Ukryty geniusz zwierząt

Okładka książki Ukryty geniusz zwierząt Katharina Jakob Patronat LC
Okładka książki Ukryty geniusz zwierząt
Katharina Jakob Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Warum Wale Fremdsprachen können und andere erstaunliche Erkenntnisse über die geheimen Fähigkeiten der Tiere
Prószyński i S-ka
2019-04-11
2019-04-11
Bartosz Nowacki
Bartosz Nowacki

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Od dziś na geniusza mówcie „ptasi móżdżku“

1610 329 242

Bardzo ciekawa

Bardzo ciekawa

Czyta się tę książkę naprawdę dobrze. Odpowiada mi forma, w jakiej jest napisana - wywiadu rzeki :-)

Obiecująca pozycja, której niestety brak konstruktywnych informacji. Większość książki stanowią opisy badań przeprowadzonych na bardzo nielicznych grupach zwierząt, które nie zakończyły się większym sukcesem. Każda z postawionych tez spotyka się na koniec ze stwierdzeniem, że równie dobrze może być ona prawdą jak i nie. Według mnie, trochę strata czasu.

Dawno nie dowiedziałam się tak wiele z jednej książki! Początek torszeczkę zamula, jak to się potocznie określa, ale później jest coraz lepiej. Fascynująca lektura godna polecenia wszystkim ciekawym świata. Kupiłam już egzemplarz dla przyjaciółki w prezencie. Gorąco polecam.

Podobnie jak poprzedników zwiódł mnie nieco tytuł i świadomość, iż ma to być publikacja popularnonaukowa. Autorka przytacza interersujące, ale w większości omawiane lub pisywane już gdzie indziej fakty czy wyniki badań nad funkcjonowania zwierząt zamieszkujących różne środowiska przyrodnicze. W trakcie lektury odczuwalne jest jest Jej przygotowanie i doświadczenie dziennikarskie, jednak ze względu na temat przewodni zbędę wydają się informacje nt. miejsca spotkania, ubioru rozmówców itp.

Podtytuł brzmi "Wieloryby mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia", wydaje się w dużej części przetłumaczony z oryginalnego tytułu i moim zdaniem jest przesadzony. Owszem, książka traktuje o wybranych gatunkach zwierząt, które okazują się dorównywać człowiekowi w wielu zaskakujących dziedzinach. Ale tych wielorybów mówiących obcymi językami nie zauważyłam.

Po raz kolejny dałam się nabrać na ten sam numer i złapałam za popularnonaukową książkę napisaną przez dziennikarkę. OK, nie jest źle, ale dużo mi brakowało. Autorka może i pasjonuje się tematem, ale dość powierzchownie. Mam wrażenie, że bardziej interesują ją naukowcy, z którymi rozmawia — relacjonuje, gdzie się spotkali, jak rozmówcy byli ubrani, jak się zachowywali... A po cóż mi to? Wolałabym czytać o osiągnięciach zwierząt, a nie charakterach ich badaczy.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/07/ukryty-geniusz-zwierzat-dziennikarsko.html

Jestem pod wrażeniem stylu pisania autorki i jej pomysłu na każdy rozdział, ponieważ wplatanie fragmentów wypowiedzi badaczy i naukowców przeprowadzających swoje badania naukowe było najlepszym, co mogło spotkać tą pozycję! Wygłaszane przez nich przypuszczenia, osobiste pragnienia i opinie, z dumą prezentowane dotychczas uzyskane wyniki - to było czyste piękno nauki, miłości do zwierząt, oddanie sprawie, zaangażowanie i upór w pragnieniu przybliżenia nam, ludziom, potęgi i ogromnej złożoności zwierząt. Przeczytałabym kolejną pozycję w formie wywiadów właśnie z nimi, gdyż to co mają do powiedzenia jest fascynujące. A jeszcze bardziej niesamowity jest świat zwierząt, w którym tak wiele wciąż jest tajemnicą. Wielbiciele tematyki pochłoną tą pozycję w dwa wieczory.

Fajnie napisana. Dobrze sie czyta. Jest kilka kolorowych ilustracji. Poszerza horyzonty myslowe. Rozdzial o pszczolach byl wg mnie przesadnie rozbudowany wzgledem pozostalych. Polecam ksiazke.

Książa „Ukryty geniusz zwierząt” autorstwa Kathariny Jakob zwróciła moją uwagę tytułem. Biorąc ją do ręki spodziewałam się rewelacyjnych in formacji.
Katharina Jakob jest dziennikarką naukową piszącą dla czasopism "Dogs" i "PM History". Jej artykuły ukazały się także w "GEO Wissen", "Die Zeit", "Natur" i "Süddeutsche Zeitung". Główną dziedziną zainteresowań autorki są badania nad inteligencją zwierząt oraz relacje między ludźmi i zwierzętami.
Książka omawia badania nad poszczególnymi gatunkami zwierząt – wieloryby, ośmiornice, psy, papugi, kruki oraz ich osiągnięcia. Autorka rozmawia z naukowcami, którzy od lat poświęcają się swojej pracy. Podane są przykłady genialnych zwierząt.
Niestety książka mnie znudziła. Dość ciężko mi się czytało. Nie dowiedziałam się niczego innego poza tym, co usłyszymy czy też zobaczymy w emitowanych bardzo często filmach przyrodniczych. Miłym dodatkiem jest kilka zdjęć zwierzaków.
Myślę, że jakiejś części czytelników pozycja przypadnie do gustu. Jednak mnie rozczarowała. Na plus trzeba policzyć to, że wydawnictwo Prószyński i S-ka postarało się. Twarda oprawa i szycie. Podoba mi się wizualnie.

O tym, że zwierzęta są mądre, wiedziałam od dawna, ale ta książka jeszcze bardziej otworzyła mi oczy na te niepozorne czasem stworzonka :) Nie raz miałam do czynienia z wieloma przypadkami geniuszu zwierząt, jak np. otwierający klamkę kot, kura zaprzyjaźniająca się z psem w celu zapewnienia sobie bodyguarda czy pies wyginający się w taki sposób, że potrafi sobie zdjąć szelki :P Tak, nasi mniejsi bracia to nieodkryte wciąż skarbnice zdolności i sprytu :D

Dodaj cytat z książki Ukryty geniusz zwierząt

Ciekawostki historyczne