Zmarł John le Carré, mistrz powieści szpiegowskiej

LubimyCzytać
14.12.2020

W sobotę 12 grudnia 2020 roku zmarł John le Carré. Brytyjski pisarz był autorem powieści szpiegowskich i sensacyjnych, a książki jego autorstwa były wielokrotnie ekranizowane. Na całym świecie jego utwory sprzedano w ponad 60 milionach egzemplarzy. Miał 89 lat.

Zmarł John le Carré, mistrz powieści szpiegowskiej German Embassy London / CC BY 2.0
Reklama

John le Carré był jednym z najważniejszych autorów literatury szpiegowskich. Jego styl charakteryzuje realizm w konstruowaniu fabuły, dbałość o szczegóły i wierność przy opisywaniu pracy wywiadowczej. Szpiegostwo, które przedstawia le Carré, nie jest efektowne i pełne gadżetów, a raczej jest tkaniem misternych intryg i analityczną pracą w zaciszu gabinetów.

O samej pracy tajnych wywiadów pisarz wiedział dużo. Przed rozpoczęciem swojej kariery literackiej, Brytyjczyk pracował w dyplomacji, a także między innymi w Bonn i Hamburgu, jako agent brytyjskich agencji MI5 i MI6. Zdemaskował go Kim Philby, jeden z najsławniejszych podwójnych agentów, pracujący zarówno na rzecz Wielkiej Brytanii, jak i dla radzieckiego NKWD. 

John le Carré – mistrz powieści szpiegowskich

„Jestem kłamcą. Urodziłem się po to, by kłamać. Kształcono mnie na kłamcę i szkolono mnie na kłamcę w środowisku, które kłamaniem zarabia na życie. Kłamstwo praktykuję również jako pisarz”.

– cytat za Adam Sisman, John le Carré. Biografia, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2016, s. 15.

Budzenie zmarłych John le CarreDebiutancką książkę le Carré opublikował w 1961 roku. „Budzenie zmarłych” było zarazem pierwszym tomem przygód George’a Smileya: pracownika brytyjskiego wywiadu, którego w swoim felietonie dziennikarz Bartosz Węglarczyk, sympatyk prozy le Carré'a, nazwał antytezą Jamesa Bonda. W odróżnieniu od agenta 007 Smiley był niski i otyły, jednak w książkach Johna le Carré’a wyrósł na jednego z najlepszych agentów brytyjskich służb. Samemu Smileyowi Brytyjczyk poświęcił dziewięć książek, a ostatnia część, „Szpiegowskie dziedzictwo”, ukazała się na rynku w 2017 roku.

Reklama

Prawdziwy sukces literacki przyniosło mu wydanie trzeciej powieści: „Z przejmującego zimna”. Jej głównym bohaterem jest dowodzący siatką szpiegowską w Berlinie brytyjski agent Alec Leamas, który dostaje delikatne i niebezpieczne zadanie: ma wziąć udział w starannie zaplanowanej akcji przeciwko numerowi jeden wschodnioniemieckiego wywiadu. W 2006 roku tygodnik „Publishers Weekly” uznał „Z przejmującego zimna” za najlepszą powieść szpiegowską wszechczasów.

Druciarz, krawiec, żołnierz, spieg książkaW kolejnych latach John le Carré zasłynął takimi książkami jak „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” (kontynuacja cyklu o George’u Smileyu), „Bardzo poszukiwany człowiek” i „Nocny recepcjonista”. Pierwsza z wymienionych książek ma w serwisie lubimyczytać.pl ponad 1600 czytelników.

Słynne ekranizacje książek Johna le Carré'a

Zdrajca w naszym typie książkaPowieści pisane przez le Carré'a doczekały się wielu ekranizacji. W przygotowaniu niektórych zresztą sam brał czynny udział jako scenarzysta, producent wykonawczy, a nawet w charakterze... aktora. W nominowanym do Oscara „Szpiegu” z 2011 roku, na podstawie powieści „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, można pisarza zobaczyć jako jednego z gości na przyjęciu bożonarodzeniowym, dzięki czemu autor miał możliwość zagrania u boku Gary'ego Oldmana, Colina Firtha i Toma Hardy'ego. Natomiast w ekranizacji „Zdrajcy w naszym typie” z 2016 roku le Carré wcielił się w rolę ochroniarza muzeum w Bernie.

Jedną z najbardziej znanych adaptacji powieści brytyjskiego pisarza jest uhonorowany  Złotymi Globami i nagrodami Emmy serial „Nocny recepcjonista”, w którym główne role zagrali Tom Hiddleston, Olivia Colman i Hugh Laurie.

Reklama

O śmierci Brytyczyka informują najważniejsze światowe media, wspominają go pisarze i artyści. Stephen King nazwał go literackim gigantem, Margaret Atwood stwierdziła, że seria o agencie George Smiley’u stanowi klucz do zrozumienia drugiej połowy XX wieku, a historyk Simon Sebag Montefiore określił go jako tytana brytyjskiej literatury.

John le Carré całe literackie życie spędził zasłaniając się pseudonimem. Naprawdę nazywał się David John Moore Cornwel. Do końca swoich dni był aktywny pisarzem.

17 października 2019 roku, dwa dni przed 88. urodzinami autora miała premierę ostatnia jego książka „Agent Running in the Field” („Agent działający w terenie”) (wydawnictwo Penguin Random House). Polscy czytelnicy będą mogli cieszyć się lekturą w połowie 2021 roku. Powieść, jak większość poprzednich, ukaże się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga - pisze polski wydawca książek pisarza. 

John le Carré zmarł w wieku 89 lat w swoim domu w Kornwalii.

[aj]

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
lewy 29.05.2021 14:53
Czytelnik

Przykra wiadomość która mi umknęła.

Zazdroszczę wszystkim którzy podejdą do le Carre po raz pierwszy. Mało kto zrobił na mnie tak wielkie wrażenie.

Znając z pierwszej ręki wspomnienia prawdziwego szpiega wiem, że le Carre bardzo trafnie opisywał rzeczywistość. No i ten styl i język.
Posłuchajcie wywiadów na Youtube, będzie się Wam lepiej czytało.

Gdzie zacząć?
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Hania Archangielska 02.01.2021 12:16
Czytelniczka

Nie zauważyłam tej smutnej wiadomości w swoim czasie. Bardzo ceniłam powieści Johna Le Carre, to były w gruncie rzeczy wybitne powieści psychologiczne, w których szpiegowski sztafaż tylko podkreślał siłę konfliktów wewnętrznych bohaterów. Najbardziej lubiłam chyba "Szpiega doskonałego". Naprawdę znakomita rzecz. Szkoda, że John Le Carré już niczego nie napisze, na szczęście...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AgaGaga 14.12.2020 18:33
Czytelniczka

Nie czytalam. No to zacznę:-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 14.12.2020 15:58
Bibliotekarz

Smutno, bo to był prawdziwy król powieści szpiegowskiej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
5000lib 14.12.2020 21:47
Czytelnik

A co polecasz?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 15.12.2020 01:40
Bibliotekarz

Z książek, które przeczytałem, a zebrało się ze 20, z pewnością:

Ze śmiertelnego zimna lub: Z przejmującego zimna – jego najlepsza rzecz

Cykl ze Smileyem, należy czytać w tej kolejności:
Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg lub: Szpieg
Jego uczniowska mość
Ludzie Smileya

Z innych:
Mała doboszka
Russia House

Jest ich dużo więcej ale te wg mnie najważniejsze i najlepsze

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguirre 15.12.2020 08:26
Czytelnik

Z przejmującego zimna zostało świetnie zekranizowane: https://www.filmweb.pl/film/Szpieg%2C+kt%C3%B3ry+przyszed%C5%82+z+zimnej+strefy-1965-96555

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 14.12.2020 15:06
Czytelnik

Szkoda

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotr Drwięga 14.12.2020 13:59
Bibliotekarz

Bardzo przykra wiadomość 😥😪. Trochę słyszałem o tym autorze, ale chyba jeszcze nie miałem do czynienia z jego książką. Chyba prędzej z filmem, jednak wszystko jest do nadrobienia. Ten rok jest jakiś dziwny. Tyle znanych osób umiera . . .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 14.12.2020 11:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd