Wieczór Trzech Króli

Wydawnictwo: Znak
Twelfth Night or What You Will
komedia omyłek

Inne wydania

"Wieczór Trzech Króli" to romantyczna komedia o przezwyciężaniu przeszkód stojących na drodze miłości. Viola, po katastrofie okrętu, traci kontakt ze swoim bratem bliźniakiem Sebastianem. By go odnaleźć, postanawia w męskim przebraniu dostać się na dwór księcia Orsina. Tam trafia w wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek i miłosnych intryg, które jednych doprowadzą do szczęśliwego ślubu,...

Viola, po katastrofie okrętu, traci kontakt ze swoim bratem bliźniakiem Sebastianem. By go odnaleźć, postanawia w męskim przebraniu dostać się na dwór księcia Orsina. Tam trafia w wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek i miłosnych intryg, które jednych doprowadzą do szczęśliwego ślubu, innych przyprawią o szaleństwo...
Dzięki wartkiej akcji i skrzącemu się dowcipem językowi, który doskonale oddaje tłumaczenie Stanisława Barańczaka, "Wieczór Trzech Króli" należy do najchętniej wystawianych współcześnie sztuk Shakespeare'a.

Jest to najbardziej dwuznaczna komedia Szekspira. I moim zdaniem - najsmutniejsza. To jest uważam, że pod warstwą błazenady i przebieranek ukryto smutną prawdę o nieodwzajemnionych uczuciach, o złudnych nadziejach, o niemożliwych miłościach, wreszcie o pogodzeniu się z losem i z tabu społecznym.

Jest coś bardzo ujmującego w rozmowach Sebastiana i Antonia, a ich wzajemne uczucia są co najmniej dwuznaczne. Jest coś poruszającego w uczuciach Oliwii do Cezaria (czyli do Violi), a ile jest dramatu i nieodwzajemnionych uczuć w rozmowach Violi, czyli Cezaria i Orsina.

Kto może z czystym sumieniem powiedzieć, że Orsino, Viola, Oliwia, Sebastian, Antonio, nawet Malvolio znaleźli szczęście? Ja uważam, że pogodzili się - każde na swój sposób, ze swoim przeznaczeniem.

PS. I oczywiście postacią najmądrzejszą w dramacie jest Błazen - co dużo mówi o ironicznym spojrzeniu Szekspira na świat i ludzi.

kasandra_85 | 2012-06-07
Przeczytana: czerwiec 2012

bibliofilka | 2012-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O tym, że Szekspir był geniuszem, nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Pisząc "Wieczór Trzech Króli" był on już dramaturgiem doświadczonym i wszechstronnym, autorem ponad połowy swoich sztuk. Sukcesy jego komedii wynikały z siły i melodii wiersza, finezyjnej gry słów, skojarzeń, rozpisaniu akcji na wielopoziomowe wartkie fabuły oraz na wyśmienitym tworzeniu intryg, aluzji, nawiązań, dwuznaczności.

Angielskie słowo twelfth night oznacza dwunastą noc po Bożym Narodzeniu, kiedy to w liturgicznym kalendarzu wypada święto Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. I tu pora na wyjaśnienie podtytułu "albo Co chcecie", sam Szekspir tutaj podpowiada - róbcie z tym, co chcecie. O mirze, kadzidle, złocie, czy Mędrcach ze Wschodu w ogóle nie wspomina. Nie znaczy to jednak, że nie ma tu atmosfery świąt. Wisi ona niemalże w powietrzu.

Zalążkiem fabuły jest sztorm i katastrofa statku, a którym rodzeństwo - Wiola i Sebastian - zostają rozdzieleni i żadne nie jest pewne swoich...

Achajka | 2011-10-22
Przeczytana: 22 października 2011

Przyłączam się do grona pochlebców i stwierdzam otwarcie - zdecydowanie najlepsza ze znanych mi szekspirowskich komedii. Dynamiczna, wciągająca, zabawna i oczywiście co u Mistrza normalne (nawet jeśli chodzi o sztuki o zdecydowanie lżejszym charakterze) nie wolna od refleksji i genialnych cytatów. Cudo!

I taka mała dygresja - Wieczór Trzech Króli zdecydowanie powinien się znaleźć w kanonie lektur szkolnych. Niech ludziom przestanie się Szekspir kojarzyć jedynie z knuciem i truciem. Niezaprzeczalnie był mistrzem tragedii, ale znajomość tylko tej części jego płodów literackich daje nam niepełny obraz Szekspira jako twórcy.

TheLostSymbol | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Idealna książka na deszczowe popołudnie – zabawna i wciągająca. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby całkowicie wejść w ten świat i stać się jego częścią. Po raz kolejny Szekspir wykazał się kunsztem oraz talentem.

Kasia | 2015-08-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wspaniała i wciągająca. Z początku sztuka rozwija się jako tragiczna by zaskoczyć wszystkich szczęśliwym zakończeniem. Pokazuje zarówno czystą miłość brata i siostry. Niespełnioną Olivi i Orsino oraz nagłą i niespodziewaną zarówno ze strony Sebastiana jak i Violi przebranej za Cezario. Na końcu jeszcze samouwielbienie Malvolio i głębokie oddanie Antonia. Świetnie się ją czyta, szczególnie spodobała mi się intryga jaką uknuła Maria, Błazen i Sir Toby. Wprowadza ona nutkę komizmu.

Reeven | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Plusem dramatów Shakespeare'a jest język i humor...nawet w tragediach. Nie jest to najlepsza komedia tego twórcy jaką miałam w rękach ale na jej korzyść przemawia na pewno to, że jej wcześniej nie znałam. Jest sporo dzieł Shekespeare'a przerobionych na przeróżne sposoby i nawet nie czytając zna się fabułę i choć komedie są bardzo przewidywalne miło jest trafić na coś co w pewnym sensie jest niespodzianką.

kapplakk | 2014-02-25

Na Jowisza! Oto i ksiądz!
Komedia bardzo udana,
po raz kolejny jednak Shakespeare serwuje nam miszmasz kulturowy. Nawet jeśli akcja dzieje się w starożytności, Shakespeare zawsze umiescza w sztuce osoby i dialogi typowe dla chrześcijańskiej Europy całkowicie "miksujac" realia - i mnie to nie odpowiada.

Jarek1983 | 2014-03-13
Przeczytana: 12 marca 2014

Obecnie łatwo by było promować "Wieczór Trzech Króli" jako dowód na gender z zamierzchłych czasów. Ale po co?! "Wieczór" jest tak błyskotliwy i iskrzy inteligencją, że szkoda by było wikłać go w uwiąd spraw codziennych. Nie zmienia to faktu, że pomimo lekko wyblakłej głównej intrygi, to czyta się ją wyśmienicie. Doskonała postać błazna, szalenie ironiczna. Gratuluję Panu Piotrowi Kamińskiemu, który uwypuklił te bardziej ponure akcenty sztuki.

Noelle | 2012-06-08

Moja pierwsza komedia Shakespeara i na pewno nie ostatnia !
Już dawno przy książce się tak nie śmiałam.