Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt

Elżbieta Sieradzińska Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
literatura polska biografia wspomnienia rozmowy góry Rutkiewicz kobieta wspinaczka
biografia, autobiografia, pamiętnik

Oficjalne recenzje i

Góry są jak narkotyk

[ 5 ] Link do recenzji

„WANDA RUTKIEWICZ. JESZCZE TYLKO JEDEN SZCZYT” Elżbiety Sieradzińskiej to kolejna biografia o najsłynniejszej himalaistce świata. Jest to wyjątkowa i bardzo interesująca publikacja, głównie za sprawą rzetelnie zgromadzonej dokumentacji, wspomnień, relacji najbliższych jej osób (matki) czy współtowarzyszy, którzy wyruszali z nią w góry i podzielali pasję bohaterki tej...

Postać Rutkiewicz jest fascynująca i sięgnęłam po jej biografie z entuzjazmem. Nie znałam wcześniej jej życiorysu i szczegółów dokonań. Zasugerowałam sie też notką od wydawcy :"Elżbieta Sieradzka wykonała tytaniczną pracę". Niewątpliwie, bo źródeł i osób do których sięgnęła jest masa, skrupulatnie opisana. Niemniej książkę ciężko się czyta i zgadzam się z wieloma innymi...

Niestety jedna z gorszych książek o himalaizmie, które czytałam. .. Postać wybitna, książka nudna, powielane informacje, bez ładu i składu. Myślę, że gdyby była o połowę cieńsza ale napisana dokładniej czytelnik dostałby ta sama ilość informacji co teraz a nie męczyłby się przy czytaniu... Szkoda, bo autorka na pewno bardzo się przy niej napracowała ale jak dla mnie...

Biografia o kobiecie, której pasja stała się pomysłem na życie, której ambicja prowadziła do osiągania celów bez zwracania uwagi na ponoszone koszty i ofiary, o jej samotności.
Książka o górach, jeszcze nie komercyjnych (!), o organizowaniu wypraw, o środowisku himalaistów.

Bardzo obszerna adoracja skupiona glownie na znanych juz wszystkim sukcesach gorskich.
Ciekawa postac, a meczylam ja chyba z dwa miesiace.

Wybitna książka o wybitnym człowieku.

Kolejna biografia. Dostałem, musiałem przeczytać.
Dziwna trochę jest konstrukcja książki. Składa się z szeregu historii z nakładającą się chronologią. Więc rozpoczynając kolejną czytamy opis wydarzeń opisanych już wcześniej.
Czytałem to na kindlu, ale gdybym miał w wersji papierowej to bardzo bym żałował, że tak mało zdjęć z gór zamieszczono.

Ciekawa lektura. Daje do myślenia zwracając uwagę nie tylko na główną bohaterkę tej relacji, ale na otoczenie I bardzo specyficzny świat ludzi, którzy dla gór poświęcają przerażająco dużo.

Nie lubię zbyt długich i zbyt szczegółowych biografii, zawierających takie pierdoły jak imiona wszystkich zwierząt, nazwiska sąsiadek itp. Chcę konkretów, które pozwolą mi dostrzec prawdziwy obraz postaci, o której czytam. Książka „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” jest dla mnie biografią idealną. Oparta na innych książkach, autobiografiach, artykułach z gazet,...

Pozycja obowiązkowa dla fanów wspinaczki i gór. Bardzo szczegółowo opisane życie i kariera Wandy!!

• 2019
  • Góry
  • Literatura górska
  • 2020
  • Górskie
  • 2018
więcej mniej

Elżbieta Sieradzińska Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt Zobacz więcej