Ukryty geniusz zwierząt

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- Warum Wale Fremdsprachen können und andere erstaunliche Erkenntnisse über die geheimen Fähigkeiten der Tiere
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2019-04-11
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-11
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381690690
- Tłumacz:
- Bartosz Nowacki
- Tagi:
- Bartosz Nowacki
Wieloryby, mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia.
Czy wiesz, jak bardzo inteligentne są zwierzęta?
Kto by pomyślał, że ośmiornice są obdarzone osobowością, pszczoły tworzą mapy topograficzne okolic ula, a szympansy potrafią gotować? Zwierzęta nie tylko myślą, lecz także planują, przewidują przyszłość i wyobrażają sobie, co dzieje się w umysłach innych. Badania nad ich inteligencją przynoszą zdumiewające odkrycia, a w nauce dokonuje się właśnie głęboka przemiana.
Katharina Jacob autorka "Ukrytego geniuszu zwierząt", łączy porywające opowieści o nieznanym świecie zwierząt, z prezentacją najnowszych wyników badań naukowych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Od dziś na geniusza mówcie „ptasi móżdżku“
O tym, że człowiek jest najbłyskotliwszym ze stworzeń chodzących po ziemi, wiemy chyba wszyscy. Przekonani o własnej wyższości nad innymi gatunkami, możemy okazać się niestety całkowitymi ignorantami, niedostrzegającymi tego, jakie bogactwo różnorodności kryje w sobie świat zwierząt. Książka Kathariny Jakob próbuje zmierzyć się z popularnymi mitami dotyczącymi inteligencji bezkręgowców, ptaków czy niektórych ssaków. Czy gołębie bądź wrony faktycznie posiadają maleńkie, ptasie móżdżki? Kiedy przeczytacie o ich dokonaniach, z całą pewnością zmienicie zdanie.
„Ukryty geniusz zwierząt” doskonale wpisuje się w nurt książek popularnonaukowych, adresowanych do szerszego grona odbiorców, pragnących przybliżyć sobie mniej znane fakty ze świata roślin i zwierząt w sposób prosty i przystępny, bez zbędnej terminologii. Z tego względu pozycja może nieco rozczarować czytelników lepiej obeznanych z tematem. Natomiast dla osoby dopiero zgłębiającej tajniki przyrody będzie świetną rozrywką, dostarczającą przy okazji mnóstwo cennej wiedzy.
Autorka koncentruje swoje poszukiwania wokół kilku wybranych gatunków. Skupia się na kaszalotach, gołębiach i krukach, psach czy ośmiornicach. Przytacza ogromną liczbę eksperymentów, które świadczą o tym, iż nasi skrzydlaci przyjaciele świetnie rozpoznają kształty, zaś psi towarzysze lepiej odgadują nastroje swoich właścicieli niż przedstawiciele z gatunku człekokształtnych. Badaczka zastanawia się również nad znaczeniem pszczelego tańca czy dźwięków wydawanych przez nieświszczuki. Czy sposób, w jaki te gatunki się komunikują, sprawia, że możemy dopatrywać się istnienia zwierzęcego języka?
„Ukryty geniusz zwierząt” rozprawia się z poglądem, że tylko ludzie są zdolni do nawiązywania głębszych relacji z innymi osobnikami. Co więcej, autorka udowadnia, iż w świecie zwierząt możliwe są również przyjaźnie międzygatunkowe! Nie ukrywa jednak, że przeprowadzanie niektórych eksperymentów wydaje się w dalszym ciągu niezwykle trudne, a wyniki łatwo zakwestionować. Mimo wszystko ich rezultaty są szalenie istotne, gdyż mają „dla ludzi o wiele większe znaczenie niż tylko wyjaśnienia zdumiewających zdolności jakiegoś gatunku. Z tego powodu porównawcze analizowanie kognitywnych zdolności u zwierząt i człowieka odgrywa tak zasadniczą rolę do zrozumienia nas samych. Ani człowiek nie jest przy tym redukowany do poziomu zwierzęcia, ani zwierzę nie jest uczłowieczane”.
Książka ma też duże znaczenie w świetle niedawno opublikowanego raportu ONZ, ostrzegającego przed biologiczną zagładą. Wielu gatunkom, o których Katharina Jakob pisze w swojej publikacji, grozi wymarcie albo ich populacja uległa znacznemu skurczeniu. Wprawdzie w „Ukrytym geniuszu zwierząt” są na ten temat jedynie drobne wzmianki, jednak zachodzące obecnie procesy idealnie podsumowane zostały przez Hala Whiteheada, mówiącego o zmniejszającej się corocznie liczbie kaszalotów: „Tracimy tutaj wiedzę, bezpowrotnie”.
Ewa Szymczak
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawa
Bardzo ciekawa
Pokaż mimo toCzyta się tę książkę naprawdę dobrze. Odpowiada mi forma, w jakiej jest napisana - wywiadu rzeki :-)
Czyta się tę książkę naprawdę dobrze. Odpowiada mi forma, w jakiej jest napisana - wywiadu rzeki :-)
Pokaż mimo toObiecująca pozycja, której niestety brak konstruktywnych informacji. Większość książki stanowią opisy badań przeprowadzonych na bardzo nielicznych grupach zwierząt, które nie zakończyły się większym sukcesem. Każda z postawionych tez spotyka się na koniec ze stwierdzeniem, że równie dobrze może być ona prawdą jak i nie. Według mnie, trochę strata czasu.
Obiecująca pozycja, której niestety brak konstruktywnych informacji. Większość książki stanowią opisy badań przeprowadzonych na bardzo nielicznych grupach zwierząt, które nie zakończyły się większym sukcesem. Każda z postawionych tez spotyka się na koniec ze stwierdzeniem, że równie dobrze może być ona prawdą jak i nie. Według mnie, trochę strata czasu.
Pokaż mimo toDawno nie dowiedziałam się tak wiele z jednej książki! Początek torszeczkę zamula, jak to się potocznie określa, ale później jest coraz lepiej. Fascynująca lektura godna polecenia wszystkim ciekawym świata. Kupiłam już egzemplarz dla przyjaciółki w prezencie. Gorąco polecam.
Dawno nie dowiedziałam się tak wiele z jednej książki! Początek torszeczkę zamula, jak to się potocznie określa, ale później jest coraz lepiej. Fascynująca lektura godna polecenia wszystkim ciekawym świata. Kupiłam już egzemplarz dla przyjaciółki w prezencie. Gorąco polecam.
Pokaż mimo toPodobnie jak poprzedników zwiódł mnie nieco tytuł i świadomość, iż ma to być publikacja popularnonaukowa. Autorka przytacza interersujące, ale w większości omawiane lub pisywane już gdzie indziej fakty czy wyniki badań nad funkcjonowania zwierząt zamieszkujących różne środowiska przyrodnicze. W trakcie lektury odczuwalne jest jest Jej przygotowanie i doświadczenie dziennikarskie, jednak ze względu na temat przewodni zbędę wydają się informacje nt. miejsca spotkania, ubioru rozmówców itp.
Podobnie jak poprzedników zwiódł mnie nieco tytuł i świadomość, iż ma to być publikacja popularnonaukowa. Autorka przytacza interersujące, ale w większości omawiane lub pisywane już gdzie indziej fakty czy wyniki badań nad funkcjonowania zwierząt zamieszkujących różne środowiska przyrodnicze. W trakcie lektury odczuwalne jest jest Jej przygotowanie i doświadczenie...
więcej Pokaż mimo toPodtytuł brzmi "Wieloryby mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia", wydaje się w dużej części przetłumaczony z oryginalnego tytułu i moim zdaniem jest przesadzony. Owszem, książka traktuje o wybranych gatunkach zwierząt, które okazują się dorównywać człowiekowi w wielu zaskakujących dziedzinach. Ale tych wielorybów mówiących obcymi językami nie zauważyłam.
Po raz kolejny dałam się nabrać na ten sam numer i złapałam za popularnonaukową książkę napisaną przez dziennikarkę. OK, nie jest źle, ale dużo mi brakowało. Autorka może i pasjonuje się tematem, ale dość powierzchownie. Mam wrażenie, że bardziej interesują ją naukowcy, z którymi rozmawia — relacjonuje, gdzie się spotkali, jak rozmówcy byli ubrani, jak się zachowywali... A po cóż mi to? Wolałabym czytać o osiągnięciach zwierząt, a nie charakterach ich badaczy.
Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/07/ukryty-geniusz-zwierzat-dziennikarsko.html
Podtytuł brzmi "Wieloryby mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia", wydaje się w dużej części przetłumaczony z oryginalnego tytułu i moim zdaniem jest przesadzony. Owszem, książka traktuje o wybranych gatunkach zwierząt, które okazują się dorównywać człowiekowi w wielu zaskakujących dziedzinach. Ale tych wielorybów mówiących...
więcej Pokaż mimo toJestem pod wrażeniem stylu pisania autorki i jej pomysłu na każdy rozdział, ponieważ wplatanie fragmentów wypowiedzi badaczy i naukowców przeprowadzających swoje badania naukowe było najlepszym, co mogło spotkać tą pozycję! Wygłaszane przez nich przypuszczenia, osobiste pragnienia i opinie, z dumą prezentowane dotychczas uzyskane wyniki - to było czyste piękno nauki, miłości do zwierząt, oddanie sprawie, zaangażowanie i upór w pragnieniu przybliżenia nam, ludziom, potęgi i ogromnej złożoności zwierząt. Przeczytałabym kolejną pozycję w formie wywiadów właśnie z nimi, gdyż to co mają do powiedzenia jest fascynujące. A jeszcze bardziej niesamowity jest świat zwierząt, w którym tak wiele wciąż jest tajemnicą. Wielbiciele tematyki pochłoną tą pozycję w dwa wieczory.
Jestem pod wrażeniem stylu pisania autorki i jej pomysłu na każdy rozdział, ponieważ wplatanie fragmentów wypowiedzi badaczy i naukowców przeprowadzających swoje badania naukowe było najlepszym, co mogło spotkać tą pozycję! Wygłaszane przez nich przypuszczenia, osobiste pragnienia i opinie, z dumą prezentowane dotychczas uzyskane wyniki - to było czyste piękno nauki,...
więcej Pokaż mimo toFajnie napisana. Dobrze sie czyta. Jest kilka kolorowych ilustracji. Poszerza horyzonty myslowe. Rozdzial o pszczolach byl wg mnie przesadnie rozbudowany wzgledem pozostalych. Polecam ksiazke.
Fajnie napisana. Dobrze sie czyta. Jest kilka kolorowych ilustracji. Poszerza horyzonty myslowe. Rozdzial o pszczolach byl wg mnie przesadnie rozbudowany wzgledem pozostalych. Polecam ksiazke.
Pokaż mimo toKsiąża „Ukryty geniusz zwierząt” autorstwa Kathariny Jakob zwróciła moją uwagę tytułem. Biorąc ją do ręki spodziewałam się rewelacyjnych in formacji.
Katharina Jakob jest dziennikarką naukową piszącą dla czasopism "Dogs" i "PM History". Jej artykuły ukazały się także w "GEO Wissen", "Die Zeit", "Natur" i "Süddeutsche Zeitung". Główną dziedziną zainteresowań autorki są badania nad inteligencją zwierząt oraz relacje między ludźmi i zwierzętami.
Książka omawia badania nad poszczególnymi gatunkami zwierząt – wieloryby, ośmiornice, psy, papugi, kruki oraz ich osiągnięcia. Autorka rozmawia z naukowcami, którzy od lat poświęcają się swojej pracy. Podane są przykłady genialnych zwierząt.
Niestety książka mnie znudziła. Dość ciężko mi się czytało. Nie dowiedziałam się niczego innego poza tym, co usłyszymy czy też zobaczymy w emitowanych bardzo często filmach przyrodniczych. Miłym dodatkiem jest kilka zdjęć zwierzaków.
Myślę, że jakiejś części czytelników pozycja przypadnie do gustu. Jednak mnie rozczarowała. Na plus trzeba policzyć to, że wydawnictwo Prószyński i S-ka postarało się. Twarda oprawa i szycie. Podoba mi się wizualnie.
Książa „Ukryty geniusz zwierząt” autorstwa Kathariny Jakob zwróciła moją uwagę tytułem. Biorąc ją do ręki spodziewałam się rewelacyjnych in formacji.
więcej Pokaż mimo toKatharina Jakob jest dziennikarką naukową piszącą dla czasopism "Dogs" i "PM History". Jej artykuły ukazały się także w "GEO Wissen", "Die Zeit", "Natur" i "Süddeutsche Zeitung". Główną dziedziną zainteresowań autorki są...
O tym, że zwierzęta są mądre, wiedziałam od dawna, ale ta książka jeszcze bardziej otworzyła mi oczy na te niepozorne czasem stworzonka :) Nie raz miałam do czynienia z wieloma przypadkami geniuszu zwierząt, jak np. otwierający klamkę kot, kura zaprzyjaźniająca się z psem w celu zapewnienia sobie bodyguarda czy pies wyginający się w taki sposób, że potrafi sobie zdjąć szelki :P Tak, nasi mniejsi bracia to nieodkryte wciąż skarbnice zdolności i sprytu :D
O tym, że zwierzęta są mądre, wiedziałam od dawna, ale ta książka jeszcze bardziej otworzyła mi oczy na te niepozorne czasem stworzonka :) Nie raz miałam do czynienia z wieloma przypadkami geniuszu zwierząt, jak np. otwierający klamkę kot, kura zaprzyjaźniająca się z psem w celu zapewnienia sobie bodyguarda czy pies wyginający się w taki sposób, że potrafi sobie zdjąć...
więcej Pokaż mimo to