grazyna 
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 2 tygodnie temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-01 12:39:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-09-23 11:29:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-08-30 10:28:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Vernon Subutex (tom 3)
 
2018-08-19 12:06:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Seria: 50 na 50

Krótko:
W trakcie czytania tego "arydzieła" bardziej niż kiedykolwiek uświadomiłam sobie, że lektura powinna być przyjemnością a nie mordęgą.
Oprócz niezaprzeczalnej nowatorskości niektórych fragmentów powieści i kilku wspaniałych monologów wewnętrznych, co w przypadku Joyce'a nazywane jest strumieniem swiadomości, pozostałe fragmenty są tylko bełkotem. Każdy ambitny czytelnik stara się ten...
Krótko:
W trakcie czytania tego "arydzieła" bardziej niż kiedykolwiek uświadomiłam sobie, że lektura powinna być przyjemnością a nie mordęgą.
Oprócz niezaprzeczalnej nowatorskości niektórych fragmentów powieści i kilku wspaniałych monologów wewnętrznych, co w przypadku Joyce'a nazywane jest strumieniem swiadomości, pozostałe fragmenty są tylko bełkotem. Każdy ambitny czytelnik stara się ten wypluty bełkot zrozumieć i stosownie zinterpretować. Utwór Joyce'a jest w równej mierze szalony co szalonym był sam autor.I może przez to szaleństwo, które podnosi próg dla zrozumienia lektury i tego co chwilami autor miał na myśli, okrzyknięto Ulisses'a arydzielem...
Z łatwością odczytuję przekaz powieści. Zastanawiam się jednak nad przerostem formy, ktory topi cały przekaz a poza słowami : arcydzielo i belkot niewiele pozostaje.
Plusem lektury jest to, że trzeba sie do niej przygowować i stwierdzam, że wszystkie dodatkowe informacje jakie zebrałam na temat przed, w trakcie i po - zdecydowanie poszerza horyzonty.

pokaż więcej

 
2018-08-07 15:05:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Ścieło mnie z nóg gdy przeczytałam, że Żuławski ocenia Holoubka jako marnego aktora. Można rzec, że i On sam jest marny no bo też jest powtarzalny. To co stworzył- to wszystko jest tak podobne ; pełne histerii, zrozumienia na opak, chwilami niedorzeczne. Wyciąga brudy, czepia sie innych - tak właśnie ! czepia się innych - no bo i czemu taka powszechna krytyka ma służyć ? Żuławski mnie rozczula... Ścieło mnie z nóg gdy przeczytałam, że Żuławski ocenia Holoubka jako marnego aktora. Można rzec, że i On sam jest marny no bo też jest powtarzalny. To co stworzył- to wszystko jest tak podobne ; pełne histerii, zrozumienia na opak, chwilami niedorzeczne. Wyciąga brudy, czepia sie innych - tak właśnie ! czepia się innych - no bo i czemu taka powszechna krytyka ma służyć ? Żuławski mnie rozczula mówiac- sorry, ja tego Pana/Panią nawet lubię ale oni nie maja talentu. Artystyczne "krytykanctwo" i swoiste dochodzenie do prawdy. Balzak i Zola dochodzili do tej prawdy w bardziej elegancji sposób i to wszystko miało literacki sens a jednocześnie było prawdziwym życiem. To porównanie jest oczywiście skrótem myślowym... Balzac i Zola to mistrzowie a Żuławski, któremu nie można odmówić elokwencji i bystrości to tym swoim złośliwym paplaniem, udowadnia ,że bardziej się o Nim mówi jako o człowieku niż jako twórcy. Szczery do bólu, udowadnia, że brzydzi sie fałszem i kamuflażem, opinie innych to ma włściwie gdzieś bo on sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. I nawet jeśli czasami Żuławski mnie fascynuje, wtedy gdy patrzę podobnie na niektóre sprawy i gdy podoba mi się jego indywidualizm bo rzeczywiscie to jednostka myśląca bardzo samodzielnie ...to po chwili mi przechodzi. Pamiętam jak w programie telewizyjnym wyprosił młodego dziennikarza tylko dlatego iż ten ośmiel się zadać mu następujące pytanie: " Za kogo Pan się uważa ? Za Boga?" Żuławskiego nie ma. Pisze o Nim jakoby by był, bo przecież summa summarum jest , pozostał.

pokaż więcej

 
2018-08-02 21:21:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-08-02 21:20:50
Dodał do serwisu książkę: La ridícula idea de no volver a verte
Autor:
 
Moja biblioteczka
221 15 88
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd