As You Like It
837220246X
komedia idylliczna

Inne wydania

Prawda jest taka, że przeczytałam tę komedię tylko po to, żeby sprawdzić, jak elżbietański dramaturg przedstawi przebieranki i grę z gender, co dziś można śmiało interpretować jako bardzo queer. I nie zawiodłam się! Rozrywka była przednia, przekład Barańczaka bawi do łez, przebieranki, intrygi i ogólne qui pro quo trzyma w napięciu i ekscytuje - czterysta lat, a niejedna współczesna sztuka nie zachwyca do tego stopnia świeżością, lekkością i dowcipem.
Pewnie, że można zarzucać jej "schlebianie gustom publiczności", można kręcić nosem, że wszystkie przebieranki, ujawnienia tożsamości, odzyskanie należnych praw, szczęśliwe zakończenie są dość, powiedzmy, konwencjonalne, ale z drugiej strony co jest złego w dobrej rozrywce?

Cinnamon | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

"Bywa tak źle czasem, smutno, niewygodnie na tym świecie, że człowiek ma ochotę uciec zeń do krainy marzeń choćby na chwilę i póki trwa teatralne przedstawienie." Leon Ulrich

Jak na razie moja ulubiona sztuka Shakespeare'a.

Bardzo podobało mi się przedstawienie natury jako uzdrowicielki. Zepsuty dwór przedstawiony jest tu jako jej przeciwieństwo. Nawet Fryderyk, który przybył z dworu do lasu, aby zabić brata poddaje się jej oczyszczającej mocy i nawraca. Natura leczy nienawiść i żądze i obdarza spokojem i szczęściem.

Kolejny kontrast stanowią światopoglądy błazna i Jakuba. Pierwszy to lekkoduch, drugi wszystko widzi w czarnych barwach.

Ciekawa byłam jak przełożono słowo "slut" na polski. Leon Ulrich użył słowa "flądra", chyba po to, aby nie być za bardzo bezpośrednim. Ale to tylko udowadnia jak wiele traci się, nie czytając oryginału (nawet mając polski przekład obok i sprawdzając jeśli czegoś się nie zrozumiało).

Kejt | 2011-04-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Mnie się BARDZO podobało! Nigdy bym nie pomyślała, że zachwycę się Szekspirem, ale naprawdę polecam. Humor pierwsza klasa. Cytat: "Jest to, panie, dziewica uboga i brzydka jak nieszczęście, ale niewątpliwie dziewica i niewątpliwie moja wybranka: taki już mam gest, że wybieram to, czego nikt inny nie chce."
Genius

Nifelinord | 2016-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Każdy kolejny dramat Szekspira, jaki poznaję, utwierdza mnie w przekonaniu, że przejrzał on wszystkie strony kobiecości i każdą z nich umiał wyrazić

Sulibor | 2015-08-07

"Jak wam się podoba"? To "pytanie" retoryczne. Książka, jak zresztą wspominam przy każdym dziele Szekspira - rewelacyjna. Kreacja błazna bardzo wyraźna, tyle chamstwa w jednej osobie, a zarazem inteligencji godnej pozazdroszczenia.. A może tacy są właśnie ludzie inteligentni? Nie mają skrupułów by się dać ograniczać przez nakazy moralne.

Ulubionym moim momentem było wyjaśnienie przez Sylwiusza czym jest miłość. Aż mnie żal ogarnął, dla niego i dla siebie ;). Więcej słów mi brak, więc wywód kończę!

AGAT | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 20 lipca 2013

Szekspirowska komedia. Zaskakująca, z humorem, a więc podoba się ;) i polecam.

Halcik | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Zasłyszałam gdzieś kiedyś opinię, że jest to jedno z najgorszych dzieł Szekspira, więc zaczęłam czytać je z pewnym wahaniem. Zupełnie niesłusznie, jak się okazało.
Poza faktem, że nie za bardzo wiem, kiedy właściwie miało miejsce wygnanie starego księcia nie mam do tej komedii żadnych zastrzeżeń.
Moją ulubioną postacią stała się z miejsca Rozalinda. Sprytna, o ostrym języku, ale jednocześnie uczuciowa i niepozbawiona empatii... No jak tu jej nie lubić?
Spodobało mi się również przedstawienie lasu jako miejsca o jakiejś szczególnej atmosferze, nawet magii... Jest czymś w rodzaju wielkiej bańki, gdzie ci, co do niego weszli, nagle "zdrowieją" na umyśle. Nie chodzi mi o to, że wariaci nagle przestają nimi być. Źli stają się dobrzy, zakochani zyskują miłość, zmęczeni odpoczynek.
Zakończenie może niektórych rozczarować - szczególnie miłośników "Romea i Julii" - ale cóż, komedia to komedia, powinna skończyć się szczęśliwie!

A, no i dowiedziałam się, kto jest autorem (pomijając fakt,...

Pani Akne | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Któż z nas w głębi duszy nie pragnie zagrzać miejsca w mitycznym, pełnym wesołości, prawdy i dobra Lesie Ardeńskim?
Smakowitość. No i sprytna Rozalinda <3!.

Oenovich | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Bardzo nam się podoba ;)

Niektóre fragmenty - genialne!

Besia | 2013-10-22

...podoba się :)

Znaczki z Szekspirem

400 rocznica śmierci Williama Szekspira zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Royal Mail wypuściła nową serię znaczków z cytatami z najsłynniejszych utworów wielkiego barda. Na znaczkach znajdą się fragmenty sztuk, poematów i sonetów.