Ptaki Polski

Okładka książki Ptaki Polski
Jan Sokołowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Seria: Atlasy zoologiczne flora i fauna
flora i fauna
Atlasy zoologiczne
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
1968-01-01
1968-01-01
ptaki

Absolutna klasyka, był sobie na półce odkąd sięgam pamięcią. Wciąż jest, mimo że już trochę nieaktualny, jest internet, ale to jednak coś innego. Już pomijam powrót do cudownego dzieciństwa, ale tutaj te rysunki, no dla mnie magia. Pisałam o tym też w recenzji atlasu gołębi, ta charakterystyka, szukanie sobie, no coś pięknego. Widzę ptaka i zaczynam poszukiwania, klasyfikuję sobie, staram się rozpoznać po cechach charakterystycznych czy to samiec czy samiczka. Konkretne opisy, dobre rysunki. Mój ulubiony ptaszor to strepet ze str. 160. Umiarkowanie majestatyczny, umiarkowanie duży, właśnie to mnie w nim pociąga.

Atlas ptaków Polski Jana Sokołowskiego kupiłam w ubiegłym roku na rynku. Ma sztywną okładkę z obwolutą, na której jest monochromatyczny rysunek ptaków (inny rysunek niż powyżej, ładniejszy moim zdaniem), wydanie drugie z 1968 roku. Na każdej nieparzystej stronie jest kolorowy rysunek ptaka (ptaków), a po lewej opis. Autorem tablic jest Władysław Siwek, autorem pięknej okładki Józef Czerwiński. Atlas cały czas przeglądam w tę i z powrotem i dziwię się, ile w Polsce jest ptaków. Nie wiedziałam, że już w latach 60-tych bywały u nas bernikle kanadyjskie. Ale kto wiedział, że w górach widywany był sęp płowy?! Albo niejaki strepet (otix tetrax l.) gnieździł się w wok. lubelskim, zanim słuch o nim zaginął. Strepeta, pod inną nazwą łacińską (tetrax tetrax), znalazłam w Przewodniku Ptaków Collinsa, nawet nie przelatuje w okolicy Polski.
Bardzo interesująca i ładnie wydana książka.

Żeby się nie powtarzać, to dodam tylko tyle, że dzisiaj ta książka stanowi świetną bazę porównawczą jeżeli chodzi o zwyczaje, występowanie i rozpowszechnienie wymienionych gatunków ptaków w latach 8o-tych i dziś. Poza tym książka pozwala szybko zorientować się czy patrzymy na dzięcioła dużego, czy średniego. Pozycja obowiązkowa.

Atlas do rozpoznawania ptaków jest warty polecenia, nie tylko miłośnikom i pasjonatom ptaków, ale również tym, którzy od czasu do czasu zastanawiają się "co to za ptak śpiewa za oknem"? Osobiście swoje pierwsze doświadczenia z obserwacjami ornitologicznymi stawiałem dzięki temu atlasowi, wspomagając się przewodnikami z kolorowymi zdjęciami.
Świetne ilustracje i kolory ubarwienia oddają rzeczywisty wygląd danego osobnika w terenie.
Atlas naprawdę godny polecenia /choć obecnie wydaje mi się, że jest już nieosiągalny/. Jednak nawet najlepszy atlas nie zastąpi kilkugodzinnych obserwacji w terenie.

Świetne ilustracje i kolory...

Jako dziecko sięgałam po tę książkę wielokrotnie. Zwięzłe opisy wyglądu ptaszków, opis głosów, jakie wydają i przede wszystkim przepiękne ilustracje. Polecam!

Znakomita książka. Piękne ilustracje. Krótkie i treściwe opisy gatunków. Dla miłośników ptaków i nie tylko.

Ładne i bardzo pomocne ilustracje + krótkie opisy. Przedstawiono bardzo wiele gatunków ptaków występujących w Polsce, a książka bezbłędnie pomaga w identyfikacji.

Kiedyś obowiązkowy atlas na każdej domowej półce i skarbnica rysunków ptaków polskich.

Niezły atlas, choć już trochę nieaktualny

Niezły atlas, choć już trochę nieaktualny

1974

Porządna publikacja w temacie ornitologii. Konieczna w przypadku studentów biologii.

Dodaj cytat z książki Ptaki Polski