Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?

Okładka książki Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych? Jim Robbins
Okładka książki Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?
Jim Robbins Wydawnictwo: Feeria Science nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Wonder of Birds: What They Tell Us about Ourselves, the World, and a Better Future
Feeria Science
2018-04-04
2018-04-04
Anna Binder
ptaki przyroda natura

Książka została napisana lekkim językiem. Bardzo pasuje do popołudniowej kawy. Dla tych, którzy uwielbiają ptasie klimaty książek takich jak "Rzecz o ptakach" (Noah Strycker) czy "Krzyk morskich ptaków" (Adam Nicolson) polecam zajrzeć także do tej pozycji :)
Dodam że napawa nadzieją na lepsze jutro dla naszych skrzydlatych przyjaciół, w szczególności ostatnie dwa rozdziały <3

Dodam że napawa nadzieją na lepsze jutro dla naszych skrzydlatych przyjaciół, w szczególności ostatnie dwa rozdziały...

Mam mieszane uczucia - nie podoba mi się łączenie biologii z duchowością. Może i jeszcze nie odkryliśmy wszystkiego, ale ptaki to... tylko i aż ptaki. Trochę za dużo w tej książce filozofii jak dla mnie, ale i tak warto ją przeczytać, by dowiedzieć się więcej o tych stworzeniach i ich zdolnościach.

Zadziwiający Świat Ptaków to książka o roli ptaków w życiu ludzi. Naszpikowana historyjkami, legendami, odniesieniami kulturowymi, sposobami wykorzystywania ptaków do różnych celów. Nie jest to książka naukowa, nie polecam osobom zainteresowanym ptasią tematyką, choć można w niej znaleźć kilka ciekawych fragmentów (np. o żołnach). Warto wspomnieć, że Jim Robbins jest dziennikarzem, pasjonatem polowań na ptaki, o czym chwali się w książce:
"Ja też jem (...) ptaki, które zabijam na polowaniu, ale prawdziwą wartością dla mnie nie jest ich mięso. Ptaki pomagają mi utrzymać związek z dziką przyrodą - dzięki nim (...) mogę ponownie zmienić się w drapieżnika z wyostrzonymi zmysłami, doświadczać zwierzęcej, w dużej mierze zapomnianej części siebie i znów w pełni odnaleźć się w dzikiej naturze, co jest zbyt rzadkim doświadczeniem w naszym współczesnym świecie".

Zaskakujące (nomen omen) jak łatwo można wciskać ludziom pseudonaukę. "Zaskakujący świat ptaków" jest książką zwodniczą - pięknie napisana, ładnym językiem - lekkości pióra autorowi nie sposób odmówić. Szkoda tylko, że cała ta pozycja nasycona jest błędami i przeinaczeniami. Autor pisze często o czymś, o czym nie ma bladego pojęcia, a co jest pseudonauką czystej wody. Jak można napisać (w rozdziale o stadach szpaków),że "oko ptaka jest splątane kwantowo z polem magnetycznym ziemi", albo że ptaki rzeczywiście stosują telepatię?! Wstyd, że dziennikarz popularyzujący naukę i pisujący do takich stron i czasopism jak Audubon jest do tego stopnia naukowym ignorantem. Wplata gdzieś wątki, o których nie wie zupełnie nic i jeszcze wprowadza czytelnika w błąd. Przy tym, przez całą lekturę narzuca jakąś swoją dziwną filozofię panpsychizmu. Rozumiem, że ptaki i przyroda wprawiają w natchnienie i budzą podziw, ale Robbins jest ze swoją ideologią wyjątkowo natarczywy i, znów podkreślę, promuję pseudonaukę. Jakby tego było mało, mężczyzna, choć kreuje się na miłośnika ptaków, namiętnie na nie poluje, a myślistwo przedstawia jako sztukę. Dosłownie taki fragment można znaleźć w rozdziale "Od jaja do stołu". Książka Robbina jest szkodliwa i sprawia jedynie pozory naukowości. Ponadto, wszystkie rzeczy, o których pisarz napomyka można znaleźć w innych, znacznie lepszych publikacjach o ptakach, które podchodzą do tematu merytorycznie i fachowo, a jednocześnie są przystępne. Niech za przykład posłużą "Geniusz ptaków" J. Ackerman, "Rzecz o ptakach" N. Stryckera, "Jej Wysokość Gęś" J. Karczewskiego. Jest tego jeszcze więcej i każda lepsza od tego gniota.

Bardzo ciekawa książka o ptakach i ludziach, o relacjach łączących te dwa gatunki.
Robbins zbiera mnóstwo informacji w jedną dość obszerną publikację, przedstawia ciekawostki o wielu ptakach począwszy od szpaków, poprzez kanarki, na sokołach kończąc.
Polecam każdemu, kto interesuje się ornitologią, ale także każdemu kto nie jest obojętny na los naszego środowiska.
Bo dlaczego ptaki wymierają (podobnie jak pszczoły, trzmiele czy wiele innych gatunków zwierząt)? Z własnego widzi mi się? Nie... Z powodu niezaprzeczalnej ingerencji ludzi w środowisko naturalne, niszczenie nisz ekologicznych.
Ta książka pozwala inaczej spojrzeć na świat ptaków. Zachwycić się nimi. Pozwala zmienić myślenie.

Bo...

Piękna książka, ale i bardzo smutna. Autor w kolejnych rozdziałach przedstawia naprawdę fascynujący świat ptaków, różnorodny, barwny, niesamowity, ale jednocześnie zawsze stara się udowodnić jak bardzo ptaki są pożyteczne dla człowieka, jak są przydatne, opisuje sposoby ich wykorzystania.
Tak jakby istnienie ptaków było dopuszczalne tylko dlatego, że są po coś potrzebne człowiekowi, użyteczne dla człowieka. Autor przyznaje tez, że lubi polować na ptaki i je zjadać, i uważa to za coś oczywistego, bo przecież ptaki, według niego są dla człowieka. Nie są samoistnym światem, rodzajem piękna, bogactwa natury, ale po prostu dodatkowym użytecznym zasobem, do wykorzystania.

Poczatkowo bardzo ciekawa, jednak w drugiej części już miałam wrażenie, ze autor powtarza swoje tezy, pisząc wciąż o tym samym, tylko innymi slowami.

Nie jestem fanką ptaków, ale pomyślałam: "A może nauczę się czegoś nowego". I tak właśnie się stało. Autor książki miejscami ze zbyt wielkim (jak na mój gust) entuzjazmem wypowiada się na temat ptaków i ich - niemalże - nadprzyrodzonych mocy, ale porusza bardzo wiele różnorodnych tematów związanych nie tylko z ptakami jako takimi, ale też z ochroną środowiska, zamianami zachodzącymi na naszej planecie, zagadnieniami dotyczącymi rozwoju czy psychologii ludzkości.
Można się dowiedzieć szeregu ciekawostek na temat wielu gatunków ptaków (największe wrażenie zrobiły na mnie bodaj informacje na temat kolibrów),ich migracji, sposobów żywienia, orientacji w terenie, przystosowań do niekorzystnych warunków środowiskowych itp., ale również ciekawostek na temat tego, jak wygląda życie w różnych odległych miejscach czy z jakimi problemami borykają się ludzie, o których normalnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli (bo są rzeczy, o których zwyczajnie się nie mówi).
Serdecznie polecam każdej osobie ciekawej świata i mechanizmów nim rządzących.

Antropomorfizacja.

Antropomorfizacja.

Autor wędruje w ostępy, poświęca tysiące godzin na obserwacje, wertuje publikacje naukowe, sam prowadzi badania i przemienia to wszystko w fascynującą historię kryjącego się w listowiu ptactwa.

• Zwierzęta
  • Ptaki
  • Przyrodnicze
  • Przyroda
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?