Zimowy ogród

2019-09-04
2014-04-02
Data 1. wydania:
2014-01-01

W ostatnim czasie wszyscy musieliśmy sobie przypomnieć, jakie tragedie niesie ze sobą wojna. Niektóre zniszczenia, które powoduje są widoczne gołym okiem, ale jest też wiele tragedii, których nie widać. Często dzieją się w głowach ludzi, ofiar wojny. Takie osoby, jeśli przeżyją, pozostają z traumami, które często ciągną się za nimi do końca życia. Anja, matka głównych bohaterek tej książki, za sprawą wojny i przeżytych doświadczeń stała się zimna i niedostępna. Tak jakby jej dusza zamarzła podczas najzimniejszej i zarazem najtragiczniejszej zimy w historii Leningradu. Jeśli ktoś chciałby skruszyć ten lód, musiałby się cofnąć do tego mrocznego okresu i ożywić wspomnienia, które zastygły głęboko w pamięci… i w zimowym ogrodzie.

W USA, w stanie Waszyngton, nad niewielką rzeką mieści się sad owocowy o rosyjsko brzmiącej nazwie Biełyje Noczi. Prowadzi go starsze małżeństwo: on, pełny energii, ciepły i towarzyski oraz ona, zimna, tajemnicza i zamknięta w swoim świecie. Evan i Anja mają dwie córki: Meredith i Ninę, które różnią się od siebie całkowicie, ale obie są silnymi i pewnymi siebie kobietami. Mimo że mieszkały z matką, praktycznie jej nie znały i nie nauczyły się jej kochać, bo tej miłości nigdy nie dostały. Gdy dni ich ojca są policzone, prosi on swoją żonę, by opowiedziała córkom pewną bajkę. Nie jest to jednak zwykła bajka, tylko przejmująca opowieść, historia z dawnych czasów. O czym ona będzie? Jakie sekrety kryje ta rodzina? Czy córki, które nigdy nie zaznały uczuć ze strony matki, będą umiały ją na nowo poznać i pokochać?

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Kristin Hannah i mam nadzieję, że nie ostatnie. „Zimowy ogród” wciągnął mnie w tajemniczą historię rodziny, która na nowo staje się rodziną. Na początku autorka ciekawie i realistycznie nakreśliła postacie obu córek na podstawie codziennego życia, jakie prowadzą. Na tyle można było je polubić, że już podczas pierwszego smutnego wydarzenia łezka kręciła się w oku. Prawdziwe emocje jednak dopiero miały nadejść. Póki co autorka świetnie przygotowała grunt na główny wątek powieści, czyli poznawanie się matki i córek. Anja to najbardziej wyrazista postać książki. Ta zimna i nieczuła rodzicielka wydaje się nie być człowiekiem, tyle potworem. Czytelnik, podobnie jak jej córki, które dziesiątki lat nie otrzymały od niej ani grama uczuć, jest więc zaskoczony każdym, nawet najmniejszym gestem z jej strony. Autorka po mistrzowsku rozwija ten wątek, który w pewnym momencie przeistacza się w bajkę, a w zasadzie w mroczną historię sprzed lat. To w zasadzie całkiem osobna opowieść, dramat wojenny pisany z dbałością o każdy szczegół. Kolejne wydarzenia chwytają za serce i jednocześnie mrożą krew w żyłach, bo autorka nie szczędzi opisów brutalnych, ukazujących wojnę taką, jaką jest: śmierć, głód, upadek społeczeństwa. W pewnym momencie domyślałem się już zakończenia tej historii i sądziłem, że nic mnie nie zaskoczy, a jednak zakończenie mnie zszokowało. Trudno było nie wczuć się w tą historię, więc i trudno było nie uronić choćby łezki smutku albo łezki szczęścia. Książka jest spójną całością i nie pozostawia miejsca na domysły. Kristin Hannah spina klamrą historię i kończy ją w sposób chwytający za serce. Zakończenie można pochłonąć w jedną chwilę, ale książka ma też długie fragmenty tak monotonne, że ciężko przez nie przebrnąć i to jest w zasadzie jedyny minus, który zauważyłem.

„Zimowy ogród” to lektura niełatwa, bo zmusza do refleksji i zabiera w podróż przez mroczny szlak tajemnic ukrytych w jednym człowieku. Odkrywanie tych sekretów było dla mnie niezwykle ciekawe, a główna bohaterka na tyle fascynująca, że długo pozostanie w pamięci. Autorka bardzo realistycznie scharakteryzowała postaci, przejmująco opisała dramat zwykłych ludzi podczas wojny, a przy tym zadbała, żeby zaskoczyć czytelnika na finiszu. Niektórzy mówią, że ta książka jest smutna i wyciska łzy. To prawda, ale uważam, że niesie ze sobą też pozytywne przesłanie o tym, że każdy, nawet najtwardszy lód albo skorupę, która powstała po traumatycznych przeżyciach, można skruszyć i wydobyć uczucia, które się pod nią kryją. Polecam „Zimowy ogród” nie tylko na długie zimowe wieczory!

Ocena: 8,4/10

Typowa dobra pozycja Kristin Hannah. Tylko końcówka ble.

Typowa dobra pozycja Kristin Hannah. Tylko końcówka ble.

Bardzo wzruszająca opowieść. Skłaniająca do refleksji. Dobrze napisana, nie można się od niej oderwać.

Nie wiem co napisać. ostatnie rozdziały wycisnęły dużo łez. często zastanawiałam się co bym zrobiła jako matka, będąc na miejscu główniej bohaterki.
książka, która zostanie na długo w głowie i sercu.

Piękna opowieść o sile kobiet, o miłości, o przebaczeniu, o ranach, które nosimy.

Polecam.

książka, która zostanie na długo w głowie i sercu.

Polecam.

Zadziwiająco dobra, wciągająca a jednocześnie zatrważająca książka. Przeczytałam jednym tchem. Dla mnie morał to fakt, że życie jest kruche ale jednocześnie nie mamy pojęcia jak wiele możemy znieść, zanim tego nie doświadczymy. Polecam przeczytać każdemu, kto myśli że stracił sens, kto myśli że ma w trudne życie... po zakończeniu lektury , gwarantuje oświecenie jak cudownym darem jest życie. Jestem drugim pokojeniem które nie zna oblicza wojny i oby każde następne tez go nie poznały.

Była jednocześnie wciągająca i wkurzająca, a amerykańskie zakończenie zepsuło całokształt.

Książka dobra, może nawet bardzo dobra. Pochłonęła mnie całkowicie, chciałem się dowiedzieć jakie sekrety skrywa jedna z bohaterek. Przeszłość była odkrywana powoli, co wzmagało ciekawość. Może odrobinę zmieniłbym zakończenie, ale nawet z obecnym polecam! :)

Bardzo taka sobie.

Bardzo taka sobie.

Kristin Hannah znów mnie oczarowała 🤗💚. No dobra, może nie od samego początku, tak jak to było w przypadku "Słowika", ale po kilkudziesięciu stronach dałam się wciągnąć magii i tajemnicy płynącej z kart tej epickiej powieści i przepadałam...
Zahipnotyzowała mnie poruszająca bajka, którą opowiada Anya Whitson swoim dwóm dorosłym już córkom - Meredith i Ninie; bajka, która zaczęła się dawno temu i która nigdy się nie skończyła... Ta opowieść to historia wielkiej miłości, która ma swój początek w mroźnym Leningradzie czasów II wojny światowej, a finał we współczesnej Alasce.
✨Meredith - zajmuje się domem i rodzinną firmą, Nina - jest znaną fotoreporterką, jeżdżącą po świecie i robiącą karierę. Siostry, w obliczu śmierci ukochanego ojca, stają przed koniecznością opieki nad matką, o której tak na prawdę niewiele wiedzą. Matka, zawsze niedostępna i oziębła, od dzieciństwa szczędząca córkom ciepła i miłości, nie potrafi się z nimi porozumieć. Jedyne chwile kiedy rozmawiają, dzięki którym mogą choć przez chwilę być z nią naprawdę to te, w których matka snuje swoją opowieść...
✨Ta opowieść ma niezwykłą moc, daje zrozumienie i oczyszczenie. To dzięki niej siostry poznają niełatwą i bolesną przeszłość swojej matki, próbują zrozumieć przyczyny trudnej relacji, jaka ich łączy.
✨"Zimowy ogród" to przepiękna, wielowątkowa, niezwykle wzruszająca i intymna opowieść o miłości, stracie i wojnie; o traumach, z którymi musimy żyć, pomimo wszytko. To też opowieść o przebaczeniu i akceptacji tego, co przyniesie los.
✨Ta powieść chwytająca za serce, która niesie ogromny wręcz ładunek subtelnie dawkowanych emocji. Przygotujcie sobie zapas chusteczek🤧, bo łzy wzruszenia Was nie ominą.
Gorąco polecam ❤️.

audio - świetnie Magdalena Schejbal
Piękna, wzruszająca, niepokojąca ale i wciągająca od pierwszych stron.
To moja druga książka, która pokazuje bestialstwo Stalina głodzenie własnego narodu i okrucieństwo wojny w oblężonym Leningradzie. To co ludzie musieli przejść, żeby przeżyć jest nie do uwierzenia.

audio - świetnie Magdalena Schejbal
Piękna, wzruszająca, niepokojąca ale i wciągająca od pierwszych stron.