Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin
Wydawnictwo: Wielka Litera
The Burgess Boys
Ag2S

Nagroda Pulitzera za „Olive Kitteridge”. Nominacja do Bookera za "Mam na imię Lucy”. Znakomita autorka powraca ze wspaniałą powieścią, poruszającym dziełem współczesnej literatury. Jim i Bob nie mogą uwolnić się od wspomnień dziwnego wypadku, w którym zginął ich ojciec. Obaj byli wtedy dziećmi. Kiedy tylko mogli, uciekli z rodzinnego Shirley Falls w Maine do Nowego Jorku. Jim, błyskotliwy...

Nagroda Pulitzera za „Olive Kitteridge”.
Nominacja do Bookera za "Mam na imię Lucy”.

Jim i Bob nie mogą uwolnić się od wspomnień dziwnego wypadku, w którym zginął ich ojciec. Obaj byli wtedy dziećmi. Kiedy tylko mogli, uciekli z rodzinnego Shirley Falls w Maine do Nowego Jorku. Jim, błyskotliwy prawnik korporacji, zawsze starał się pomniejszać dokonania obdarzonego wielkim sercem brata. Z kolei Bob, pracujący w instytucji udzielającej pomocy prawnej, wielbi Jima i stara się nie zwracać na to uwagi. Ten utrwalony stan rzeczy zostaje naruszony, kiedy ich siostra, która została w Shirley Falls, pilnie wzywa ich do domu. Jej nastoletni jedynak Zach wpakował się w kłopoty i Susan desperacko potrzebuje pomocy. Bracia Burgess wracają więc w rodzinne strony, a od dawna skrywane napięcia, które ich ukształtowały i kładły się cieniem na wzajemnych relacjach, zaczynają się ujawniać w nieoczekiwany sposób. Na zawsze zmieni to stosunki między rodzeństwem.

Największym atutem Strout jako pisarki, oprócz ostrej precyzji, charakteryzującej tę wnikliwą książkę, od której trudno się oderwać, jest zaznajamianie czytelnika z wadami bohaterów, przy czym żaden nie staje się odpychający.
”Time”

Kiedy czytasz powieść Elizabeth Strout, możesz odnieść wrażenie, iż zaglądasz sąsiadowi w okno. (…) Strout pokazuje zazdrość, dumę, winę, bezinteresowność, bigoterię i miłość w delikatny, a zarazem celny sposób.
”Minneapolis Star Tribune”

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,141/bracia-burgess.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1311

Kraina niewypowiedzianej (rodzinnej) samotności

Elizabeth Strout, amerykańska pisarka, autorka bestsellera „New York Times” „Olive Kitteridge” (za którą dostała nagrodę Pulitzera w 2009 roku) to już marka sama w sobie. Nawet na naszym rodzimym rynku. Polacy pokochali ją za powieść „Mam na imię Lucy” i rozpływając się nad jej talentem liczyli na kolejne, przełożone na język polski, publikacje. Nakładem wydawnictwa Wielka Litera pod koniec września ukazała się powieść „Bracia Burgess”. Nie ma w niej ozdobników, przytłaczającej ilości stron i postaci, nie ma moralizatorskiego tonu i nie ma też nudy. A co jest? Czy polscy czytelnicy nie będą rozczarowani stylem autorki? Czy Strout znów okaże się dbającą o język, wnikliwą literatką, której cechą rozpoznawczą jest oszczędność w słowa i powściągliwość paradoksalnie wyrażająca tak wiele?

Tytułowi bracia to Jim i Bob, obaj związani z prawem, mieszkający w Nowym Jorku. Jest jeszcze siostra – Susan, bliźniaczka Boba, która zamiast ruszyć na podbój wielkiego świata, wybrała życie w ich niewielkiej, rodzinnej miejscowość - Shirley Falls w stanie Maine. Rodzeństwo nigdy nie było ze sobą zbyt mocno związane. Już na pierwszy rzut oka wiele ich różni: status materialny, charakter pracy, stan cywilny i usposobienie. Z czasem, w toku lektury, te kontrasty są coraz bardziej widoczne…

Jim Burgess jako dziecko był faworyzowany przez surową matkę. Przekonany o własnej wartości, szybko piął się po szczeblach kariery, niekoniecznie troszcząc się o drugiego człowieka. Ludzie chętnie pytali go o zdanie, występował w telewizji, wygłaszał wykłady. Najbardziej cieszyły go propozycje zawrotnych honorariów, bo dzięki nim nie był wreszcie zależy od majątku bogatej żony. Jim już od dziecka traktował ludzi z wyższością. Drwił z Boba, kiedy matki nie było w pobliżu i odnosił się do niego z pogardą. Nieustannie go prowokował, wyzywał, czerpał satysfakcję, gdy ukazywał mu swoją wyższość: Nic nie wiesz o mieszkaniu wśród dorosłych, ani w akademiku. Nic nie wiesz o opłatach za prywatne szkoły, od przedszkola poczynając, kończąc najwcześniej na college’u. Nic o gosposiach i ogrodnikach, nic o utrzymaniu żony, po prostu nic nie wiesz, ty skretyniały palancie. Jim w przeciwieństwie do niego wiedział wszystko – miał przecież żonę i dorastające dzieci...

Bob był rozwodnikiem, nie miał potomstwa, nie osiągnął też tak wiele jak Jim w pracy zawodowej, na dodatek miał problem z alkoholem. Był przeciwieństwem brata - lubiany i pomocny, wrażliwy na krzywdę bliźniego. Ludzie dobrze się z nim czuli, choć bywał bezradny i miał problem z odnalezieniem się w rzeczywistości. Pracował w wydziale apelacyjnym Legal Aid i udzielał pomocy prawnej. Był wyczulony na niesprawiedliwość losu. Życie Boba było naznaczone dramatycznymi wydarzeniami z dzieciństwa, kiedy to przez przypadek śmiertelnie potrącił własnego ojca. Ta tragedia sprawiła, iż Bob od dziecka żywił przekonanie, że jest popaprańcem i że do niczego się nie nadaje…

Życie Susan, podobnie jak brata bliźniaka nie było usłane różami. Gnębiona przez oziębłą matkę, która nie lubiła dziewczynek, straciła pewność siebie i odwagę, by realizować swe marzenia. Od siedmiu lat była rozwódką samotnie wychowującą syna, Zacha. Liczne niepowodzenia i problemy wychowawcze sprawiły, że Susan odsunęła się od ludzi i stała się niezwykle samotna (podobnie zresztą jak jej najbliższa rodzina…). Nie mogła się pogodzić z tym, że jej dziecko było inne niż sobie wyobrażała: [U]dawała i udawała, mając cień nadziei, że wszystko się wyprostuje. Zach dorośnie i stanie się sobą. Będzie miał przyjaciół i będzie korzystał z życia. Tak się jednak nie stało.

Pewnego dnia Bob zadzwonił do Jima z wiadomością, iż ich siostrzeniec, Zachary Olson, wrzucił do meczetu (podczas modlitwy w czasie ramadanu!) zamrożony łeb świni. W miasteczku rozpętała się burza – szukano sprawcy, obawiano się rozruchów, a w mediach zawrzało. To zdarzenie sprawiło, że Bob natychmiast wyruszył do Shirley Falls, by wspierać siostrę, a niedługo po nim dołączył do nich Jim, który starał się wyciszyć sprawę z uwagi na dużą grupę uchodźców z Somalii, z którymi niewielkie miasteczko nie mogło sobie poradzić. W obliczu nowych przeciwności rodzeństwo będzie próbowało zrozumieć swoją historię, zaakceptować wzajemne (bolesne) relacje, wyjawić skrywane od lat tajemnice i zatroszczyć się o przyszłość. Najważniejsze, iż będąc razem częściej niż dotychczas, okazując sobie wsparcie, szacunek i miłość, zapisywali nową, czystą kartę wspólnej drogi.

„Bracia Burgess” to właściwie najzwyklejsza historia pewnej przeciętnej, amerykańskiej rodziny. Jest w niej jednak coś wyjątkowego. Coś, co sprawia, że czytelnik pochłania tę prozę zachłannie, wnika w nią i zaczyna snuć refleksję nad sobą. Tak, analizuje siebie i swoich bliskich przez pryzmat postaci stworzonych przez Elizabeth Strout. Autorka na przykładzie swych protagonistów ukazała nam, jak bardzo jesteśmy naznaczeni przeszłością, jak dalece determinuje ona naszą, niełatwą teraźniejszość i ile warte są relacje międzyludzkie.

Powieść jest bardzo prosta, jej fabuła zaś nieskomplikowana, wręcz powściągliwa. Autorce udało się oddać prozaiczne życie zwyczajnych ludzi, ich codzienne emocje, powszechne problemy, słowem – to, czego ja i ty doświadczamy w naszym życiu. Największą zaletą „Braci Burgess” jest zakorzeniona w niej prawda o ludzkich relacjach i emocjach. Co istotne - bez krzty moralizmu. Warto zwrócić uwagę na poruszony tu również wątek Somalijczyków, ich problemów z asymilacją, akceptacją wśród Amerykanów, strachem przed roznoszeniem chorób, etc. Ten aktualny obecnie temat udało się Strout bardzo dobrze wkomponować w fabułę, a umiejętne połączenie zagadnień dotyczących relacji między jednostką, rodziną i społeczeństwem, jest iście mistrzowskie. Życzmy sobie, by rok 2017 przyniósł nam jedynie tak dobre powieści obyczajowe, jak te wychodzące spod pióra Elizabeth Strout.

Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Agnieszka Biczyńska

Piotr | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Przez całe życie idzie za nami doświadczenie, jakie zbieramy od najmłodszych lat. Czasami schowane w głębokiej podświadomości, wypływa nagle, bez ostrzeżenia.
Poznajemy Jima i Boba - mieszkańców Nowego Jorku, którzy tam próbują zapomnieć o tragedii, która ich spotkała w dzieciństwie - niespodziewanej śmierci ich ojca.
Bracia różnią się od siebie, ich kontakty są sporadyczne. Jim uważa Boba za kogoś mniej wartościowego. Obaj jednak muszą wrócić do rodzinnego domu, w których ich bratanek Zach wrzucił głowę świni do meczetu. Powrót i próba pomocy wydobywają z nich ukrywane tajemnice, a ich życia ulegną wielkim przeobrażeniom.

Elizabeth Strout napisała historię o ludziach, którzy nie mają szans na normalne życie. Ich naznaczenie z dzieciństwa i ciągle udowadnianie sobie i innym własnych wartości, pozbawiło ich tego, czego tak mocno potrzebują - siebie wzajemnie. Widzimy destrukcję jednego z braci i straszną tajemnicę, która wychodzi na jaw.

Niesamowita opowieść, będąca wielkim...

Jolanta | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

I to jest Elizabeth Strout, którą lubię. Taka jak w "Mam na imię Lucy", a może nawet lepsza. Świetna, przejrzysta narracja, wyraźnie pokazani bohaterowie. Prawdziwi, każdy ma wady i zalety, ale nikt przecież nie jest idealny. Wady jednak, nie wywołały u mnie negatywnych uczuć.
To opowieść o rodzinie, o wpływie dzieciństwa na relacje rodzeństwa w dojrzałym życiu. Ale nie tylko.
Bracia Burgess, to starszy Jim i młodszy Bob. Są prawnikami, mieszkają w Nowym Jorku. Urodzili się i wychowywali w małym miasteczku - Shirley Falls, gdzie cały czas mieszka ich siostra Susan, bliźniaczka Boba, ze swoim dorastającym synem - Zacharym.
Jim - znany, błyskotliwy, pracuje w wielkiej korporacji. Jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki, dorosłych już dzieci. Lubi komfort.
Bob - spokojny, dobroduszny, wycofany, pracuje w instytucji państwowej udzielającej pomocy prawnej. Mieszka byle jak. Po rozwodzie z żoną odczuwa pustkę i zapełnia ją trochę alkoholem.
Bracia utrzymują ze sobą kontakt.
A Susan?...

allison | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

"Bracia Burges" to powieść, która wciąga i przyciąga jak magnes. Czyta się ją jednym tchem, gdyż trudno nie dać się ponieść emocjom i jedynemu w swoim rodzaju klimatowi.

Autorka stworzyła portret rodziny, która od początku nie wydaje się idealna Zresztą, dlaczego miałaby taka być?
Z czasem jednak na jaw wychodzą różne tajemnice, i te sprzed lat, i te całkiem świeże.
Bardzo interesujące są relacje między tytułowymi braćmi, ich siostrą oraz pozostałymi członkami rodziny. Pod koniec patrzymy na niektórych bohaterów z innej perspektywy niż na początku, wiele zmienia się w postrzeganiu przez czytelnika pewnych problemów i charakterów postaci.

Powieść świetnie łączy elementy prozy obyczajowej i psychologicznej. Do tego dochodzą społeczne i polityczne aspekty związane z napływającymi do Stanów Zjednoczonych emigrantami z Somalii.
Na przykładzie małego miasta obserwujemy różne reakcje ludzi na przybyszów, których kultura, religia i sposób życia bardzo różnią się od tego, do czego...

Elżbieta | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Może nie tak rewelacyjna jak poprzednio przeczytana przeze mnie książka tej autorki:„Olivia Kitteridge”, ale na tyle dobra,że pochłonęła mnie całkowicie na trzy wieczory. Treść można by w paru słowach opisać tak: trudne relacje w rodzinie między rodzeństwem,między małżonkami,między byłymi małżonkami,oraz między rodzicami i dziećmi. Prawie banał,gdyby nie był tak dobrze napisany. Odbieram pisarkę (nie młodą już zresztą osobę) jako doskonałą obserwatorkę życia i psychiki człowieka,to dlatego bohaterowie jej książki są ciekawie, wielowymiarowo i wiarygodnie wykreowani. Całość napisana prosto,bez przekombinowania i udziwnień, na które to jestem szczególnie wyczulona. Zwłaszcza dialogi są tak naturalne,że brzmią jak proza codziennych rozmów słyszanych dookoła nas, niosąc jednocześnie ze sobą ogromny ładunek emocji. W tle trudnych rodzinnych relacji modny temat uchodźców, tym razem z Somali. Co prawda pisarka tylko ślizgnęła się po tym temacie,tak jakby nie do końca go czując obawiała...

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 15 października 2016

„Co zdziałały feministki, zastanawiała się, skoro kobiety wciąż musiały dwa razy dłużej czekać w kolejce do toalety?”

To cytat z powieści „Bracia Burgess” Elizabeth Strout. Nie sposób go przeoczyć. Cyniczny? W każdym razie wywołujący uśmiech na mojej twarzy.
Jedyny.
Powieść Elizabeth Strout to książka oparta na faktach. Bohaterami są dwaj bracia Jim i Bob oraz ich siostra Susan, bliźniaczka Boba. Jim jest wziętym adwokatem z Nowego Jorku. Bob również jest prawnikiem. Jednak cały czas żyje w cieniu sławnego brata. Po latach bracia zmuszeni są powrócić do rodzinnego miasta, by wesprzeć swoją siostrę Susan. Jej nastoletniemu synowi oskarżonemu o przestępstwo na tle rasowym grozi więzienie. Chłopak nie jest upośledzony, ale jest z nim coś nie tak. W każdym razie jest niezaradny życiowo. Do tego wychowuje się bez ojca.
Jim, Bob i Susan to postaci kontrowersyjne. Trudno je polubić. Z wyjątkiem Boba. Tyle, że jemu czytelnik raczej współczuje niż obdarza go sympatią. Susan natomiast...

adb | 2017-04-19

[...] świetna powieść i nieprzypadkowo to "Braci Burgess" uważa się za najlepszą jak dotąd książkę w dorobku pisarki. Niemal wszystko w tej powieści jest doskonałe. Jest niezłe tempo wydarzeń, które jednak nie skazuje bohaterów na niebyt. Nieczęsto się zdarza, że akcja i głębia psychologiczna bohaterów idą w parze.

Pomysł, pierwszy zarys powieści zaczerpnęła pisarka z prasy. W Maine, skąd pochodzi Strout, pewien 30 latek wrzucił do meczetu świńską głowę. To ten epizod stał się zalążkiem książki, z tym że w swojej powieści Amerykanka odmłodziła bohatera czyniąc z niego nastolatka [...]Zabiegi prawników, kodeksy, wiece i przemówienia są świetną charakterystyką Stanów, stanowią doskonale zarysowane tło wydarzeń, są też pretekstem do prezentacji poszczególnych bohaterów
[...] Równolegle obok bieżących wydarzeń dotyczących procesu poznajemy prywatne życie rodzeństwa Burgessów [...] Każde z nich żyje inaczej, wybrało inne środowisko i inną drogę życiową i jest w efekcie reprezentantem...

Wkp | 2016-11-26

CHŁOPAKI BURGESSÓW

Elizabeth Strout to autorka niezwykle subtelna, pisząca w sposób stonowany, wyważony i prosty. Jej powieść „Na imię mam Lucy” mnie urzekła, „Bracia…” podtrzymują te uczucia, wprowadzając w świat rodzinnych relacji i problemów. W świat prawdziwy i przejmujący swoją delikatnością.

Jim i Bob to dwaj bracia, którzy opuścili rodzinne miasto Shirley Falls po śmierci ojca, który zginął w wypadku samochodowym. Na miejscu pozostała ich siostra Susan. Po latach obaj żyją w Nowym Jorku robiąc prawnicze kariery, które głośnym echem odbijają się w mediach. Ich losy różnie się potoczyły, czasem praca nadrabia braki w życiu rodzinnym, czasem sytuacja się odwraca, ale utrzymują ze sobą kontakt, zapominając jednak o Susan. Do czasu. Wkrótce kobieta zacznie potrzebować ich pomocy. Wychowywany przez nią syn, Zach, wpada bowiem w kłopoty z prawem. Głupi żart zostaje odebrany jako przestępstwo na tle wyznaniowym i rasowym, napięcie narasta. Zdesperowana Susan prosi braci o pomoc,...

Anna | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Nie wiem czy tylko "bardzo dobra", czy może jednak "rewelacyjna".

Świetna książka, w której bohaterowie nie są czarno-biali. Są pełni sprzeczności, czasami nie wiedzą czego chcą, czasami działają irracjonalnie, chwilami ma się ochotę im przyłożyć.
Nie są idealni, wręcz przeciwnie - są pełni wad, i mimo tych wad, czasami aż odrzucających, nie da się ich nie lubić. Bo są ludzcy. Zwyczajnie i po prostu są tacy jak my wszyscy - normalni.

Elizabeth Strout w cudowny sposób pokazała relacje rodzinne. Kiedyś próbowałam koleżance-jedynaczce wyjaśnić na czym polega relacja między rodzeństwem, jak to się dzieje, że chociaż się nawzajem wkurzamy, bywa, że jesteśmy dla siebie niemili, to i tak do końca życia będziemy dla siebie oparciem w trudnych chwilach. Wtedy poległam na całej linii - nie umiałam tego wytłumaczyć. Dzisiaj mogę podesłać jej tę książkę :)

Pięknie opisana także trudna miłość matki do syna. Bywa, że dla tych najbliższych, na których zależy nam najbardziej jesteśmy...

Wiola | 2017-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2017
Mariolka | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Ładne. Subtelne. Ciekawe. Choć na początku trudno mi było przebić się do treści. Jakby opowieść spowito muślinem, czy coś. A może to ja byłam czymś innym zaabsorbowana i mało skupiona? I po "Mam na imię Lucy", która podobała mi się przeogromne, tu już nie było tego zachwytu nowością, niespodzianki. Wiedziałam, co biorę do ręki i czego mogę się spodziewać. Wyszłam z tej książki absolutnie ukontentowana, ale nic ponad to. Zabawne, jak wiele zależy od punktu odniesienia.