Najgorsze małżeństwa w literaturze

LubimyCzytać
26.08.2017

Weekend to czas, kiedy wreszcie możemy spędzić więcej czasu z najbliższymi. To czas, na który się czeka, ale to również czas, kiedy na powierzchni możemy dostrzec rysy, które udaje się nam ignorować w ciągu tygodnia. W dzisiejszym zestawieniu przewrotnie przedstawiamy książki, w których pary nie musiały czekać na weekend, by zobaczyć, że nie układa się między nimi zbyt dobrze.

Droga do szczęścia, Richard Yates

Młode małżeństwo, Frank i April Wheeler, wraz z dwójką dzieci tworzy z pozoru szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak pod tym płaszczykiem skrywa się prawdziwe oblicze dwojga ludzi zmuszonych do prowadzenia życia, którego nienawidzą. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie mają nadzieję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną. Błyskotliwi, piękni i utalentowani, już wkrótce zmuszeni będą położyć na szali swoje nadzieje i ideały.

Debiutująca w 1962 roku powieść Yatesa to nie tylko historia rozpadu szczęśliwego małżeństwa, ale również opowieść o utraconych szansach, zmarnowanym potencjale i ogólnej deziluzji, o upadku amerykańskiego snu. Została okrzyknięta w Stanach mianem kultowej. Reżyser Sam Mendes przeniósł ją na duży ekran, obsadzając w rolach głównych Kate Winslet oraz Leonarda Di Caprio. Nominowana do National Book Award.

Szerokie Morze Sargassowe, Jean Rhys

W tej opublikowanej w 1966 roku powieści Jean Rhys przedstawia historię obłąkanej kobiety zainspirowaną postacią z innej powieści – panią Rochester z „Jane Eyre” Charlotte Brontë. Rhys stworzyła portret kolonializmu, rasizmu i okrutną wizję małżeństwa, w którym kobieta nie może bronić się przed przemocą i zawłaszczeniem przez mężczyznę. Antoinette Cosway jest biedną białą kobietą mieszkającą na Jamajce, gdy poznaje zamożnego Anglika. Po ślubie mąż zabiera ją do Anglii. Tam jednak okazuje się, że nic mu się w niej nie podoba: od jej imienia zaczynając na kolonialnych manierach kończąc. Dlatego postanawia zamknąć ją w pokoju na strychu, co doprowadza kobietę do szaleństwa.

Powieść zdobyła Smith Literary Award w 1967, została również w 2005 roku zaliczona przez magazyn „Time" do 100 najlepszych anglojęzycznych powieści od 1923 roku.

Lolita, Vladimir Nabokov

„Lolita” – najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Większość interpretacji koncentruje się na tym wątku. Jednak warto również przyjrzeć się małżeństwu Humberta Humberta z matką Dolores, Charlotte Haze. Najpierw Humbert skłania ją do zawarcia małżeństwa, by zbliżyć się do jej córki, a kiedy żona chce wysłać Lolitę do szkoły z internatem, Humbert rozważa, czy nie zabić żony, by temu zapobiec. A to dopiero początek.

Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald

Małżeństwo Buchananów to ten rodzaj pary, o której ma się nadzieję, że nigdy nie zaprosi nas na obiad. Gdy chwilę z nimi pobędziemy, zaczynamy czuć się bardzo niezręcznie i niekomfortowo. Tom nie ma nic ciekawego do powiedzenia, nie jest wierny żadnym wartościom. Za to dysponuje sporym kapitałem i cieszy się społecznym uznaniem. Daisy, mimo że jest z nim nieszczęśliwa, nie chce go zostawić dla kochającego ją nad życie Gatsby’ego. Wszystko to jest wielką pomyłką.

Na wschód od Edenu, John Steinbeck

Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Jednym z głównych wątków powieści jest miłość do demonicznej kobiety, Cathy Ames, która – delikatnie mówiąc – nie odnajduje się w roli żony i matki. Rozdarcie wewnętrzne, konieczność dokonania wyboru i nadmiar napięć doprowadzają do tragedii…

Pani Bovary, Gustave Flaubert

Państwo Bovary nie byli tylko przykładem źle dobranego małżeństwa. Byli pionierami w tej dziedzinie. Po tym, jak książka się ukazała w 1856 roku, Flaubert był sądzony w procesie o obsceniczność – to tylko sprawiło, że książka w ekspresowym tempie stała się bestsellerem. Emma to niemal archetypiczna postać nieszczęśliwej i nudzącej się jak mops żony. Formą ucieczki od wielkiej prowincjonalnej nudy i od równie nudnego małżonka jest dla niej romans, a później – samobójstwo.

Zaginiona dziewczyna, Gillian Flynn

Przykład nie tyle dysfunkcyjnego, patologicznego małżeństwa.

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy – ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

Na szafocie, Hilary Mantel

Hilary Mantel opowiada o Henryku VIII, którego kojarzy się przede wszystkim z wielokrotnymi małżeństwami i wprowadzeniem instytucji rozwodu. Pisarka rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku.

Jedna z bardziej znanych historii w dziejach nowoczesnej Anglii, opowiedziana z talentem literackim, który zasłużył na podwójnego Bookera. Siła tej niezwykłej powieści tkwi w szczególe, w odbrązowieniu postaci historycznych, w tchnięciu w nie życia na nowo, w dygresji…

Bóg rzeczy małych, Arundhati Roy

Debiutancka książka młodej pisarki Arundhati Roy opowiada o zagmatwanych i dramatycznych losach bliźniąt: Esthy i Rahel. Dorosła już Rahel przywołuje obrazy przeszłości, wciąż pełne jednak smaków i zapachów; wspomina jak ich matka, Ammu, rozbita po nieudanym małżeństwie, wróciła do rodzinnego domu w Ajemenem, małym miasteczku na zachodzie Indii, do domu, w którym mieszkali babka bliźniąt, przewrażliwiona ciotka i brat Chacko. Przez pryzmat odkrytej tajemnicy historia minionych lat rysuje stracone przez brutalną ingerencję dorosłych, pełne obaw i rozpaczy dzieciństwo, i jego wpływ na późniejsze życie bliźniąt.

Uciekaj, Króliku, John Updike

Bohater powieści, Harry (Królik) Angstrom, młody mężczyzna, niegdyś mistrz drużyny koszykówki w college'u, obecnie pracownik domu towarowego w jednym z miast Pensylwanii, zajmujący się reklamą „cudownej" maszynki do obierania jarzyn, czuje się zagubiony w otaczającym go świecie. Należy on do tej części amerykańskiej klasy średniej lat pięćdziesiątych, która na ogół biernie akceptuje „amerykański styl życia". Królik jednak, pod wpływem impulsu, porzuca żonę, córkę bogatego pośrednika handlu samochodami, i ucieka przed jałową konsumpcyjną egzystencją.

Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante

Pierwsza część neapolitańskiego cyklu Eleny Ferrante kończy się ślubem Lili ze Stefano Carracci. Choć sama Lila nie jest przykładem wzorcowej żony, jest zaskoczona tym, jak okropnym mężem okazuje się Stefano. W ciągu jednej nocy zakochany narzeczony przeistoczył się w męża, który bije żonę i ją umniejsza na każdym kroku. I nie koniec na tym. Stefano wchodzi w układ z mafią, której przywódcy są osobistymi wrogami Lili.

Źródło: electricliterature.com

Reklama

komentarze [24]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2605
4
24.08.2017 14:00

Zapraszamy do dyskusji.


1319
167
26.08.2017 10:44

Od siebie dodam:
 Strażak Strażak Małżeństwo Harper było o tyle przerażające, że w ogóle nie zdawała sobie sprawy z tego jak naprawdę wygląda.
 Gra o tron Gra o tron Robert i Cersei nie byli sobie przeznaczeni.
 Śpij, kochanie, śpij

więcej

3986
709
26.08.2017 13:13

Robert i Cersei od razu przyszli mi do głowy :D


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

173
0
26.08.2017 11:12

Z nowości
 Za zamkniętymi drzwiami Za zamkniętymi drzwiami


1027
304
26.08.2017 11:56

Wichrowe Wzgórza
Mimo twoich łez
Lokatorka Wildfell Hall


934
128
26.08.2017 12:48

dodałabym


3986
709
26.08.2017 13:25

Uwielbiam takie zestawienia :)


 Targowisko próżności. Vanity Fair. Tom 1 Targowisko próżności. Vanity Fair. Tom 1 - związek Amelii i jej męża. Oddana,zapatrzona w męża żona i mąż, który tylko szuka okazji, żeby zdradzić swoją drugą połowę z jej przyjaciółką.
 Wichrowe Wzgórza

więcej

1631
120
26.08.2017 14:09

Od siebie dodam Piękni i przeklęci :)


2048
619
26.08.2017 16:21

 Wichrowe Wzgórza Wichrowe Wzgórza,  Dotyk zła Dotyk zła i  Malarka gwiazd Malarka gwiazd


4341
74
26.08.2017 16:45

A gdzie  Anna Karenina Anna Kareninaja się pytam? Pierwsze, co przyszło mi na myśl właściwie :)


313
47
26.08.2017 17:37

Ciekawy artykuł. Na pewno sięgnę po: Szerokie Morze Sargassowe, Jean Rhys; Lolita, Vladimir Nabokov; Na wschód od Edenu, John Steinbeck.


zgłoś błąd