rozwiń zwiń

6 nowości na jesienne wieczory. Wśród nich powieść o Czerwonej Planecie i klasyka w nowej odsłonie

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.11.2023

Nowy tydzień warto zacząć z nowymi lekturami. Wśród nowości i zapowiedzi, które ukażą się w najbliższych dniach pod patronatem Lubimyczytać znajdziecie m.in. powieść o miłości i władzy, intrygującą biografię, świąteczną klasykę w nowej odsłonie i książkę nie tylko dla najmłodszych, inspirowaną pewnym świątecznym klasykiem.

6 nowości na jesienne wieczory. Wśród nich powieść o Czerwonej Planecie i klasyka w nowej odsłonie

„Zapłata” K.N. Haner (wyd. Ale!)

ZA CO ZAPŁACI NAJWYŻSZĄ CENĄ - ZA MIŁOŚĆ CZY WŁADZĘ?

Cassie, piękna stripgirl z zasadami, zaciągnęła u Gabriela największy z możliwych długów. Oddała w jego ręce swój los i doskonale wie, że nie ma odwrotu. Choć przez chwilę nie utrzymują kontaktu, a to pozornie pomaga stanąć dziewczynie na nogi, Gabriel, dobrze znany w miejscowym półświatku, wraca jak bumerang, a z nim namiętność, która trawi wszystko wokół niczym ogień. W chaosie tajemnic i niedomówień mężczyzna uświadamia sobie, że Cassie nigdy nie powinna pojawić się w jego życiu.

Gdy Gabriel zostaje kandydatem na gubernatora, wkracza w świat polityki, intryg i złych intencji. W świat, w którym nikomu nie można zaufać. W walce o władzę kluczowe są słabe punkty przeciwników, a słabym punktem Gabriela jest tajemnicza Cassie.

Czy ta gra jest warta świeczki?

„Życie z klocków” Ferran Aguilar tłumaczenie: Monika Skowron (wyd. Agora)

David Aguilar urodził się bez prawej ręki. I chociaż dla niego to szczegół, to od kiedy pamięta, wszyscy patrzyli na niego wyłącznie przez pryzmat tego „braku”. A przecież chłopak ma wiele powodów do zadowolenia: kochających rodziców, mnóstwo przyjaciół oraz niesamowitą wyobraźnię, która pozwala mu budować z najsłynniejszych klocków świata, co tylko mu się zamarzy. Na przykład… protezę ręki.

David Aguilar i jego ojciec Ferran Aguilar pochodzą z Andory. David urodził się z zespołem Polanda – rzadką chorobą, która pozbawiła go prawego przedramienia. W wieku 9 lat zaprojektował swoją pierwszą protezę z klocków Lego. To ojciec zachęcił go do nakręcenia filmu o niej, a następnie do umieszczenia wideo w mediach społecznościowych. Nagranie zmieniło życie ich obu. David jest też bohaterem hiszpańskiego filmu dokumentalnego „Mr. Hand Solo”. W 2021 roku został zwycięzcą francuskiej edycji programu „Lego Masters”. Dziś jako student bioinżynierii chce współtworzyć z klocków przedmioty, które ułatwią życie innym.

„Dziadek do orzechów i świąteczne machlojki Mysiego Króla” Alex T. Smith tłumaczenie: Piotr W. Cholewa (wyd. Świetlik)

Najbardziej świąteczna książka tej zimy autora opowieści o Zrzędusie!

Alex T. Smith, autor świątecznych bestsellerów: „Jak Winston uratował święta”, „Winston wraca na Święta” i „Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”, powraca w niezwykłej zimowej opowieści inspirowanej klasykiem wszech czasów – „Dziadkiem do Orzechów”!

Mysi Król postanawia zatrzymać Święta! Aby jego plan się powiódł, knuje podstępną intrygę. W noc przed Bożym Narodzeniem kradnie klucz do Królestwa Słodyczy i postanawia wywołać tyle świątecznego chaosu, ile tylko możliwe! Tylko Klara i Fred Strudel oraz ich nowy przyjaciel Dziadek do Orzechów mogą go powstrzymać… Nie obejdzie się jednak bez kłopotów. Na chłopca zostaje rzucona klątwa, w wyniku której ten zamienia się w mysz. Zaczyna się prawdziwy wyścig z czasem!

Czy bohaterom uda się odnaleźć Cukrowego Wieszczka, który jako jedyny może złamać klątwę? Czy przyjaciele powstrzymają Mysiego Króla i uratują Boże Narodzenie?

Książka zawiera 24 rozdziały pełne świątecznych przygód i pięknych ilustracji autorstwa Alexa T. Smitha, które zabiorą dzieci i rodziców do zimowego, baśniowego świata, gdzie wszystko jest możliwe!

Eleganckie ilustrowane wydanie w twardej oprawie to idealny pomysł na gwiazdkowy prezent!

„Biały szum” Don DeLillo tłumaczenie: Radosław Zubek (wyd. Noir sur Blanc)

Główny bohater „Białego szumu”, Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. Nie oznacza to jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca. DeLillo obnaża kondycję człowieka coraz bardziej uzależnionego od technologicznego postępu, a lęk przed śmiercią ma być zagłuszany przez symbol współczesnego społeczeństwa, nowoczesną świątynię: supermarket. Książka dalekowzroczna, pełna ironii i napisana ze zręcznością prawdziwego mistrza.

Za „Biały szum” Don DeLillo otrzymał National Book Award, czerpali z niej Zadie Smith, David Foster Wallace i Bret Easton Ellis, czyli autor „American Psycho”. Często nadużywane hasło o tym, że „Biały szum” wyprzedził swoje czasy, pasuje tutaj jak ulał.

Na platformie Netflix powstała ekranizacja książki w reżyserii Noah Baumbacha, z Adamem Driverem w roli głównej.

„Czerwony Mars” Kim Stanley Robinson tłumaczenie: Ewa Wojtczak (wyd. Vesper)

Przez stulecia zimny, nieprzystępny, targany huraganowymi wiatrami Mars fascynował ludzkość. W końcu udało się zorganizować misję mająca na celu kolonizacje i terraformację Czerwonej Planety. Na podbój Marsa wyrusza grupa 100 starannie wyselekcjonowanych osób. Różnią się wiekiem, wykształceniem, specjalizacją, narodowością, światopoglądem.

Razem stanowią fundament, na którym oprze się przyszłość planety. Ich celem jest uczynienie Marsa zdatnym do życia, przekształcenie go w drugi dom dla mieszkańców przeludnionej, targanej konfliktami i brakiem surowców Ziemi.

Wyposażeni w najnowszą technologię koloniści muszą zmierzyć się nie tylko z ekstremalnymi warunkami panującymi na powierzchni planety. Różne wizje, plany, motywacje członków załogi sprawiają, że nawet w obliczu tak wzniosłego celu, to nie przyroda staje się największym zagrożeniem dla sukcesu ich misji, ale oni sami - podzieleni na frakcje, skonfliktowani, wiedzeni zawiścią, zaślepieni wykluczającymi się wzajemnie ideami. Na tle epickich wydarzeń, manifestacji potęgi ludzkiego rozumu i technologii, obserwujemy akty odwagi, poświecenia, ale też i intrygi, spiski, zdrady. Dla jednych Mars to tylko źródło zysku, inni gotowi są oddać życie, by nigdy się nie zmienił.

Znakomicie skonstruowany, zapierający dech pod względem rozmachu „Czerwony Mars” to jedna z najciekawszych wizji kolonizacji Marsa, nie tylko pod względem naukowo-technicznym, ale też i z polityczno-gospodarczych konsekwencji tak skomplikowanego przedsięwzięcia. Za swoją powieść Kim Stanley Robinson otrzymał Nebulę oraz nagrodę British Science Fiction Association za najlepszą powieść science fiction 1993 roku. "Czerwony Mars" stanowi jedną z najważniejszych powieści w historii gatunku science-fiction.

„Inwazja porywaczy ciał” Jack Finney (wyd. Vesper)

Ostrzegam cię, że to, co zaczynasz czytać, jest pełne luźnych wątków i pytań bez odpowiedzi. To wszystko nie zostanie na samym końcu zgrabnie rozwiązane i zadowalająco wyjaśnione. W każdym razie nie przeze mnie. Albowiem ja sam nie mogę powiedzieć, że rzeczywiście wiem dokładnie, co się stało i dlaczego, albo przynajmniej, jak się zaczęło, skończyło – czy się skończyło – i czy mam rację co do istoty rzeczy. Jeżeli nie lubisz tego rodzaju historii, to jest mi przykro, a dla ciebie będzie najlepiej, jeśli nie będziesz czytał dalej. Wszystko, co mogę zrobić, to opowiedzieć tyle, ile wiem…

Małe kalifornijskie miasteczko Mill Valley w hrabstwie Marin. Pewnego dnia do gabinetu miejscowego lekarza, Milesa Bennella, przychodzi jego dawno niewidziana przyjaciółka, Becky Driscoll. Jest zaniepokojona dziwnym zachowaniem swojej kuzynki, która twierdzi, że jej wujek Ira zmienił się i jest całkiem inną osobą, niczym pozbawioną uczuć i emocji skorupą. Miles decyduje się odwiedzić rodzinę Becky, chcąc zweryfikować jej opowieść, ale niczego nie może potwierdzić – nie widzi żadnych różnic ani w wyglądzie, ani w zachowaniu Iry. Kilka dni później dowiaduje się jednak, że coraz więcej osób w Mill Valley zauważa znaczące zmiany u swoich bliskich...

Pisarz Jack Belicec znajduje w piwnicy swojego domu tajemniczy kokon. W środku nocy jego wystraszona żona Theodora przybiega do doktora Bennella, by donieść mu o zatrważającym odkryciu – kokon zaczął zmieniać kształt i przemienia się w jej męża. Przerażony pisarz niszczy znalezisko. Wspólnie postanawiają rozwikłać zagadkę tajemniczych przemian w miasteczku. Udają się zatem po pomoc najpierw do kolegi Milesa – doktora Kaufmana, a potem do profesora Budlonga, autora artykułu opisującego niewyjaśnione wydarzenia w hrabstwie Marin na przestrzeni ostatnich miesięcy. Czyżby Ziemię czekała inwazja nieznanej formy życia tworzącej duplikaty ludzkich istot?

[zb]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Virgo13 14.11.2023 23:02
Czytelnik

O matko jedyna! Myślałem, że już nigdy nie zobaczę tego molocha K. M. Robinsona o Marsie!

Kiedyś kupiłem całą trylogię. Sprzedałem w diabły. Dawno, dawno temu. Nie wiem, minęło może 10-15 lat. Potworne to było doświadczenie. Rozbuchane tomiszcze, owszem, ale mnie wkurzało tempem akcji, wkurzali mnie bohaterowie, wkurzało mnie to, że taka robota autora poszła na marne....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna-Maria 13.11.2023 17:55
Czytelniczka

Chyba przeczytam "Biały szum". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 13.11.2023 11:49
Czytelnik

Nigdy nie byłem jakimś wielkim fanem, ani szczególnym miłośnikiem literatury science fiction, choć kilka powieści Lema udało mi się przeczytać, ale "Czerwony Mars" autentycznie mnie zaciekawił i zaintrygował. Chętnie po nią sięgnę, żeby samemu się przekonać, jak dobra jest to książka. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 13.11.2023 19:00
Bibliotekarz

Są lepsze  😈 Polecam  Projekt Hail Mary Na początek  😎

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Projekt Hail Mary
Krzysztof Gromadzki 13.11.2023 19:17
Czytelnik

Dzięki za ciekawą sugestię. Pozdrawiam! 😃 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.11.2023 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post