Światowy Dzień Miłośników Książek – oto ciekawostki i konkurs specjalnie dla Was!

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.08.2021

Każdego roku 9 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Miłośników Książek. Święto osób lubiących czytać to doskonała okazja, by przedstawić kilka ciekawostek na temat książek i czytelników – poznajcie więc 7 informacji na ten temat. Zapraszamy także do udziału w naszym konkursie – do wygrania są trzy pakiety książek – w pierwszym znajduje się 20 tytułów, a w drugim i trzecim – po dziesięć!

Światowy Dzień Miłośników Książek – oto ciekawostki i konkurs specjalnie dla Was! Josh Felise/Unsplash

W dalszej części tekstu znajdziecie informacje o tym, co zrobić, by książki trafiły właśnie do Was, a wcześniej zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi faktami, związanymi z książkami i ich miłośnikami.

7 faktów na Światowy Dzień Miłośników Książek

1. Nie wiadomo, kto jest pomysłodawcą Światowego Dnia Miłośników Książek

Nieznana jest również data, od której obchodzi się to święto. Pewnej podpowiedzi może jednak w tej kwestii udzielić Google Trends. Według danych tego serwisu, wyszukiwania na frazę „narodowy dzień miłośników książek” rozpoczęły się w 2007 roku, a na frazę „dzień miłośników książek” – już w roku 2004. Jednak w listopadzie, a nie w sierpniu. Od 2012 roku święto obchodzi się już oficjalnie od 9 sierpnia. Jedną z pierwszych osób, która wspomniała o tej tradycji na swoim blogu jest Michelle Stockard Miller, prowadząca stronę True Book Addict.

2. Dawniej książki przywiązywano do półek łańcuchami

Wizja, o której pisał George R.R. Martin w „Grze o tron” nie jest więc wyłącznie pomysłem autora, a została zainspirowana tym, co w średniowieczu naprawdę miało miejsce – aby zapobiec kradzieży cennych tomów, przykuwano egzemplarze do półek. Co więcej, pomysł, by układać książki na półkach grzbietem w stronę czytelników jest ideą nowoczesną. Jak pisała w 2012 roku w „Paris Review” Francesca Mari, powołując się na dane, które umieścił w książce „The Book on The Bookshelf” profesor Henry Petroski, dawniej książki ustawiano jedna obok drugiej, kładąc je właśnie na grzbiecie – ten przylegał do dna półki, a wyżej książki stykały się okładkami. Woluminy przechowywano w ten sposób przez 1400 lat. Jednak im bardziej księgozbiory rosły, tym łatwiejsze stało się ich ustawianie w pionie. Dzięki temu wygodniej było m.in. przeglądać dwie książki jednocześnie. Ale nawet wtedy ustawiano je grzbietami do wewnątrz, więc niektórzy czytelnicy pisali na krawędziach stron informacje, które pomogłyby dane książki zidentyfikować. Co więcej, dopiero w 1535 roku na grzbietach drukowanych egzemplarzy pojawił się pierwszy tekst, pierwszy druk, co w końcu doprowadziło do tego, w jaki sposób dziś prezentujemy książki.

3. Które książki w historii sprzedawały się najlepiej?

Określenie, które z książek cieszą się największym uznaniem czytelników, nie jest łatwe. Nie dość, że publikacje pojawiają się w różnych językach, w krajach, w których statystyki sprzedaży są prowadzone mniej lub bardziej dokładnie, to niektóre utwory bywają dostępne za darmo, zwłaszcza w formie e-booków, więc nie można powiedzieć, że są kupowane, a przecież cieszą się popularnością. Dane dotyczące sprzedaży książek są umieszczone m.in. w anglojęzycznej wersji Wikipedii, a zebrano je na podstawie informacji udostępnianych przez oficjalne instytucje i instytuty badające czytelnictwo. Według nich, istnieje 5 książek napisanych przez pojedynczych autorów (Biblia i Koran oraz inne publikacje religijne nie są więc brane w tym rankingu pod uwagę), które sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie. Warto dodać, że zestawienie to przedstawia również pojedyncze książki, a nie te, które od razu zostały wydane np. w kilku tomach. I tak, na pierwszym miejscu znajduje się „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena, sprzedany do tej pory w ponad 140 milionach kopii. „Harry Potter i kamień filozoficzny” J.K. Rowling kupiono w 120 milionach egzemplarzy, czytelnicy na całym świecie zaopatrzyli się także w 100 milionów woluminów „Małego księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego. Według szacunków, w tej samej liczbie egzemplarzy sprzedały się również: „Sen czerwonego pawilonu” (znany również jako „Opowieść kamienia”) – XVIII-wieczna powieść chińskiego autora Cao Xueqina, a także „I nie było już nikogo” Agathy Christie.

4. Na Uniwersytecie Harvarda znajduje się książka oprawiona w ludzką skórę

W 2014 roku naukowcy z tej słynnej amerykańskiej uczelni ogłosili, że są w 99,9 procentach pewni, iż jedna z książek znajdujących się w ich zbiorach została oprawiona w skórę człowieka. Utwór, który zyskał tak niezwykłą oprawę nosi tytuł „Przeznaczenie duszy”, pochodzi z roku 1880, a jego autorem jest francuski pisarz Arsen Houssaye. Egzemplarz już od samego pojawienia się w bibliotece zwrócił uwagę jej pracowników – znalazła się w nim bowiem notka właśnie o tym, że okładkę wykonano z ludzkiej skóry, a tej nietypowej oprawy miał dokonać przyjaciel autora „Przeznaczenia duszy”, dr Ludovic Bouland. Bouland uważał, że tak wyjątkowa książka potrzebuje specjalnej okładki. Oprawiona skóra miała pochodzić z ciała zmarłej na zawał kobiety, cierpiącej na choroby psychiczne.

Aby sprawdzić, czy informacja umieszczona w książce jest prawdziwa, konserwatorzy pobrali z oprawy kilkanaście próbek, które poddano analizie pod względem obecnych w niej białek. W ten sposób udało się wyodrębnić „białkowy odcisk”, wskazujący na pochodzenie skóry. Jak stwierdził Alan Puglia, konserwator książek rzadkich z Uniwersytetu Harvarda, podczas badań całkowicie wyeliminowano skórę owcy, bydła i kozy. Teoretycznie może ona należeć do którejś z innych niż człowiek małp naczelnych, np. gibbona, jednak specjalista podkreślił, że na 99,9% do oprawy „Przeznaczenia duszy” użyto skóry człowieka. Warto dodać, że od XVI wieku podobne przypadki – oprawiania książek w ludzka skórę – zdarzały się nie tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. W skórę brutalnych przestępców oprawiano ich zeznania, czasem dana osoba mogła sobie zażyczyć, by jej ciało posłużyło do oprawienia konkretnego dzieła.

 

5. Abibliofobia i inne terminy ważne dla czytelników

Boisz się, że gdy pojedziesz na wakacje, zabraknie ci książek do czytania, bo wzięłaś lub wziąłeś ze sobą zbyt mało egzemplarzy? Taka obawa przed tym, że nie będzie się miało co czytać, ma swoją specjalną nazwę – to abibliofobia. Z kolei „bibliosmia” to angielski termin, którym określa się zamiłowanie do wąchania starych książek, natomiast japońskie „tsundoku” oznacza manię kupowania książek, których wcale nie ma zamiaru się przeczytać lub na lekturę których trudno znaleźć czas – tyle ich przecież czeka w kolejce! Wszyscy, którzy mają w domu swoje „stosiki hańby” pewnie doskonale wiedzą, o co chodzi…

6. Skąd się wzięły książki?

Warto zadać sobie też podstawowe pytanie: a skąd właściwie wzięły się książki? Co ciekawe (i ważne), są one prawie tak samo stare jak pismo, a ich pojawienie się wyznacza granicę między prehistorią, czyli czasami, gdy informacje o dziejach ludzkości przekazywano ustnie a historią, gdy były już one zapisywane dla przyszłych pokoleń. Jedną z najstarszych znanych ludzkości książek jest opowieść o Gilgameszu. Tę starożytną epopeję spisano niemal 4 tysiące lat temu. Utrwalono ją na tabliczkach z gliny, ponieważ pierwsze książki powstawały na różnych materiałach. Poza gliną były to: papirus (wykonany z trzciny), pergamin (skóra zwierzęca) i papier, stworzony z rozdrobnionych szmat. Aż do XV wieku, gdy wynaleziono i udoskonalono druk, książki spisywano na zwojach lub kodeksach. Jednymi z najbardziej znanych zachowanych do dzisiaj kodeksów są zwoje znad Morza Martwego, tworzone w okresie od 250 r. p.n.e. do 65 r. n.e. To zbiór ponad 981 rękopisów odkrytych niedaleko Qumran na brzegu Morza Martwego. Więcej ciekawostek o historii książek znajdziecie w naszym artykule, poświęconym właśnie tej kwestii.

7. A ty, jakim typem czytelnika jesteś?

W Internecie można znaleźć mnóstwo podziałów na różne typy czytelników. Tych może być naprawdę wiele, jednak tym razem przyjrzyjmy się, jakie kategorie czytelników przedstawił w swoim eseju „On Reading Books” Hermann Hesse, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1946 roku. Hesse zaznaczył jednak, że trzy typy, które wyodrębnia, mogą współistnieć u jednej osoby. Pierwszy z wyróżnionych typów to „czytelnik naiwny” – ktoś, kto czyta treść dosłownie, taki czytelnik jest dla książki jak… koń dla woźnicy – gdzie książka poprowadzi, tam czytelnik pójdzie, przyjmując wszystko za pewnik. Jak zaznacza Hesse, czytelnikiem naiwnym może być nie tylko skromna służąca, zatapiająca się w lekturze romansów, ale i młody adept filozofii, zaczytujący się w dziełach Schopenhauera. Kolejny rodzaj miłośnika książek to „śledczy z wyobraźnią”, czyli ktoś, kto wybiega wyobraźnią poza samą treść. To osoba pełna „dziecięcego geniuszu” i chęci do zabawy, różnego interpretowania treści i formy. Dla takiego czytelnika „chleb staje się formą do rzeźbienia tuneli”, a każdy przedmiot może mieć kilka znaczeń. Taka osoba potrafi też dostrzec, że to, do czego usiłuje ją przekonać autor, co przedstawia on jako truizm, wcale – w niektórych przypadkach – być nim nie musi. Trzeci typ czytelnika jest natomiast indywidualistą tak wielkim, że z pełną swobodą interpretującym lekturę. Nie chce się ani edukować, ani bawić, traktuje książkę jak każdy inny przedmiot na świecie. To dla niego bodziec, punkt wyjścia, nie ma znaczenia, co tak naprawdę czyta. Nie potrzebuje ani filozofa, by go nauczał, ani poety, by ten mu przedstawiał swój obraz świata.

Światowy Dzień Miłośników Książek: najlepsze życzenia!

Niezależnie od tego, jakim typem czytelnika czy czytelniczki jesteście, życzymy Wam wspaniałego Światowego Dnia Miłośników Książek! To święto stanowi doskonałą okazję do tego, by bez wyrzutów sumienia spędzić wieczór na lekturze, pogrążając się w świecie przedstawionym w danym utworze. Na przyszłość życzymy Wam również wielu wspaniałych, inspirujących utworów do przeczytania i wiele czasu na poświęcanie się tej, jak mawiała Wisława Szymborska, „najwspanialszej rozrywce, jaką wymyśliła ludzkość”.

KONKURS

Z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek zapraszamy Was do udziału w konkursie! Uwaga! Konkurs przeznaczony jest dla użytkowników, którzy dodali minimum 10 książek na wirtualne półki w swoich biblioteczkach lubimyczytać.pl.

Zadanie konkursowe brzmi: napisz, jakim typem czytelnika jesteś. Oczywiście twoim własnym zdaniem. Nie musisz kierować się podziałem Hermanna Hesse, liczymy na Twoją kreatywność.

Nagrodami są trzy pakiety pełne książek. Pierwszy zawiera aż 20 tytułów, wśród których znajdziecie gorące nowości i warte uwagi pozycje. Kolejne dwa pakiety liczą po 10 książek-niespodzianek.

Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach pod tą aktualnością. Macie na to czas do niedzieli 15 sierpnia, do godz. 23:59. Pamiętajcie, by zgłoszenie konkursowe nie było dłuższe niż 1500 znaków ze spacjami.

Wszystkie szczegóły znajdziecie w regulaminie konkursu.

Życzmy powodzenia!


komentarze [213]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 30.08.2021 14:19
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

Pakiet 20 książek otrzymuje: Becia Niedziusiowa

Pakiety po 10 książek otrzymują:bookaholic-in-me, EnBee

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża  - awatar
FioletowaRóża 30.08.2021 18:45
Czytelniczka

Wielkie brawa- to był naprawdę bardzo ciekawy konkurs:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
emilia  - awatar
emilia 31.08.2021 16:15
Czytelniczka

Gratulacje dla zwycięzców!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wesolamamusia  - awatar
wesolamamusia 14.09.2021 23:23
Czytelniczka

Gratulacje!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JanekPiekutowski  - awatar
JanekPiekutowski 16.08.2021 02:00
Czytelnik

Jakim jestem czytelnikiem? Cóż, obawiam się, że nie jestem czytelnikiem. Jestem niczym Biały Królik - wiecznie spóźniony, próbujący nadgonić utracony bezpowrotnie czas. Moim przeciwnikiem nie jest jednak sama istota czasu, lecz książki. Pochłaniają mnie na tyle, że odrywam się od tego, co dookoła, a wkraczam w to, co trzymam przed oczami lub w to, co przebija się do mnie za...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mad2Kat  - awatar
Mad2Kat 15.08.2021 23:48
Czytelnik

Jestem czytelnikiem nadzwyczaj wymagającym, który zalewany falami nowych książek, wyszukuje perełek. Chociaż gusta mam zazwyczaj ściśle określone, poszukuję zawsze czegoś oryginalnego, co zachwyci mnie nie tylko fabułą, ale też stylem pisania. Dlatego odpadają książki, w których bohater co chwilę "wzrusza ramionami" i "przewraca oczami", oraz takie, gdzie logika wydarzeń...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
katixd  - awatar
katixd 15.08.2021 23:46
Czytelniczka

Jakim jestem czytelnikiem...? Tak myślę, że bardzie ciężko mi się określić. Jestem rozwojowa, ciągle odkrywam coś nowego co mnie zachwyci. Niby nie lubię kryminałów, a tu nagle wpada mi coś w ręce od czego oczu nie mogę oderwać i znowu pogłębia się mój problem do jakiego działu z literaturą w księgarni skierować się najpierw. Jestem czytelnikiem z otwartym umysłem,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
GRAKU  - awatar
GRAKU 15.08.2021 23:19
Czytelnik

Czule kartkuję myśli nieuczesane 
Filiżanka kawy paruje nad ranem
Pochłaniająca fikcja ramion celulozowych
W których odbyłem podróż do kresu nocy.

Budzik- niemy świadek codziennych wygibasów
Gdy w poszukiwaniu straconego czasu
Szczotkuję kły nad stronicami
Pełnymi słów gładkich jak aksamit.

Nie poddam się choć półka gnie się
Od tytułów czarno w moim notesie
Czerpię z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
diff86  - awatar
diff86 15.08.2021 23:10
Czytelnik

Jestem czytelnikiem - kundelkiem, podwórkowym mieszańcem, w którego żyłach płynie krew......gorąca - od ludzkich dramatów, trudnych wyborów, przy podejmowaniu których żadna droga nie wydaje się łatwa i słuszna; od stawianych pytań, w świetle których czuję się czasami
mało odważna i niepewna;... słodka - to składnik pochodzący z literatury dziecięcej, do której z wielką...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ava  - awatar
Ava 15.08.2021 22:57
Czytelnik

Bez dwóch zdań należę do czytelnika-wampira. Nie zastanawiając się nad ukrytymi przesłaniami, czy mdłymi aforyzmami; spijam słowa z kartek, by w ekstatycznym uniesieniu przeżywać wraz z bohaterami boleści, smutki, radości i pierwsze miłości. Nie ustanę w poszukiwaniach swoich kolejnych ofiar, a żaden bestseller nie zdoła się przede mną ukryć. Dopadam ich na regałach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LosingHope  - awatar
LosingHope 15.08.2021 22:56
Czytelniczka

Czytelnik wciąż ciekawy nowych wrażeń,
Bo książki potrafią zabrać mnie wręcz w świat marzeń.
Czytam romanse, kryminały, książki obyczajowe,
Na wszystkie gatunki mam otwartą głowę.
Nie oznacza to jednak, że czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce,
Mam ulubionych autorów i tematykę w tym względzie.

Nie stronię również od zakupu do swej własnej biblioteki,
Przeczytanie książek...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
triste  - awatar
triste 15.08.2021 22:54
Czytelniczka

Zdecydowanie jestem typem "oceniam książkę po okładce".

Wiem, wiem - za to stwierdzenie powinnam się smażyć w czytelniczym piekle. Ale co mogę poradzić na to, że z natury jestem estetką i to właśnie piękne okładki zachęcają mnie do czytania?

Czy to zgubne? Oczywiście! Nie raz piękna okładka okazała się być tylko piękną okładką, a treść zawarta w książce wolała tylko o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Magda  - awatar
Magda 15.08.2021 22:50
Czytelniczka

Czasem jestem typową sroką,
Wezmę wszystko, co mi wpadnie w oko.
I choć książek się po okładce nie ocenia,
Ładna oprawa postrzeganie zmienia.
Jestem także typem kolekcjonera,
Czasem mało czytam, a dużo zbieram.
Regał mi się załamuje,
A ja wciąż kupuję i kupuję.
Mam coś także z marzyciela:
Fantazjuję, że w każdej książce odnajdę cząstkę przyjaciela.
Czasem sama dopowiadam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej