Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?

Tłumaczenie: Anna Binder
Wydawnictwo: Feeria Science
The Wonder of Birds: What They Tell Us about Ourselves, the World, and a Better Future
ptaki, przyroda, natura
Natalia

Fascynujący wgląd w niezwykły świat ptaków i to, jaki wkład wnoszą w nasze życie. Ptaki to jedyne z dzikich stworzeń, z którymi łączą nas tak wyjątkowe relacje. Są praktycznie wszędzie, towarzyszą nam na każdym kroku, a my uwielbiamy je obserwować, słuchać ich śpiewu, karmić je, a nawet z nimi rozmawiać. Ptaki, jak twierdzi Jim Robbins, szczególnie wzmacniają naszą więź z otaczającym światem.

Ta książka nie jest zwykłym zbiorem informacji o kolejnych gatunkach ptaków, to wciągające i dające do myślenia opowieści, w których rzetelną wiedzę ubarwiają anegdoty.

Czy wiedzieliście, że:
- kruki tworzą społeczności kierujące się podobnymi zasadami jak nasze, a te z nich, które mają wielu sprzymierzeńców, odznaczają się wyższym statusem i cieszą się szczególnymi prawami,
- gawrony potrafią na kilka lat zapamiętać twarz człowieka, który wyrządził im krzywdę - bądźcie więc dla nich mili,
- gołębie rutynowo wypadają lepiej niż ludzie w teście Eysencka,
- sikorki porozumiewają się w sposób uważany przez naukowców za najbardziej wyrafinowany język w świecie zwierząt,
- kury są czczone w wielu kulturach jako symbol płodności, a koguty - męskości,
- afrykańska szara papuga potrafi liczyć do sześciu.

Oto wielobarwny świat, wart naszej szczególnej uwagi i ochrony.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Science, 2018

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Vemp | 2019-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Bardzo fajna pozycja. Czyta się lekko i z zaciekawieniem. Dowiedziałam się wielu świetnych rzeczy, o których nie miałam pojęcia albo miałam pojęcie szczątkowe.

Ostatnie dwa rozdziały już trochę mi się dłużyły, bo książka do cienkich nie należy i jest tam cała masa tekstu, ale dałam radę i bardzo się cieszę.

Trudny był dla mnie rozdział, a właściwie dwa - Od jaja do stołu. Opisane są tam warunki bytowe ptaków, przeznaczonych na pokarm. Opis jak są zabijane... Do osób wrażliwych - możecie tę część pominąć, chociaż ten rozdział o emu już taki straszny nie jest. Ja jednak uważam, że mimo ciężkiego serca, które miałam podczas czytania o kurach to dobrze, że przez to przebrnęłam, bo i taką brutalną rzeczywistość trzeba poznać.

Bardzo polecam! Książka zawiera mnóstwo interesujących informacji, opisów doświadczeń albo wydarzeń z historii z udziałem ptaków, a pisana jest naprawdę przystępnym językiem.

Netti | 2018-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Bardzo wciągająca opowieść o ptakach. Napisana lekko, z dużą garścią informacji. Spędziłam przy niej bardzo przyjemne chwile.

Tinkerbelle | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Jedna z najfajniejszych książek o ptakach jaką czytałam. Każdy rozdział można czytać niezależnie od innych. Dużo wiedzy podanej w bardzo przystępny sposób. Są informacje, które powielają się z innymi książkami, ale nic a nic to nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z lektury.

Moreni | 2018-06-27
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: maj 2018

Jak wiadomo, ekoliteratura ptakami stoi – gdybym miała wnioskować po swoich osobistych obserwacjach, to co najmniej 60% książek wydawanych w tym nurcie jest właśnie o ptakach. W sumie mnie to nie dziwi, podglądanie ptaków stało się ostatnio bardzo modnym hobby, a jeśli kogoś nie stać na wojaże po świecie w celu uganiania się za co bardziej egzotycznymi okazami (lub nie ma tyle samozaparcia, żeby zarywać noce w celu obserwacji, powiedzmy, sów), to przynajmniej sobie o nich poczyta. Jednak nie opisywanie egzotycznych gatunków jest celem Jima Robbinsona (choć i od tego nie stroni).

„Zadziwiający świat ptaków” miał nam bowiem przybliżyć ptaki jako kolektyw, wskazać ich rolę i zasługi dla świata. Aby to jakoś usystematyzować, autor podzielił swoją książkę na cztery sekcje tematyczne o klarownych tytułach: „Co ptaki mówią nam o świecie przyrody?”, „Ptasie dary”, „Poznawanie siebie dzięki ptakom”, „Ptaki i nadzieja na lepszą przyszłość”. W każdej sekcji zaś umieścił kilka felietonów o...

Michał Kucharski | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Wiedzieliście że ptaki mają bardzo dużo wspólnego z dinozaurami? Najnowsza książka, której autorem jest Jim Robbins dostarcza bardzo dużo ciekawostek i historii o ptakach ❤️ Serce malutkiego kolibra potrafi bić 1250 razy na min. Kury mają zdolności rozumienia w pewnych aspektach większe niż dwuletnie dziecko 🤓 W jaki sposób ptaki porozumiewają się lecąc w stadzie? Dlaczego sikorki mają najbardziej wyrafinowany język w świecie zwierząt? Polecam każdemu miłośników przyrody <3

książek: 2007
Monka | 2018-04-22
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Czy wiecie, że afrykańska szara papuga potrafi liczyć do sześciu, gołębie rutynowo wypadają lepiej niż ludzie w teście osobowości Eysericka, a gawrony potrafią na kilka lat zapamiętać twarz człowieka, który wyrządził im krzywdę? Ja już wiem :-) Te i inne ciekawostki, pochodzące ze świata ptaków, wyczytałam w książce Jima Robbinsa. To bardzo interesująca lektura. Nie sądziłam, że aż tak mnie pochłonie. Sama książka jest przepięknie wydana, a świat ptaków ukazany w niej jest kolorowy, ciekawy i fascynujący. "Oto wielobarwny świat, wart naszej szczególnej uwagi i ochrony." Myślę, że warto poświęcić kilka wieczorów i poznać "Niezwykły świat paktów". Ta książka to nie jest nudny zbiór informacji na temat poszczególnych gatunków, to niezwykle interesująca oraz zmuszająca do myślenia opowieść oparta na rzetelnej wiedzy. Dodatkową jej atrakcją są liczne anegdoty. Autor opisuje zwyczaje między innymi kolibrów, pingwinów cesarskich, orłów bielików, gawronów, sikorek, słowików itd. Pisząc o...

czytamiogladam | 2018-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Nigdy bym nie przypuszczała, iż książka o ptakach mogłaby być aż tak wciągająca. Kiedy decydowałam się na recenzję tej powieści, miałam dość mieszane uczucia. Z jednej strony zarówno tytuł, opis jak i sama szata graficzna przyciągała mnie do siebie, z drugiej zaś w głowie kumulowały mi się pytania: czy to rzeczywiście jest książka dla mnie?

Autor - Jim Robbins - zabiera nas w świat różnych gatunków latających stworzeń. Zaczynając od tych najmniejszych jak kolibry a kończąc na przepięknych orłach bielikach czy nawet pingwinach cesarskich. Poznajemy ich świat z perspektywy różnych specjalistów, którzy na przestrzeni lat wyspecjalizowali się w różnych dziedzinach i aspektach życia ptaków.

Podczas lektury tej powieści wielokrotnie łapałam się za głowę. Jak my ludzie, mogliśmy do takiego stanu doprowadzić? Dlaczego spowodowaliśmy praktyczne wyginięcie np. sępów czy wspomnianych już orłów bielików? To jest naprawdę wstrząsające. Autor jedynie nakreśla te kwestie a od nas samych zależy...

czytanienaplatanie | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Jak wiele mamy wspólnego z ptakami i ile im zawdzięczamy? W jaki sposób, dzięki nim, możemy poznawać otaczającą nas przyrodę i doskonalić nowoczesne technologie? „Zadziwiający świat ptaków” Jima Robbinsa to wciągająca opowieść o małych przyjaciołach, którzy jak nikt inny potrafią wywołać uśmiech na naszej twarzy. Fascynujemy się ich lotem, podpatrujemy jak wyszukują najlepsze ziarna w karmniku i uwielbiamy gdy budzą nas swoim śpiewem z rana. Książka zaskakuje ilością barwnych ciekawostek i faktów o ptakach, ubranych w przyjemny, często humorystyczny sposób. Czytałam ją z prawdziwą przyjemnością i na pewno do niej wrócę.
„Gdzie są ptaki, tam jest nadzieja” Mehmet Murat Ildan