach pomiędzy koncepcjami naukowymi, społecznymi i filozoficznymi. Autor wielu książek i artykułów naukowych. Współtwórca nominowanego do Oscara izraelskiego serialu dokumentalnego „Czy Herzl naprawdę to powiedział?”.
Historia o tym jak rodziły się najważniejsze dwudziestowieczne idee biologii ewolucyjnej na tle losów najważniejszych osób, które za tymi pomysłami stały. Do tego jeszcze wciągająca opowieść o pewnym niedocenianym geniuszu. Wszystko to na kartach jednej książki, co sprawia, że lektura nie jest nudna.
Kiedy mamy już dość biografii Price'a, autor przeskakuje na chwilę do biogramów czołowych biologów ewolucyjnych z mnóstwem ciekawostek lub przedstawia zagadnienia i spory środowiskowe, po czym wracamy do głównego bohatera, by od bardziej skomplikowanych treści odpocząć.
Mimo początkowego wrażenia chaosu, bo gubiłem się w tych wszystkich wątkach, im dalej w las, tym bardziej rozumiałem zamysł autora, a lektura sprawiała coraz większą przyjemność.
Nie sposób w pełni pojąć przełomowych rozwiązań w jakiejś dziedzinie, jeśli nie zagłębimy się w szerszy kontekst i losy ludzi, którzy za tymi rozwiązaniami stali. Taki był zamysł autora, a przyznać trzeba, że pomysł swój zrealizował znakomicie.
Polecam wszystkim miłośnikom biologii ewolucyjnej.
Od kiedy usłyszałam o George'u Price'ie chciałam przeczytać tę książkę. Byłam wniebowzięta, gdy CCP postanowiło ją wydać, mimo iż nie jest to nowość wydawnicza.
Biografię tę czyta się jak powieść, a akcja uzupełniana jest wątkami z historii nauki o ewolucyjnym pochodzeniu altruizmu, gdzie przewijają się takie nazwiska jak Trivers czy Wilson. Tytułowy bohater był postacią o szerokich zainteresowaniach, nietuzinkową do stopnia czyniącego jego życiorys tragicznym. Poczułam autentyczny żal dochodząc w końcu do opisu przedwczesnej śmierci Price'a.
Prawdziwa gratka dla miłośników nauk ewolucyjnych i historii nauki.