Festiwal Fabuly w Poznaniu i konkurs na opowiadanie

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.08.2014

Fabuła to przyjemność. Fabuła to kunszt. Fabuła to konieczność.

Festiwal Fabuly w Poznaniu i konkurs na opowiadanie

Potrzeba snucia i słuchania opowieści jest jedną z naszych podstawowych i oczywistych potrzeb. Literatura spełnia ją pierwsza i najpełniej. I to niezależnie od formy: prozy, poezji, dramatu czy scenariusza…

Potrzeba ta łączy czytelników i autorów wyrafinowanych powieści nagrodzonych Noblem oraz widzów i rzemieślników z Hollywood tworzących seriale nagradzane Grammy. Czytelnicy i widzowie to często te same osoby. Bo po fabułę sięgamy, gdy chcemy uciec od rzeczywistości, by sprawić sobie przyjemność albo z innych powodów, i gdy chcemy lepiej tę rzeczywistość i samych siebie zrozumieć.

Dziś nic się tak dobrze nie sprzedaje, jak wielostronicowe powieści, kilkutomowe sagi, reportaże nie w formie gazetowej, lecz książkowej.  Czytamy o wszystkim – o współczesności i historii, innych krajach i fantastycznych światach, o miłości i o śmierci. I nie tylko czytamy, oczywiście. Także oglądamy wersje filmowe i serialowe, gramy w fabularne gry komputerowe. Nawet w wierszach szukamy raczej narratora i bohatera niż poczciwego podmiotu lirycznego.  

Chcemy przy tym, by historia była dobrze napisana, przekonująca i zaskakująca. Cenimy sprawnie wykreowany świat, którego autor potrafi także z przekorą nawiązać do innych opowieści. Lubimy bezinteresowną zabawę na równi z inteligentnym komentarzem do świata, w którym żyjemy, najlepiej by jedno z drugim łączyło się niepostrzeżenie.

I autorzy opowieści starają się spełnić nasze oczekiwania. Wielu potwierdza nasze dobre (lub złe) samopoczucie albo nawet nam schlebia, na co chętnie przymykamy oko. Są tacy, którzy nami mniej lub bardziej skutecznie manipulują. Niektórzy z premedytacją wyprowadzają nas z równowagi.

Z tych wszystkich powodów Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu organizuje Festiwal Fabuły. Po prostu – by posłuchać dobrych opowieści i spotkać się z wybitnymi twórcami. A przy okazji zapytać, co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Z czego czerpiemy przyjemność, nadzieję, pocieszenie, a co nas denerwuje, odrzuca, nudzi. 

Opowieść nie kończy się nigdy… 

PROGRAM:

15.10.2014
g. 18 Scena Nowa: Darek Foks

16.10.2014 
g. 17 Sala Wielka: Janusz Rudnicki i Wojciech Kuczok
g. 19 Sala Wielka: Michał Witkowski
g. 21 Strych: Nocne Czytanie – fragmenty swoich utworów czytają Michał Witkowski i Janusz Rudnicki

17.10.2014 
g. 17 Sala Wielka: Ziemowit Szczerek
g. 19 Sala Wielka: Zygmunt Miłoszewski

18.10.2014 
g. 15 Scena Nowa: Rozstrzygniecie konkursu „Poznań zły”
g. 16 Sala Wielka: Beata Chomątowska
g. 18 Sala Wielka: Andrzej Stasiuk

W programie także: pokazy filmowe, warsztaty, fabuły dla dzieci…

Centrum Kultury ZAMEK zaprasza do udziału w konkursie na opowiadanie kryminalne POZNAŃ ZŁY. 

Organizatorzy czekają na teksty (objętość maksymalnie 15 000 znaków), które nie były dotąd publikowane i których akcja rozgrywa się w Poznaniu (współczesnym, historycznym lub w mieście przyszłości).Termin nadsyłania utworów upływa 29 września 2014. 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Festiwalu Fabuły 18 października 2014.

Regulamin i szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.
 


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gromomir 30.08.2014 02:32
Czytelnik

Chcemy wielkiej, wspaniałej, wciągającej fabuły, wyrazistych, wielowymiarowych bohaterów, zwrotów akcji, zaskakujących dialogów!
.
.
.
I dajemy Wam na to +/- 15 stron (lub 7 programie tekstowym).

Ostatnio wziąłem udział w dwóch konkursach literackich. Rewelacyjnym Fabryki Słów gdzie faktycznie zainteresowała ich fabuła, a nie jakieś durne limity - i dostali ode mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 29.08.2014 14:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post