TOP 5 książek Na Dzień Matki

LubimyCzytać
26.05.2020

Dzień Matki to tradycyjnie czas, kiedy możemy podziękować za troskę i miłość, jakie dostajemy od ukochanych mam. To też świetna okazja, by nasze uczucia wyrazić drobnym upominkiem. A co najlepiej podarować mamie? Chwilę odpoczynku i relaksu, spędzoną przy dobrej lekturze! Oto najlepsze prezenty na Dzień Matki – nasze pięć propozycji.

TOP 5 książek Na Dzień Matki

Ałbena Grabowska, „Stulecie Winnych”

Ałbena Grabowska – to nazwisko, które gwarantuje długie godziny spędzone z książką, od której nie można się oderwać! „Stulecie Winnych” to jej bestsellerowa saga o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Popularność książką zapewnił serial telewizyjny, w którym pojawili się tacy aktorzy, jak Jan Wieczorkowski, Piotr Rogucki, Adam Ferency i Kinga Preis.

Saga rozpoczyna się w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej. Przez następnych sto lat śledzimy losy Winnych i jesteśmy świadkami tego, jak dramatyczne losy świata wpływają na ich życie. Całą sagę można kupić w jednym tomie, lub osobno w poszczególnych częściach. Trzytomowy cykl rozpoczyna książka „Ci, którzy przeżyli”, w którym poznajemy Stanisława Winnego, jego dzieci (w tym bliźniaczki Marię i Annę) oraz rodziców – Bronisława i Antoninę. Następny tom – „Ci, którzy walczyli” przenosi nas w czasy II wojny światowej i niełatwego czasu po jej zakończeniu, zaś ostatnia część cyklu – „Ci, którzy wierzyli” to już czasy lat siedemdziesiątych. Ałbena Grabowska mistrzowsko przenosi nas w przeszłość i odmalowuje cały wachlarz uczuć – strach przed nieuniknionym, odwagę by walczyć o siebie, nadzieję na lepsze jutro. To książki małych radości i wielkich wzruszeń.

Yuval Noah Harari, „Sapiens. Od zwierząt do bogów”

Publikacja izraelskiego historyka Yuvala Noah Harariego okazała się międzynarodowym bestsellerem, o którym mówili wszyscy. „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, całościowa historia człowieka (i człowieczeństwa) oraz opowieść o tym, jak podbiliśmy Ziemię, przyniosła autorowi międzynarodowe uznanie, a książę przetłumaczono na 30 języków. W serwisie lubimyczytać.pl oceniło ją ponad 16 tys. użytkowników, wystawiając średnią ocen 8,4.

W czym tkwi sekret powodzenia tej książki? Autor umiejętnie snuje fascynującą historię rozwoju człowieka, poczynając od życia w jaskiniach, a kończąc na locie na Księżyc. Łączy różne perspektywy – biologiczną, filozoficzną, historyczna i kulturoznawczą. Opowiada o niezwykłym sukcesie, który osiągnęliśmy, ale przypomina też odwieczne pytania, które sobie zadajemy. Nie poucza, lecz zachęca do myślenia.

Krótko: arcydzieło współczesnej literatury popularnonaukowej. Must read dla każdego homo sapiens! Moja osobista Biblia – pisze użytkownik Marcin.

Kristin Hannah, „Słowik”

Wszystkie książki tej autorki można polecać w ciemno. Kristin Hannah to mistrzyni pióra, które posłusznie jej słucha i tworzy bohaterów, którzy są tak prawdziwi, jakby żyli naprawdę. Ta amerykańska pisarka stworzyła takie porywające powieści, jak „Wielka samotność”, „Zimowy ogród” i „Nocna droga”, ale dziś polecamy waszej uwadze przede wszystkim książkę „Słowik”. Ponad 13 tysięcy ocen w serwisie lubimyczytać.pl wystawiło jej średnią ocenę 8,3, a dodatkowo publikacja ta zdobyła tytuł Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

Reklama

Bohaterkami „Słowika” są dwie siostry – Isabelle i Vianne. Choć łączą je więzy krwi, dzieli je prawie wszystko. Gdy armia niemiecka wkracza do Francji, obie obierają inną strategię, by przeżyć czas wojennej zawieruchy. Młodsza, nieposkromiona Isabelle dołączy do ruchu oporu nie zdając sobie sprawy, jak wiele tym ryzykuje. Starsza, dojrzalsza Vianne będzie musiała przejąć rolę głowy rodziny, gdy jej mąż zostanie zmobilizowany, a do jej domu wprowadzi się niemiecki żołnierz…

„Słowik” to książka, która na pierwszym planie stawia kobiece bohaterki, dzięki czemu jesteśmy w stanie poznać obraz wojny widziany oczami kobiet, a nie mężczyzn. One również były waleczne i zdeterminowane, choć ich problemy nie wiązały się z walką na froncie. Kiedy kończy się lojalność, a zaczyna zdrada? Jaką cenę trzeba zapłacić, by uratować bliskich?

Alek Rogoziński, „Teściowe muszą zniknąć” 

Delikatny uśmiech, stłumiony chichot, a może śmiech w głos? Niezależnie od tego, jak nasze mamy reagują na zabawne książki, oto tytuł, który warto im podsunąć, bo Alek Rogoziński dobrze wie, jak rozbawić czytelnika. „Teściowe muszą zniknąć” to opowieść o dwóch matkach, które – choć różne jak ogień i woda – muszą połączyć siły w walce o dobro swoich dzieci. Kazimiera jest bogobojną słuchaczką Radia Święta Jadwiga, a Maja to kobieta wyzwolona, regularnie biorąca udział w Marszach Równości. Choć najchętniej by się pozabijały, muszą trzymać nerwy na wodzy – przecież do odnalezienia jest rodzinny skarb, poszukiwany od ponad 200 lat! Z ich spotkania wyniknie cała komedia pomyłek. Trup, porwanie i tajemnica, kataklizm goni kataklizm, głównych bohaterów gonią gangsterzy… „Teściowe muszą zniknąć” to wciągająca intryga, język, przywodzący na myśl książki Joanny Chmielewskiej i duża dawka humoru.

Dla tych którzy jeszcze nie czytali książek Alka, myślę, że ten tytuł będzie dobrym rozpoczęciem przygody. A dla wiernych czytelników, będzie to uczta kryminalna z dodatkiem humoru, do jakiego autor nas już przyzwyczaił – ocenia użytkowniczka Marta.

Przemysław Semczuk, „Cyklon”

Przemysław Semczuk przyzwyczaił już swoich czytelników do książek na faktach, które powstają w oparciu o godziny spędzone w archiwach. Najnowsza powieść pisarza to fikcja literacka, choć u jej korzeni leży historia prawdziwej rodziny. Autor poznał jej losy przygotowując kilka lat temu artykuł do jednego z tygodników; później okazało się, że na podstawie tekstu powstanie serial. Do realizacji jednak nie doszło, a historia ta dojrzewała w autorze, by w końcu zostać inspiracją do powstania trzystustronicowej książki obyczajowej wywołującej w czytelniku napięcie jak najlepszy thriller.

Reklama

O fabule „Cyklonu” lepiej nie mówić za wiele, by nie zepsuć przyjemności stopniowego zanurzania się w opowieść o dwóch (nieznających się wcześniej( siostrach, które na stypie będą stopniowo odkrywać losy swoich przodków. Wiele zdradza sama okładka, na której widać symbol nazistowskich Niemiec – okazuje się, że sekrety ich rodziny sięgają w mroczną przeszłość… Jakie błędy przeszłości odcisną piętno na naszych potomkach? Jak zachować przyzwoitość, gdy trzeba walczyć o przetrwanie? I w końcu – co stanowi o naszej tożsamości? „Cyklon” to książka dla wszystkich, którzy lubią opowieści, w których trupy wypadają z szafy… Ostrzegamy: po rozpoczęciu czytania od tej książki trudno się oderwać!

Dodajcie swoje propozycje!

Jakie książki należą do ulubionych lektur waszych mam? Podzielcie się tytułami w komentarzach i podpowiedzcie innym użytkownikom, jakie jeszcze powieści, albumy czy książki można podarować na Dzień Matki!

Wszystkim mamom składamy najlepsze życzenia z okazji ich święta!

[ec]

Reklama

komentarze [12]

Sortuj:
1015
140
27.05.2020 10:40

Moja mama uwielbia Danielle Steel. Odkąd sięgam pamięcią jej książki zawsze leżały przy mamy łóżku.
Nie mogę jej przekonać do cykli. Nie znosi gdy książka ciągnie się kilka tomów, mówi, że woli obejrzeć serial ... szkoda


55
0
27.05.2020 09:36

Ulubiona książka mojej mamy oraz ekranizacja jej to "Przeminęło z wiatrem"
Margaret Mitchell. Z współczesnych autorów spodobały jej się powieści Elene Ferrante zwłaszcza cykl "Genialna przyjaciółka"


324
21
24.06.2020 19:42

Poluje na Genialna przyjaciółkę w bibliotece. Serial jest genialny.


869
397
26.05.2020 20:19

Najlepsze życzenia dla wszystkich Mam!


2241
217
26.05.2020 14:04

Z wymienionych dla mnie tylko Rogoziński, ale już go mam. "Sapiens ..." też mogło by być.
A marzą mi się, z tych nowszych i tych, co lada moment się ukażą:
Przeżyć - Elizabeth Revol
Oddaj albo giń - Olga Rudnicka
Zagadka drugiej śmierci - Karolina Morawiecka
Głodnemu trup na myśli - Iwona Banach
Wszystko przez krasnala - Małgorzata Kursa
Las i ciemność – Marta Matyszczak
...

więcej

199
175
26.05.2020 20:36

Rety! Nowa Matyszczak! Nowa Morawiecka! a ja nie wiedziałam... no to mam czego wyczekiwać :-)


2241
217
01.06.2020 17:02

Morawiecka- prawdopodobnie jesienią. Matyszczak chyba wcześniej. Obie panie informują na bieżąco na FB 😆


4819
359
26.05.2020 13:20

Wszystkim Mamusiom STO LAT!
Ja od swoich dzieci dostałam "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej. A ponieważ jestem świeżo po obejrzeniu filmu, mam nadzieję na ciekawą i intrygującą lekturę.
Serdeczne dzięki.
Z wymienionych powyżej pozycji zalegają u mnie na półce "Słowik" i "Wielka samotność" Kristin Hannah, kupione w pakiecie. Też mam duże oczekiwania...

więcej

405
132
26.05.2020 13:42

Właśnie kończę Beksińskich, szykuj się na ucztę! :)


2841
682
27.05.2020 17:07

Beksińscy to świetny wybór.


4040
3800
26.05.2020 11:49

Ja mojej Mamci już złożyłem życzenia.Laurka ,a mama czyta teraz Odchodzić.


2783
4
26.05.2020 08:57

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd