Najgorsze małżeństwa w literaturze

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.08.2017

Weekend to czas, kiedy wreszcie możemy spędzić więcej czasu z najbliższymi. To czas, na który się czeka, ale to również czas, kiedy na powierzchni możemy dostrzec rysy, które udaje się nam ignorować w ciągu tygodnia. W dzisiejszym zestawieniu przewrotnie przedstawiamy książki, w których pary nie musiały czekać na weekend, by zobaczyć, że nie układa się między nimi zbyt dobrze.

Najgorsze małżeństwa w literaturze

Droga do szczęścia, Richard Yates

Młode małżeństwo, Frank i April Wheeler, wraz z dwójką dzieci tworzy z pozoru szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak pod tym płaszczykiem skrywa się prawdziwe oblicze dwojga ludzi zmuszonych do prowadzenia życia, którego nienawidzą. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie mają nadzieję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną. Błyskotliwi, piękni i utalentowani, już wkrótce zmuszeni będą położyć na szali swoje nadzieje i ideały.

Debiutująca w 1962 roku powieść Yatesa to nie tylko historia rozpadu szczęśliwego małżeństwa, ale również opowieść o utraconych szansach, zmarnowanym potencjale i ogólnej deziluzji, o upadku amerykańskiego snu. Została okrzyknięta w Stanach mianem kultowej. Reżyser Sam Mendes przeniósł ją na duży ekran, obsadzając w rolach głównych Kate Winslet oraz Leonarda Di Caprio. Nominowana do National Book Award.

Szerokie Morze Sargassowe, Jean Rhys

W tej opublikowanej w 1966 roku powieści Jean Rhys przedstawia historię obłąkanej kobiety zainspirowaną postacią z innej powieści – panią Rochester z „Jane Eyre” Charlotte Brontë. Rhys stworzyła portret kolonializmu, rasizmu i okrutną wizję małżeństwa, w którym kobieta nie może bronić się przed przemocą i zawłaszczeniem przez mężczyznę. Antoinette Cosway jest biedną białą kobietą mieszkającą na Jamajce, gdy poznaje zamożnego Anglika. Po ślubie mąż zabiera ją do Anglii. Tam jednak okazuje się, że nic mu się w niej nie podoba: od jej imienia zaczynając na kolonialnych manierach kończąc. Dlatego postanawia zamknąć ją w pokoju na strychu, co doprowadza kobietę do szaleństwa.

Powieść zdobyła Smith Literary Award w 1967, została również w 2005 roku zaliczona przez magazyn „Time" do 100 najlepszych anglojęzycznych powieści od 1923 roku.

Lolita, Vladimir Nabokov

„Lolita” – najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Większość interpretacji koncentruje się na tym wątku. Jednak warto również przyjrzeć się małżeństwu Humberta Humberta z matką Dolores, Charlotte Haze. Najpierw Humbert skłania ją do zawarcia małżeństwa, by zbliżyć się do jej córki, a kiedy żona chce wysłać Lolitę do szkoły z internatem, Humbert rozważa, czy nie zabić żony, by temu zapobiec. A to dopiero początek.

Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald

Małżeństwo Buchananów to ten rodzaj pary, o której ma się nadzieję, że nigdy nie zaprosi nas na obiad. Gdy chwilę z nimi pobędziemy, zaczynamy czuć się bardzo niezręcznie i niekomfortowo. Tom nie ma nic ciekawego do powiedzenia, nie jest wierny żadnym wartościom. Za to dysponuje sporym kapitałem i cieszy się społecznym uznaniem. Daisy, mimo że jest z nim nieszczęśliwa, nie chce go zostawić dla kochającego ją nad życie Gatsby’ego. Wszystko to jest wielką pomyłką.

Na wschód od Edenu, John Steinbeck

Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Jednym z głównych wątków powieści jest miłość do demonicznej kobiety, Cathy Ames, która – delikatnie mówiąc – nie odnajduje się w roli żony i matki. Rozdarcie wewnętrzne, konieczność dokonania wyboru i nadmiar napięć doprowadzają do tragedii…

Pani Bovary, Gustave Flaubert

Państwo Bovary nie byli tylko przykładem źle dobranego małżeństwa. Byli pionierami w tej dziedzinie. Po tym, jak książka się ukazała w 1856 roku, Flaubert był sądzony w procesie o obsceniczność – to tylko sprawiło, że książka w ekspresowym tempie stała się bestsellerem. Emma to niemal archetypiczna postać nieszczęśliwej i nudzącej się jak mops żony. Formą ucieczki od wielkiej prowincjonalnej nudy i od równie nudnego małżonka jest dla niej romans, a później – samobójstwo.

Zaginiona dziewczyna, Gillian Flynn

Przykład nie tyle dysfunkcyjnego, patologicznego małżeństwa.

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy – ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

Na szafocie, Hilary Mantel

Hilary Mantel opowiada o Henryku VIII, którego kojarzy się przede wszystkim z wielokrotnymi małżeństwami i wprowadzeniem instytucji rozwodu. Pisarka rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku.

Jedna z bardziej znanych historii w dziejach nowoczesnej Anglii, opowiedziana z talentem literackim, który zasłużył na podwójnego Bookera. Siła tej niezwykłej powieści tkwi w szczególe, w odbrązowieniu postaci historycznych, w tchnięciu w nie życia na nowo, w dygresji…

Bóg rzeczy małych, Arundhati Roy

Debiutancka książka młodej pisarki Arundhati Roy opowiada o zagmatwanych i dramatycznych losach bliźniąt: Esthy i Rahel. Dorosła już Rahel przywołuje obrazy przeszłości, wciąż pełne jednak smaków i zapachów; wspomina jak ich matka, Ammu, rozbita po nieudanym małżeństwie, wróciła do rodzinnego domu w Ajemenem, małym miasteczku na zachodzie Indii, do domu, w którym mieszkali babka bliźniąt, przewrażliwiona ciotka i brat Chacko. Przez pryzmat odkrytej tajemnicy historia minionych lat rysuje stracone przez brutalną ingerencję dorosłych, pełne obaw i rozpaczy dzieciństwo, i jego wpływ na późniejsze życie bliźniąt.

Uciekaj, Króliku, John Updike

Bohater powieści, Harry (Królik) Angstrom, młody mężczyzna, niegdyś mistrz drużyny koszykówki w college'u, obecnie pracownik domu towarowego w jednym z miast Pensylwanii, zajmujący się reklamą „cudownej" maszynki do obierania jarzyn, czuje się zagubiony w otaczającym go świecie. Należy on do tej części amerykańskiej klasy średniej lat pięćdziesiątych, która na ogół biernie akceptuje „amerykański styl życia". Królik jednak, pod wpływem impulsu, porzuca żonę, córkę bogatego pośrednika handlu samochodami, i ucieka przed jałową konsumpcyjną egzystencją.

Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante

Pierwsza część neapolitańskiego cyklu Eleny Ferrante kończy się ślubem Lili ze Stefano Carracci. Choć sama Lila nie jest przykładem wzorcowej żony, jest zaskoczona tym, jak okropnym mężem okazuje się Stefano. W ciągu jednej nocy zakochany narzeczony przeistoczył się w męża, który bije żonę i ją umniejsza na każdym kroku. I nie koniec na tym. Stefano wchodzi w układ z mafią, której przywódcy są osobistymi wrogami Lili.

Źródło: electricliterature.com


komentarze [24]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
niezalogowany  - awatar
niezalogowany 25.11.2017 17:42
Czytelnik

Dodałbym do tego zestawienia Kalkwerk. Ćwiczenia metodą Urbantschitscha musiały doprowadzać do ostateczności.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Leeloo_Dallas  - awatar
Leeloo_Dallas 30.08.2017 08:57
Czytelniczka

Zesłana miłość [bookCover]
Franciszek i Ludwika Kadyszewiczowie, zesłani na Syberię po powstaniu styczniowym.
On traktował żonę jako posługaczkę i "zaspakajaczkę" seksualną. Stosował wobec niej przemoc fizyczną. Kompletnie nie sprawdził się jako facet i mąż na zesłaniu; biadolił i pił. To Ludwika wzięła sprawy w swoje ręce aby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Zesłana miłość
kryptonite  - awatar
kryptonite 29.08.2017 21:48
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Brick Lane - niedobrane małżeństwo, aż od pierwszej strony to rzuca się w oczy;
Duma i uprzedzenie - może i wcale nie takie najgorsze małżeństwo, ponieważ dzięki państwu Bennet mamy wręcz genialny, humorystyczny akcent w czystej postaci :-)
Klaudiusz i Messalina

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Brick Lane  Duma i uprzedzenie  Klaudiusz i Messalina
FannyBrawne  - awatar
FannyBrawne 31.08.2017 00:27
Bibliotekarka

Państwo Bennet to rzeczywiście nie jakieś koszmarne małżeństwo. Nie byli zbyt dobrani, ale wydaje mi się, że ogólnie się szanowali(chociaż z tym u pana Benneta różnie bywało ;)) i w jakiś sposób byli do siebie przywiązani, a na końcu głowa rodu zrozumiał, że nie powinien izolować się od rodziny :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cathy  - awatar
Cathy 29.08.2017 21:25
Czytelniczka

"Dom lalki" Ibsena. Torvald nie traktował poważnie swojej żony. Jaki sens ma takie małżeństwo?
"Ojciec" Strindberga. Tym razem to żona została przedstawiona w złym świetle. Wmówiła lekarzowi, że jej mąż jest chory psychicznie. Więcej nie zdradzę, ale będzie się działo:)
John Galsworthy - "Posiadacz". Soames i Irena. Ich małżeństwo to po prostu pomyłka. Mężczyźnie zależy na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
HanaZaczytana  - awatar
HanaZaczytana 28.08.2017 20:30
Czytelnik

Trafne zestawienie! Jest z czego czerpać wiedzę, jak uniknąć błędów. Od siebie dorzucam cudownie diaboliczną parę z "Instynktu śmierci" Little'a:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
afirmacja  - awatar
afirmacja 27.08.2017 23:21
Czytelniczka

Carol :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Carol
Eulalia Pstryk - awatar
Eulalia Pstryk 27.08.2017 19:42
Czytelniczka

Wojna państwa Rose - jeszcze tutaj mamy cudowną parę małżonków. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wojna państwa Rose
Reika  - awatar
Reika 27.08.2017 17:31
Czytelniczka

Świetne zestawienie, choć nie uważam, żeby małżeństwo z "Drogi do szczęścia" należało do "najgorszych". Raczej do "najbardziej prawdziwych". To piękna i smutna historia, polecam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kasia1918  - awatar
kasia1918 27.08.2017 14:47
Czytelnik

Hmm, a mnie pierwsza na myśl przyszła "Sonata Kreutzerowska", warto byłoby o niej wspomnieć w tym zestawieniu ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
27.08.2017 07:06
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto