10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej

LubimyCzytać
14.10.2020

Dodają skrzydeł, rozbudzają pasje i talenty, wspierają po porażkach. Krótko mówiąc - na zawsze zapisują się w naszej pamięci. Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej, to czas, gdy warto wspomnieć najbardziej inspirujących pedagogów. Wychowawcom młodych pokoleń życzymy wszystkiego najlepszego, a zamiast zwyczajowego kwiatka i czekoladek, do życzeń dołączamy najpiękniejsze cytaty dotyczące nauczycieli i szkoły.

10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej

14 października, czyli Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy w Polsce od 1972 roku. Najpierw został ustanowiony jako Dzień Nauczyciela, a od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzimy go jako Dzień Edukacji Narodowej. 14 października to święto wszystkich pracowników oświaty. Dziękując im za ich tytaniczną pracę, prezentujemy cytaty, pokazujące jak ważna – i niejednokrotnie niedoceniana  – jest rola nauczycieli i wychowawców. Są wśród wybranych przez nas fragmentów cytaty z książek Olgi Tokarczuk, Ludmiły Ulickiej, Janusza Korczaka czy Lucy Maud Montgomery.

Reklama

W serwisie lubimyczytać.pl użytkownicy stworzyli już pokaźną bazę cytatów – aby je poznać, wystarczy wejść w zakładkę „cytaty” i wybrać odpowiednie tagi, np. „nauczyciel”, „szkoła” czy „wychowanie”. Swoje ulubione fragmenty może dodawać każdy zalogowany użytkownik, tym samym powiększając ich bazę.

Zapraszamy także do przeczytania niedawnych artykułów o szkole i nauczaniu, jakie ukazały się na łamach lubimyczytać.pl. Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018 nominowany ostatnio do „nauczycielskiego Nobla”, opowiedział nam o swojej najnowszej książce, zatytułowanej „Szkoła bohaterów i bohaterek”. Justyna Suchecka odpowiadała na pytanie „Czy dzisiejsza młodzież jest straszna?”, a Marcin Waincetel starał się odczarować szkołę i pobudzić dziecięcą ciekawość. Agnieszka Jankowiak-Maik, znana w sieci jako Babka od histy, opisała najlepsze książki o wyjątkowych nauczycielach oraz książki, które mogą zmienić polską szkołę. Warto też przypomnieć sobie obowiązujący Kanon lektur szkolnych.

10 cytatów o nauczycielach i szkole

Mieć właściwego nauczyciela, to jakby drugi raz się urodzić.

„Zielony namiot”Ludmiła Ulicka

Zielony namiot, Ludmiła Ulicka 

Zawsze uważałem, że kształcenie polega na tym, by uczyć prawa do własnego zdania - powiedział Keating.

„Stowarzyszenie umarłych poetów”, Nancy H. Kleinbaum

Stowarzyszenie umarłych poetów Kleinbaum 

Świat byłby lepszym miejscem, gdyby medale przyznawano wspaniałym nauczycielom, a nie żołnierzom, którzy zabijali wrogów na wojnie.

„Wybacz mi, Leonardzie”, Matthew Quick

Wybacz mi, Leonardzie, Matthew Quick

Powiedziała, iż wie, ze jestem nauczycielką - a użyła czasu terazniejszego, co mnie wtedy niezwykle ujęło, ponieważ mój zawód jest kwestią stanu mentalnego, a nie pojedynczych działań.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”, Olga Tokarczuk

Prowadź swój pług przez kości umarłych Olga Tokarczuk

Istota zawodu nauczyciela nie tkwi w wykształceniu, tylko w osobowości, w czymś najbardziej osobistym, w sensie ludzkim najbardziej intymnym; w tym, co tworzy ścisłe więzy międzyludzkie, nawet bez słów i wszelkiej wiedzy: w sztuce kontaktowania się jest ukryta tajemnica sukcesu nauczania i wychowawczego.

„Wychowanie dziewcząt w Czechach” , Michal Viewegh

Michal Viewegh Wychowanie dziewcząt w Czechach 

Wielcy nauczyciele zawsze rozumieli, że ich zadaniem nie jest nauczanie przedmiotu, ale uczenie uczniów.

„Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”, Ken Robinson

Uchwycić żywioł Ken Robinson 

W domu myślą i zajmują się różnymi sprawami, w domu pokoje i sprzęty są dla wszystkich, szkoła myśli tylko o uczniu: każda sala, każda ławka, każdy kącik jest właśnie dla ucznia. Cały czas szkolny nauczyciela dla ucznia.

„Prawidła życia”, Janusz Korczak

Prawidła życia, Janusz Korczak

W każdej istocie tkwią zarodki dobrego, trzeba tylko umieć je odnaleźć. Obowiązkiem nauczyciela jest odszukać je i rozwinąć.

– „Ania z Avonlea” , Lucy Maud Montgomery

Ania z Avonlea, Lucy Maud Montgomery

Nauczyciele, zwłaszcza ci z początkowego etapu nauki, są śmiertelnikami, którzy wykonują zadania godne bogów.

– „Araf”, Elif Şafak

Araf, Elis Shafak 

 

Sami na pewno wiecie, że uczeń wyspany lepiej odpowiada na lekcjach, więc jeśli chodzicie do szkoły, powinniście się zawsze porządnie wysypiać - chyba że doszliście właśnie do najciekawszego fragmentu książki, którą czytacie, bo w takim wypadku powinniście bezwarunkowo czytać do samego rana, a lekcje odrobić byle jak, czyli po łebkach.

– „Akademia antypatii”Lemony Snicket

Wszystkim nauczycielom i nauczycielkom serwis lubimyczytać.pl dziękuje za dotychczasową pracę i życzy wszystkiego dobrego!

Fotografia otwierająca: Monika Kozub

[aj]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Deschain 14.10.2020 22:01
Czytelnik

Cytat o wysypianiu się (ostatni) najbardziej trafia do mojego serca. Wciąż tak mam. Problem w tym, że już nie jestem uczniem a nauczycielem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 14.10.2020 10:25
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd